PŁYTA DNIA 48/2023

Płyta dnia w Radio Divertimento w 48 tygodniu 2023 roku
Zapraszamy od poniedziałku 27 listopada do piątku 3 grudnia
Audycję prezentuje Marek, który przywita Was o godzinie 10:00 oraz 17:30

Coraz bliżej koniec roku i Sylwester, wielkimi krokami zbliża się Mikołaj i Święta. Więc i w płycie dnia, w tym tygodniu, pojawią się prawdziwe perełki wydane w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. Takie nasze upominki, już prawie Świąteczne. Upominki, które sami nam zgłaszacie, a my staramy się spełniać Wasze marzenia.

W tym tygodniu w naszym cyklu pojawi się norweska grupa a-ha, szwajcarski piosenkarz i producent DJ Bobo, amerykański zespół rockowy Bon Jovi. Pojawią się też dwie wspaniałe wokalistki, z Niemiec usłyszymy C.C. Catch, a z włoch pojawi się Sabrina.

Grupa muzyczna a-ha to norweski zespół, który wykonuje muzykę pop z wpływami rocka, synth popu i new wave. Zespół powstał w 1982 roku z inicjatywy wokalisty Mortena Harketa, gitarzysty Paula Waaktaar-Savoya i klawiszowca Magne Furuholmena. Zespół zdobył światową sławę w 1985 roku dzięki swojemu debiutanckiemu singlowi „Take On Me” z albumu „Hunting High and Low”. Zespół sprzedał ponad 50 milionów płyt na całym świecie i otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Zespół dwukrotnie kończył swoją działalność, w 1994 i 2010 roku, ale ponownie się reaktywował w 2015 roku.

Płyta „Hunting High And Low” z 1985 roku to debiutancki album norweskiego zespołu a-ha. Album przyniósł zespołowi ogromny sukces dzięki przebojowi „Take On Me”, który stał się hitem na całym świecie dzięki oryginalnemu teledyskowi łączącemu animację z rzeczywistością. Album zawiera także inne znane utwory, takie jak „The Sun Always Shines On T.V.”, „Hunting High And Low” czy „Train Of Thought”. Album charakteryzuje się harmonią syntezatorów, charakterystycznym wokalem Mortena Harketa i chwytającymi za serce melodiami. Album został doceniony przez krytyków i publiczność, otrzymując wiele nagród i wyróżnień, takich jak Grammy, MTV Video Music Awards czy Brit Awards. Album sprzedał się w ponad 10 milionach egzemplarzy na całym świecie i jest uważany za jeden z najlepszych albumów lat 80-tych.

A1. Take On Me
A2. Train Of Thought
A3. Hunting High And Low
A4. The Blue Sky
A5. Living A Boy’s Adventure Tale
B1. The Sun Always Shines On T.V.
B2. And You Tell Me
B3. Love Is Reason
B4. Dream Myself Alive
B5. Here I Stand And Face The Rain

DJ BoBo to jedna z najbardziej znanych postaci w świecie muzyki dance i pop. Jest nie tylko DJ-em, ale także piosenkarzem, producentem, tancerzem i kompozytorem.

Jego prawdziwe imię i nazwisko to Peter René Cipiriano Baumann. Urodził się 5 stycznia 1968 roku w Kölliken w Szwajcarii. Jego matka była Szwajcarką, a ojciec Włochem. Zainteresował się tańcem i DJ-ingiem w młodym wieku. W 1985 roku wygrał lokalne zawody DJ-ów w Szwajcarii i zaczął pracować w dyskotekach. Jego pierwszy singiel “I Love You” ukazał się w 1989 roku, ale nie odniósł sukcesu. Przełom nastąpił w 1992 roku, kiedy wydał “Somebody Dance with Me”, który dotarł do pierwszego miejsca na listach przebojów w Szwajcarii i Niemczech.

W 1993 roku otrzymał Nagrodę MTV Music za “Somebody Dance with Me” i wydał swój debiutancki album “Dance with Me”, który sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy. W 1994 roku otrzymał złotą płytę w Polsce za album „There Is a Party”. W swojej karierze wydał ponad 20 albumów i ponad 40 singli, z których wiele stało się międzynarodowymi hitami…

Płyta “Dance with Me” to debiutancki album szwajcarskiego artysty DJ BoBo, który ukazał się w 1993 roku. Album zawiera 13 utworów w stylu eurodance, z których wiele stało się przebojami na całym świecie.

Pierwszym singlem z albumu był “Somebody Dance with Me”, który wykorzystywał sampel z piosenki “Somebody’s Watching Me” amerykańskiego piosenkarza Rockwella. Drugim singlem był “Keep on Dancing”, który był kontynuacją “Somebody Dance with Me” i zawierał podobny motyw muzyczny. Trzecim singlem był “Take Control”, który był bardziej dynamiczny i energetyczny niż poprzednie. Czwartym singlem był “Everybody”, który był hymnem pozytywnego nastawienia i radości z życia. Piątym i ostatnim singlem był “Let the Dream Come True”, który był balladą z elementami rapu.

Album “Dance with Me” sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy na całym świecie i otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W Polsce album zdobył złotą płytę za sprzedaż ponad 50 tysięcy egzemplarzy CD.

 1. Intro
 2. Somebody Dance With Me
 3. Take Control
 4. Everybody
 5. Keep On Dancing
 6. I Want Your Body
 7. Uh Uh
 8. Let’s Groove On
 9. Somebody Dance With Me (Robyx Italian Mix)
 10. Music
 11. Move Your Feet
 12. Keep On Dancing (12″ New Fashion Mix)
 13. Somebody Dance With Me (DMC Remix)

Bon Jovi to amerykański zespół rockowy, który powstał w 1983 roku z inicjatywy wokalisty i lidera Jona Bon Jovi. Zespół jest znany z łączenia elementów glam metalu, hard rocka i pop-rocka, a także z wielu przebojów, które zdobyły popularność na całym świecie. Niektóre z nich to “You Give Love a Bad Name”, “Livin’ on a Prayer”, “Wanted Dead or Alive”, “Always”, “It’s My Life” i “Have a Nice Day”. Bon Jovi sprzedał ponad 130 milionów płyt i otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym Grammy, American Music Awards, MTV Video Music Awards i Rock and Roll Hall of Fame. Zespół składa się obecnie z Jona Bon Jovi, Davida Bryana, Tico Torresa, Phila X i Hugh McDonalda.

Płyta „Bon Jovi” z 1984 roku to debiutancki album studyjny amerykańskiego zespołu. Album został wyprodukowany przez Tony’ego Bongiovi i Lance’a Quinna, a wydany przez Mercury Records. Album jest znaczący z tego względu, że jest jedynym albumem Bon Jovi, na którym znajduje się piosenka „She Don’t Know Me”, która nie została napisana ani współtworzona przez żadnego członka zespołu. Album zajął 43 miejsce na liście Billboard 200 w USA. Z albumu pochodzi przebojowy singiel „Runaway”, który był pierwszym utworem nagranym przez Jona Bon Jovi i grupę muzyków sesyjnych znanych jako The All Star Review. Pozostałe utwory na albumie zostały nagrane przez pełny skład zespołu, który wtedy tworzyli Jon Bon Jovi, Richie Sambora, Alec John Such, David Bryan i Tico Torres. Album zawiera różnorodne utwory, od ballad „Love Lies” po utwory zbliżone do metalu „Roulette”. Album otrzymał mieszane recenzje od krytyków, ale jest uważany za jeden z najlepszych albumów rockowych 1984 roku według magazynu Kerrang!

A1. Runaway
A2. Roulette
A3. She Don’t Know Me
A4. Shot Through The Heart
A5. Love Lies
B1. Breakout
B2. Burning For Love
B3. Come Back
B4. Get Ready

C.C. Catch to pseudonim artystyczny Caroline Catherina Müller, niemieckiej piosenkarki holenderskiego pochodzenia, która odniosła sukces w latach 80-tych w XX wieku. Jej największe przeboje to utwory euro disco i synth pop, takie jak „I Can Lose My Heart Tonight”, „’Cause You Are Young” czy „Heartbreak Hotel”. Współpracowała z Dieterem Bohlenem, producentem i członkiem zespołu Modern Talking. Jej kariera rozpoczęła się w 1985 roku, kiedy wydała swój pierwszy singel, a zakończyła się w 1990 roku, kiedy zerwała współpracę z Bohlenem.

Album „Welcome To The Heartbreak Hotel” z 1986 roku, to drugi album niemieckiej piosenkarki C.C. Catch, który odniósł sukces zarówno w Europie, jak i w Azji. Album zawiera 10 utworów w stylu euro disco i synth pop, które zostały napisane i wyprodukowane przez Dietera Bohlena, znanego z zespołu Modern Talking. Album był promowany przez dwa single: „Heartbreak Hotel” i „Heaven and Hell”, które dotarły do czołowych miejsc na listach przebojów w wielu krajach. Album sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy na całym świecie i otrzymał status złotej płyty w Niemczech. Album był inspirowany filmem grozy „The Beyond” z 1981 roku w reżyserii Lucio Fulciego, co widać na okładce albumu i w teledysku do utworu „Heaven and Hell”. Album jest uważany za jeden z najlepszych w karierze C.C. Catch i jest często doceniany przez fanów i krytyków muzycznych.

A1. Heartbreak Hotel
A2. Picture Blue Eyes
A3. Tears Won’t Wash Away My Heartache
A4. V.I.P. (They’re Callin’ Me Tonight)
A5. You Can’t Run Away From It
B1. Heaven And Hell
B2. Hollywood Nights
B3. Born On The Wind
B4. Wild Fire
B5. Stop – Draggin’ My Heart Around

Sabrina Salerno to włoska piosenkarka, aktorka, modelka i prezenterka telewizyjna, która zyskała międzynarodową sławę w latach 80-tych w XX wieku dzięki takim przebojom jak „Boys (Summertime Love)”, „Hot Girl”, „Sexy Girl” czy „All of Me (Boy Oh Boy)”. Urodziła się 15 marca 1968 roku w Genui i zaczynała karierę jako miss i modelka. W 1986 roku wydała swój debiutancki singel „Sexy Girl” i zagrała w komedii 'Wielkie magazyny’.

W 1987 roku osiągnęła szczyt popularności dzięki singlowi „Boys (Summertime Love)”, który był hitem w całej Europie i towarzyszył mu kontrowersyjny teledysk, w którym Sabrina pokazywała swoje wdzięki. W tym samym roku wydała swój pierwszy album „Sabrina”, a rok później drugi „Super Sabrina”, na którym znalazł się kolejny przebój „All of Me (Boy Oh Boy)”. W 1988 roku wystąpiła w Polsce na festiwalu w Sopocie i zachwyciła publiczność swoim głosem i urodą.

W latach 90-tych zmieniła swój styl muzyczny i zaczęła śpiewać po włosku, m.in. w duecie z Jo Squillo „Siamo donne”. W 1996 roku zadebiutowała w teatrze, a w 2008 roku wydała swój ostatni dotąd album „Erase/Rewind Official Remix”. Obecnie Sabrina Salerno ma 55 lat i nadal zachwyca swoją figurą i uśmiechem. Na swoim profilu na Instagramie często publikuje zdjęcia z życia prywatnego i zawodowego, a także wspomina swoje dawne sukcesy. Sabrina jest żoną producenta muzycznego Enrico Monti i matką syna Luca Marii, który urodził się w 2004 roku.

Pierwszy album Sabriny Salerno to po prostu „Sabrina”, który został wydany jesienią 1987 roku. Album zawierał dziewięć piosenek utrzymanych w stylu italo disco, w tym jej największy przebój „Boys (Summertime Love)”, który stał się hitem w całej Europie. Inne popularne utwory z płyty to „Sexy Girl”, „Hot Girl”, „Lady Marmalade” i „Kiss Me”. Album „Sabrina” sprzedał się w ponad 1,5 miliona egzemplarzy na świecie i przyniósł Sabrinie międzynarodową sławę i uznanie. Płyta była także promowana przez kontrowersyjne teledyski, w których Sabrina pokazywała swoje wdzięki i często odsłaniała biust. Album Sabrina to klasyczny przykład muzyki tanecznej lat 80-tych i seksownego wizerunku Sabriny, która była uważana za symbol tej dekady.

A1. Boys (Summertime Love)
A2. Hot Girl
A3. Get Ready (Holiday Rock)
A4. Kiss
A5. Sexy Girl
B1. Kiss Me
B2. Lady Marmelade
B3. My Sharona
B4. Da Ya Think I’m Sexy

Płyty przygotował Arkady, audycje realizuje Michnick, prowadzenie Marek Ai.

2 thoughts on “PŁYTA DNIA 48/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *