PŁYTA DNIA 47/2023

Płyta dnia w Radio Divertimento na 47 tydzień 2023 roku
Zapraszamy od poniedziałku do piątku (od 20 do 24 listopada)
Audycję prezentuje Marek, który przywita was o godzinie 10:00 oraz 17:30

W tym tygodniu Michnick wraz z Arkadym i Markiem przygotowali dla Was solidną porcję muzyki. Gdzieniegdzie za oknami pojawił się śnieg, temperatury spadły w okolice zera, a nawet poniżej, więc na rozgrzewkę proponujemy kolejnych pięć gorących wciąż płyt.

Na przemian, od poniedziałku prezentować będziemy płytę polskiego wykonawcy i płytę wykonawcy zagranicznego. Zaczniemy od wspaniałej płyty zespołu Republika, aby we wtorek zaprezentować płytę duetu Pet Shop Boys. Środa będzie należała do Elektrycznych Gitar, a już we czwartek szwedzka formacja Rednex. Tydzień zakończymy polskim akcentem i zaprezentujemy płytę królowej disco polo i dance Shazzy.

Poniedziałek 20 listopada
 1. Kombinat
 2. Gadające Głowy
 3. Układ Sił
 4. Sexy Doll
 5. Telefony
 6. Biała Flaga
 7. Zawsze Ty (Klatka)
 8. Tak Długo Czekam (Ciało)
 9. Sam Na Linie
 10. Moja Krew

Republika to polski zespół nowofalowy, który powstał w 1981 roku w Toruniu z przekształcenia formacji Res Publica. Jego liderem i głównym twórcą był Grzegorz Ciechowski, który śpiewał i grał na instrumentach klawiszowych. Pozostali członkowie zespołu to Sławomir Ciesielski (perkusja), Zbigniew Krzywański (gitara) i Paweł Kuczyński (gitara basowa).

Republika zyskała popularność dzięki nowatorskim i awangardowym brzmieniom oraz inteligentnym i często kontrowersyjnym tekstom. Zespół nagrał siedem albumów studyjnych, z których najwyżej oceniane są „Nowe sytuacje” (1983), „1984” (1984) i „Nieustanne tango” (1984).

Republika rozpadła się w 1986 roku z powodu nieporozumień wewnątrz grupy, ale powróciła w 1990 roku z nowym basistą Leszkiem Biolikiem. W latach 90-tych zespół kontynuował działalność nagraniową i koncertową, eksperymentując z różnymi stylami muzycznymi.

W 2002 roku zespół zakończył działalność po śmierci Ciechowskiego. Po 2002 roku pozostali członkowie zespołu grali okazjonalnie jako Projekt Republika lub Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” w Toruniu. Republika jest uważana za jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowej.

Płyta „82 – 85” to zbiór utworów z pierwszego okresu działalności Republiki, która była jedną z najbardziej wpływowych w historii polskiej muzyki rockowej. Na płycie znajdują się takie przeboje jak ”Kombinat”, ”Telefony”, ”Biała flaga” czy ”Sexy Doll”, które łączyły nowatorskie i awangardowe brzmienia z inteligentnymi i często kontrowersyjnymi tekstami. Płyta została wydana w 1993 roku i uzyskała status złotej płyty w 2019 roku. Jest to świetna propozycja dla fanów Republiki i dla tych, którzy chcą poznać początki polskiej nowej fali.

Wtorek 21 listopada
 1. Can You Forgive Her?
 2. I Wouldn’t Normally Do This Kind Of Thing
 3. Liberation
 4. A Different Point Of View
 5. Dreaming Of The Queen
 6. Yesterday, When I Was Mad
 7. The Theatre
 8. One And One Make Five
 9. To Speak Is A Sin
 10. Young Offender
 11. One In A Million
  12a. Go West
  12b. (silence)
  12c. Postscript

Pet Shop Boys to brytyjski duet muzyczny, który tworzy muzykę pop, synth pop i dance od 1981 roku. Zespół składa się z Neila Tennanta (wokal, gitara, instrumenty klawiszowe) i Chrisa Lowe (instrumenty klawiszowe). Pet Shop Boys są znani z wielu przebojów, takich jak “West End Girls”, “It’s a Sin”, “Go West” czy “Always on My Mind”.

Ich teksty poruszają różne tematy, często z ironią i humorem. Pet Shop Boys współpracowali także z wieloma innymi artystami, takimi jak Dusty Springfield, Liza Minnelli, Kylie Minogue, David Bowie czy Years & Years.

Pet Shop Boys wydali 14 albumów studyjnych, kilka albumów kompilacyjnych i koncertowych, a także ścieżki dźwiękowe do filmów i spektakli baletowych. Ich najnowszy album, “Relentless”, ukazał się w listopadzie 2023 roku i jest zremasterowaną reedycją albumu z 1993 roku. Pet Shop Boys są uważani za jedną z najbardziej innowacyjnych grup w historii muzyki pop.

Płyta “Very” duetu Pet Shop Boys to ich piąty album studyjny i siódme pełnowymiarowe wydawnictwo, które ukazało się 27 września 1993 roku. Płyta była pierwszym albumem Pet Shop Boys, który dotarł do pierwszego miejsca na brytyjskiej liście przebojów.

Album charakteryzuje się zmianą stylu muzycznego Pet Shop Boys, od stonowanego popu elektronicznego z poprzedniej płyty “Behaviour” do bogato zaaranżowanych utworów tanecznych.
Teksty piosenek poruszają różne tematy, często związane z homoseksualnością, co sprawiło, że album został określony jako ich “coming-out” album, ponieważ w tym czasie Neil Tennant publicznie ujawnił swoją orientację seksualną.

Album “Very” wyróżnia się także nietypowym opakowaniem płyty CD, zaprojektowanym przez firmę Pentagram, które ma kształt pomarańczowej kostki z wypukłymi kropkami. Na płycie znalazło się 12 piosenek, w tym takie przeboje jak “Can You Forgive Her?”, “Go West”, “I Wouldn’t Normally Do This Kind of Thing”, “Liberation” czy “Yesterday, When I Was Mad”. Płyta otrzymała pozytywne recenzje od krytyków i sprzedała się w ponad 5 milionach egzemplarzy na całym świecie.

Środa 22 listopada
 1. Wiele Razy
 2. Jestem Z Miasta
 3. Przewróciło Się
 4. Włosy
 5. Człowiek Z Liściem
 6. Będę Szedł
 7. Wytrąciłaś
 8. Radość
 9. Basen I My
 10. Żądze
 11. Głowy L. Do Obrazu Salvadore Dali
 12. Dziki
 13. Ręce Daleko
 14. Wszystko Ch.
 15. Koniec

Elektryczne Gitary to jeden z najbardziej znanych i lubianych polskich zespołów rockowych, który powstał w 1989 roku w Warszawie. Zespół słynie ze swojego humoru i ironii, a także z twórczości Kuby Sienkiewicza, który jest głównym autorem tekstów i muzyki.

Elektryczne Gitary mają na swoim koncie wiele przebojów, takich jak “Włosy”, “Jestem z miasta”, “Koniec”, “Dzieci”, “Kiler” czy “Co powie ryba”. Zespół ma również bogatą dyskografię, która obejmuje 14 albumów studyjnych, 2 albumy koncertowe, 2 albumy kompilacyjne i 1 album DVD. Elektryczne Gitary otrzymały wiele nagród i wyróżnień, m.in. Fryderyki, Złote i Platynowe Płyty, Superjedynki, Paszporty Polityki i Złote Kaczki. Zespół obchodził w 2014 roku jubileusz 25-lecia istnienia i wydał album z 25 największymi przebojami.

Album “Wielka radość” to debiutancki album studyjny zespołu Elektryczne Gitary, który ukazał się w 1992 roku. Album ten przyniósł zespołowi dużą popularność dzięki takim utworom jak “Jestem z miasta”, “Włosy”, “Człowiek z liściem” czy “Koniec”.

Płyta zawiera 15 piosenek, które łączą rock, pop i bigbit z humorystycznymi i ironicznymi tekstami autorstwa Kuby Sienkiewicza. Album został nagrany w studiu Zic-Zac w Warszawie, a w nagraniach wzięli udział gościnnie m.in. Aleksander Korecki, Jan Pospieszalski, Jędrzej Kodymowski i Małgorzata Walewska. Album sprzedał się w ponad 200 tysiącach egzemplarzy i otrzymał dwukrotną platynową płytę. Na okładce albumu widnieje rysunek elektrycznego kota, który stał się symbolem zespołu.

Czwartek 23 listopada
 1. Cotton Eye Joe 2002
 2. Spirit Of The Hawk (F.A.F. Radio Mix)
 3. Old Pop In An Oak
 4. Wish You Were Here
 5. Are You Strong Enough?
 6. The Way I Mate
 7. The Song Of Silence
 8. Love Me Or Leave Me
 9. The Devil Went Down To Georgia
 10. Ride The Hurricane’s Eye
 11. Hold Me For A While
 12. The Chase
 13. Cotton Eye Joe (Original Version)
 14. Rolling Home
 15. Wild And Free

Zespół Rednex to szwedzka grupa muzyczna, która tworzy muzykę łączącą elementy country i techno. Zespół został założony w 1994 roku przez trzech producentów, którzy chcieli odświeżyć tradycyjną pieśń ludową „Cotton-Eyed Joe” i przedstawić ją w nowoczesnej formie tanecznej.

Zespół zdobył międzynarodową sławę dzięki temu utworowi, który dotarł do pierwszych miejsc list przebojów w wielu krajach. Inne znane piosenki zespołu to „Spirit of the Hawk”, „The Way I Mate” czy „Devil’s on the Loose”. Zespół jest znany ze swojego nietypowego stylu, który łączy elementy kultury amerykańskiej z europejską. Nazwa zespołu jest celowym zniekształceniem angielskiego słowa rednecks, które oznacza mieszkańców południowych stanów USA.

W 2010 roku zespół wystawił się na sprzedaż za 2,9 miliona dolarów, oferując nabywcy wszystkie prawa do nazwy, utworów i koncertów. Zespół udostępnił też swoje piosenki za darmo na portalu The Pirate Bay, krytykując przemysł muzyczny.

Płyta “The Best Of The West” to pierwszy album kompilacyjny zespołu Rednex, który zawiera prawie wszystkie wcześniej wydane single, z wyjątkiem promocyjnego singla “Riding Alone”.

Płyta została wydana w 2002 roku przez wytwórnię Jive Records i jest drugim i ostatnim wydawnictwem zespołu przez tę firmę. Na płycie znajduje się 15 utworów, w tym takie przeboje jak “Cotton Eye Joe”, “Spirit Of The Hawk”, “Old Pop In An Oak”, “Wish You Were Here” czy “The Way I Mate”.

Pięć piosenek – “Are You Strong Enough”, “The Song Of Silence”, “Love Me Or Leave Me”, “Ride The Hurricane’s Eye” i “The Chase” – to nowy, wcześniej niepublikowany materiał, z którego “The Chase” został wydany jako główny singiel z płyty, a “Cotton Eye Joe” w wersji remix z 2002 roku jako drugi singiel.

Wokalistką na nowych utworach jest Julie-Anne Tulley, natomiast na starych utworach z okresu „Sex & Violins” i „Farm Out” słychać głosy Anniki Ljungberg i Mii Löfgren. Płyta “The Best Of The West” jest ciekawym podsumowaniem twórczości zespołu Rednex, który łączył muzykę country i techno w oryginalny sposób.

Piątek 24 listopada
 1. Jestem Zakochana
 2. Bierz Co Chcesz
 3. Baiao Bongo
 4. Małe Pieski Dwa
 5. Tak Bardzo Zakochani
 6. Zabaw Się Ze Mną
 7. Noc Róży
 8. Miłość I Zdrada
 9. Tak Blisko Nieba
 10. Egipskie Noce
 11. Raczej Nie
 12. Nie Żałujcie Serca Dziewczyny
 13. Zakochaj Się Jeszcze Raz
 14. Nie Bądź Taki Szybki Bill
 15. China Town
 16. Historia Pewnej Miłości
 17. Jesteś Moim Ideałem
 18. 18 Lat
 19. Best Of Shazza (TV Mix)
 20. Mały Słodki Charlie

Shazza to pseudonim artystyczny Marleny Magdaleny Pańkowskiej, urodzonej 29 maja 1967 roku w Pruszkowie. Jest polską piosenkarką, kompozytorką i aktorką, znaną głównie z muzyki disco polo. Zdobyła wielką popularność w latach 90-tych w XX wieku, tworząc takie przeboje jak „Baiao Bongo”, „Bierz co chcesz”, „Egipskie noce” czy „Noc róży”.

Karierę muzyczną zaczynała w zespole Top One, w którym śpiewała w chórkach i grała na keyboardzie. Po odbyciu z zespołem trasy koncertowej, po Stanach Zjednoczonych, postanowiła rozpocząć solową działalność. Przybrała egzotyczne imię Shazza, które sama tłumaczy jako „niesforna, kochliwa kapłanka ze świątyni Abu Simbel w Egipcie”. Debiutowała piosenką „Szept”, napisaną dla niej przez Tomasza Samborskiego, z którym była przez 10 lat związana zarówno zawodowo, jak i prywatnie.

W latach 90-tych Shazza była bardzo popularna, a jej piosenki pamiętane są do dziś. Wokalistka do dziś zapraszana jest na wiele wydarzeń muzycznych i gra koncerty w całej Polsce. W 2023 roku wydała nowy singiel „Siła miłości (Go Go Everybody)”, który zapowiada jej kolejny album.

Shazza jest jedną z najbardziej znanych i cenionych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej. Jej piosenki są często grane na imprezach i weselach. Shazza ma także wielu fanów i sympatyków, którzy podziwiają jej talent, energię i charyzmę. Shazza jest ikoną i legendą disco polo, która na zawsze zapisała się w historii polskiej kultury.

Płyta “Shazza najlepsze z najlepszych – przeboje 1993-1999” to zbiór największych hitów Shazzy, które zostały nagrane w nowych aranżacjach i zmiksowane tak by można było je prezentować jako jeden długi megamix. Płyta ukazała się w 1999 roku nakładem wytwórni Pro Dance i była podsumowaniem dotychczasowej kariery piosenkarki. Na płycie znalazły się takie utwory jak “Baiao Bongo”, “Bierz co chcesz”, “Egipskie noce”, “Noc róży” i wiele innych, które podbiły serca słuchaczy i zyskały status evergreenów polskiej muzyki disco polo.

Płyta sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy i przyniosła Shazzie podwójną platynową płytę. Album był także bogato ilustrowany ponad 30 prywatnymi zdjęciami Shazzy, które pokazywały jej życie na scenie i poza nią.

Płyta “najlepsze z najlepszych – przeboje 1993-1999” to nie tylko doskonała propozycja dla fanów Shazzy, ale także dla wszystkich miłośników dobrej muzyki tanecznej i nostalgicznych wspomnień z lat 90-tych XX wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *