PŁYTA DNIA 26/2024

Płyty dnia w Radio Divertimento na 26 tydzień 2024.
Zapraszamy od poniedziałku 24 czerwca, do piątku 28 czerwca.
Audycję prezentuje Żaneta oraz Marek, o godzinie 10:00 oraz 17:00.

Poniedziałek 24.06

ELECTRIC LIGHT ORCHESTRA – Time (1981)

“Time” to dziewiąty album studyjny brytyjskiego zespołu Electric Light Orchestra (ELO), wydany w lipcu 1981 roku przez Jet Records. Jest to konceptualny album opowiadający historię mężczyzny z lat 80-tych, który zostaje przeniesiony do roku 2095, gdzie staje w obliczu dylematu między postępem technologicznym a tęsknotą za przeszłą miłością. Album zdobył kultowe uznanie, szczególnie wśród entuzjastów retrofuturyzmu.

Muzycznie “Time” łączy elementy synth-popu, nowej fali, reggae, rockabilly, Beatlesów i The Shadows. To również drugi album koncepcyjny zespołu, pierwszym był “Eldorado” z 1974 roku. Płyta zdobyła popularność dzięki singlom takim jak “Hold On Tight”, “Twilight”, “Ticket to the Moon” i „The Way Life’s Meant to Be”.

Ciekawostką jest, że teledysk do “Hold On Tight” był najdroższym w historii do tamtego momentu, z budżetem wynoszącym około 40 000 funtów.

Electric Light Orchestra (ELO) to brytyjski zespół rockowy założony w 1970 roku przez Jeffa Lynne’a, Roya Wooda i Beva Bevana. Ich muzyka łączyła rock, pop, elementy klasyczne i elektroniczne, tworząc charakterystyczny, orkiestralny styl. ELO zdobyło popularność dzięki takim hitom jak “Mr. Blue Sky”, “Don’t Bring Me Down” i “Livin’ Thing”.

A1. Prologue
A2. Twilight
A3. Yours Truly, 2095
A4. Ticket To The Moon
A5. The Way Life’s Meant To Be
A6. Another Heart Breaks
B1. Rain Is Falling
B2. From The End Of The World
B3. The Lights Go Down
B4. Here Is The News
B5. 21st Century Man
B6. Hold On Tight
B7. Epilogue

Wtorek 25.06

THE TWINS – Living For The Future (2018)

Zespół The Twins powrócił z albumem “Living For The Future” w 2018 roku po 25 latach przerwy. To pierwszy album duetu z nowymi utworami od dłuższego czasu. Sven Dohrow i Ronny Schreinzer stworzyli 12 piosenek, które kontynuują ich historię sukcesu sprzed lat. Mimo że tytuł sugeruje przyszłość, muzyka na płycie jest lekko nostalgiczna i przypomina brzmienie lat 80-tych. Album może nie wpasować się w obecne trendy, ale zachowuje standardy, które uczyniły The Twins popularnym zespołem. Jeśli lubisz wpadające w ucho, syntetyczne dźwięki, to warto posłuchać tej płyty!

The Twins to niemiecki zespół muzyczny, który zdobył popularność w latach 80-tych. Ich muzyka to połączenie syntezatorów, elektronicznych dźwięków i charakterystycznego wokalu. Współtwórcami zespołu są Sven Dohrow i Ronny Schreinzer. Choć przez pewien czas byli nieaktywni, ich twórczość wciąż cieszy się uznaniem fanów muzyki synth-pop.

 1. Down In Key Largo
 2. Going To The Moon
 3. All I Want To Do
 4. Marina Jones
 5. When I Lost You
 6. So Wrong
 7. At The End Of Love
 8. Johnny, Can You Hear Me
 9. Never Surrender
 10. You’re Not The Only One
 11. Living For The Future
 12. Ghosts Of Yesterday
Środa 26.06

KOMBI – Tabu (1989)

Album “Tabu” zespołu Kombi został nagrany w 1988 roku w studiu Sławomira Łosowskiego i wydany w roku następnym, czyli w 1989. To ciekawa płyta, która łączy brzmienia z lat 1976-1982 z późniejszym okresem “elektronicznym”. Warto zauważyć, że na tym albumie bardziej niż w poprzednich słychać gitarę Grzegorza Skawińskiego, choć syntezatory również są obecne.

Album zdobył popularność i na koncercie z okazji 15-lecia Kombi muzykom wręczono za niego złotą płytę. Skład zespołu na tej płycie to:
Sławomir Łosowski – instrumenty klawiszowe, programowanie.
Grzegorz Skawiński – gitara, śpiew.
Waldemar Tkaczyk – gitara basowa.
Reżyserem dźwięku był Marian Ślusarczyk, a producentem Sławomir Łosowski. To fascynujące, jak różnorodne brzmienia i inspiracje złożyły się na ten album!

Zespół Kombi powstał w 1976 roku z przekształcenia zespołu Akcenty, założonego w 1969 roku przez Sławomira Łosowskiego. W początkowym okresie działalności wykonywał muzykę z pogranicza stylów jazz-rock, fusion i rock. Pod koniec lat 70-tych był kojarzony jako sztandarowy zespół Muzyki Młodej Generacji. Od początku lat 80-tych ukształtował się znany do dzisiaj styl Kombi, charakteryzujący się wiodącą rolą instrumentów klawiszowych. Ich muzyka jest bliska stylom elektro-rock i synth pop. Kombi było jednym z najpopularniejszych polskich zespołów dekady lat 80-tych.

A1. Tabu – Obcy Ląd
A2. Nietykalni – Skamieniałe Zło
A3. Też Chciałbym Tak
A4. Bez Szans
A5. Nadziei Coraz Mniej
B1. Pamiętaj Mnie
B2. Jak Pogodzić Dwie Strony
B3. Tyle Dzieje Się
B4. Matka Noc
B5. Obiecany Raj

Czwartek 27.06

PAULLA – Nigdy Nie Mów Zawsze (2008)

„Nigdy nie mów zawsze” to pierwszy studyjny album polskiej wokalistki Pauliny Ignasiak, występującej pod pseudonimem Paulla. Wydany został 28 listopada 2008 roku przez wytwórnię Universal Music Polska. Album zawiera utwory o różnych tematach, w tym miłości, życiu i relacjach.

Warto dodać, że 12 października 2009 roku ukazała się reedycja albumu, na której znalazło się pięć nowych utworów. Autorem tekstu oraz muzyki wszystkich kompozycji jest Adam Konkol.

Paulina Ignasiak przeszła niezwykłą drogę, ale jej wytrwałość i pasja do muzyki pomogły jej osiągnąć sukces. Paulla miała niełatwe początki w swojej karierze muzycznej.

W 1995 roku, mając zaledwie 16 lat, Paulla rozpoczęła działalność artystyczną. Już wtedy pragnęła śpiewać dla ludzi i wejść do świata muzyki. Wzięła udział w kilku programach poszukujących nowych talentów, takich jak “Szansa na sukces” i “Śpiewać każdy może”. W 2008 roku zdobyła popularność dzięki debiutanckiemu albumowi “Nigdy nie mów zawsze”. Album ten sprzedał się w ponad 35 tysiącach egzemplarzy, a Paulla otrzymała certyfikat platynowej płyty.

Poza debiutanckim albumem “Nigdy nie mów zawsze”, Paulla wydała jeszcze dwie inne płyty “Sekret Wiecznej Miłości” (2010), oraz “Najpiękniejsze Polskie Kolędy” (2018).

Paulina pochodzi z biednej rodziny i już w młodym wieku musiała liczyć sama na siebie. Pracowała jako niania i wynajmowała małe mieszkanie. Czasami zaznała głodu i nie mogła sobie pozwolić na podstawowe rzeczy. Bywały momenty, że nie miała dachu nad głową i musiała spać na ławce w parku. Te trudności zahartowały ją i zmieniły sposób, w jaki patrzy na ludzi. Dzisiaj nie ocenia innych przez pryzmat tego, co posiadają, ponieważ życie jest nieprzewidywalne.

 1. I Prosto W Serce
 2. Już Wiem (I Gdyby Ktoś)
 3. Pamiętaj O Mnie, Gdy Mnie Już Nie Będzie
 4. Od Dziś
 5. Słowem Będę
 6. Jak Się Masz, Jak Ci Mija Dzień
 7. Tak Mało O Życiu…
 8. Jestem Kim
 9. Ja I Ty, Ty I Ja
 10. Jak Nigdy
 11. Kolęda Dla Ciebie
 12. Jeden Dzień Dla Miłości
 13. Gdyby Ktoś Zapytał Mnie
Piatek 28.06

SIMPLY RED – The Greatest Hits (2011)

Album “The Greatest Hits” zespołu Simply Red, wydany w 2011 roku, to kompilacja największych przebojów. Obejmuje dobrze znane single oraz dwa nowe utwory, w tym duet z Fugees o tytule “Angel”. Simply Red zawsze lepiej funkcjonowali na singlach niż na albumach, dlatego ta jednopłytowa kompilacja stanowi doskonałe wprowadzenie do ich twórczości. Jeden z nowych utworów to cover “Go Now”, choć niektórzy uważają go za mało inspirujący finał kariery zespołu. Na płycie znajdziesz wiele znanych hitów, a Mick Hucknall, wokalista Simply Red, potwierdza swoją pozycję jako jednego z najlepszych brytyjskich wokalistów soulowych.

Simply Red to brytyjski zespół muzyczny, który powstał w 1985 roku. Jego charakterystyczną cechą jest połączenie muzyki pop, soulu i rhythm and blues. Mick Hucknall, jako wokalista i lider zespołu, zdobył uznanie dzięki swojemu niezwykłemu głosowi i emocjonalnym interpretacjom. Zespół zyskał popularność dzięki przebojowi “Holding Back the Years”, który stał się hitem w 1985 roku. To był moment przełomowy dla Simply Red, a ich debiutancki album “Picture Book” zdobył ogromne uznanie. Poza Mickiem, zespół tworzyli: David Fryman (gitara), Tony Bowers (gitara basowa), Fritz McIntyre (instrumenty klawiszowe i wokal), Tim Kellett (instrumenty dęte i wokal wspierający), oraz Chris Joyce (perkusja).

Mick Hucknall nadal jest aktywny w przemyśle muzycznym. Jako wokalista i lider zespołu Simply Red, funkcjonuje od 1985 roku. Wspólnie z zespołem sprzedał ponad 50 milionów albumów. Po rozwiązaniu Simply Red w 2010 roku, Hucknall rozpoczął solową karierę.

 1. Sunrise
 2. Stars
 3. A New Flame
 4. Holding Back The Years
 5. It’s Only Love
 6. The Right Thing
 7. Your Mirror
 8. For Your Babies
 9. Fake
 10. You’ve Got It
 11. Say You Love Me
 12. So Not Over You
 13. Angel
 14. Never Never Love
 15. You Make Me Feel Brand New
 16. Something Got Me Started
 17. Money’s Too Tight (To Mention)
 18. Fairground
 19. If You Don’t Know Me By Now
Płyta Dnia. Zgłoś propozycję.

Płyty przygotowuje Arkady, audycje realizuje Krzysiek Michnick, prezentuje Żaneta i Marek.
Opracowanie opisów: InfoMusic 80902k.pl (KMM)

1 thought on “PŁYTA DNIA 26/2024

Comments are closed.