PŁYTA DNIA 01/2024

Płyta dnia w Radio Divertimento w 1 tygodniu 2024 roku.
Zapraszamy, wyjątkowo od wtorku 2 stycznia, do piątku 5 stycznia.
Audycję prezentuje Marek, który przywita Was o godzinie 10:00 oraz 17:00.

No to roczek minął nawet nie wiadomo kiedy, 52 tygodnie, razy 5 płyt w tygodniu, daje nam całkiem ciekawy wynik 260 albumów zaprezentowanych w minionym roku. Ilu z nich słuchaliście, to chyba nieważne, ważne ile wam się podobało? Dziś prezentujemy płyty, które pojawią się w niepełnym, pierwszym tygodniu 2024 roku. 1 stycznia świętujemy Nowy Rok i oczywiście nasze Pierwsze Urodziny! Tego dnia nasza stała audycja „Płyta Dnia” zostanie zastąpiona świetną zabawą na żywo i świętowaniem naszej rocznicy powstania.

A co wybraliśmy z Waszych propozycji na pozostałą część tygodnia? We wtorek pojawi się włoski projekt muzyczny Baltimora, w środę usłyszymy kolejny z włoskich kanonów muzyki tanecznej duet Righeira. Włoszczyzna króluje w tym tygodniu, czwartek będzie należał do grupy Milk And Coffee. Za to w piątek będzie po polsku i na pewno będzie bardzo tanecznie, posłuchamy najnowszego albumu grupy Papa Dance.

Baltimora była włoskim projektem muzycznym z Mediolanu, aktywnym od 1984 do 1987 roku. Znana jest głównie z przeboju „Tarzan Boy” z 1985 roku, który był wielkim hitem w Europie i USA. Liderem zespołu był Jimmy McShane, północnoirlandzki tancerz i wokalista. Niestety, zmarł on na AIDS w 1995 roku.

Baltimora nagrała dwa albumy „Living in the Background” (1985) i „Survivor in Love” (1987), ale tylko pierwszy odniósł wielki sukces komercyjny. Drugi album nie sprzedał się dobrze i zespół się rozpadł.

Baltimora była typowym przykładem zjawiska „one-hit wonder”, czyli zespołu, który ma tylko jeden znany utwór. Jednak piosenka „Tarzan Boy” jest nadal popularna i często grana w radiu i na różnego rodzaju imprezach.

Album, który zaprezentujemy „TheWorld of Baltimora” to kompilacja utworów zespołu, wydana w 2010 roku przez wytwórnię EMI. Zawiera 15 piosenek, w tym największy hit „Tarzan Boy” w dwóch wersjach, singlowej i letniej. Album został zremasterowany cyfrowo i jest dostępny na CD lub jako pliki FLAC.

„TheWorld of Baltimora” to dobra okazja, aby odkryć lub przypomnieć sobie muzykę Baltimory, która łączyła elementy italo disco i synth popu. Niektóre z piosenek na kompilacji to „Woody Boogie”, „Juke Box Boy”, „Key Key Karimba”, „Living in the Background” i „Survivor in Love”.

 1. Tarzan Boy (Single Version)
 2. Woody Boogie
 3. Juke Box Boy (Maxi)
 4. Key Key Karimba
 5. Living In The Background
 6. Global Love
 7. Running For Your Love
 8. Call Me In The Heart Of The Night
 9. Chinese Restaurant
 10. Set Me Free
 11. Pull The Wires
 12. Come On Strike
 13. Jimmy’s Guitar
 14. Survivor In Love
 15. Tarzan Boy (Summer Version)

Righeira to włoski duet muzyczny, który tworzył muzykę italo disco w latach 80-tych w XX wieku. Skład zespołu stanowili Stefano Rota i Stefano Righi, używający pseudonimów Michael i Johnson Righeira. Ich największe przeboje to „Vamos a la playa”, „No tengo dinero” i „L’estate sta finendo”. Zespół był znany z poruszania w swoich tekstach takich tematów jak zagrożenie nuklearne, inwigilacja rządu czy negatywne skutki modernizmu. Righeira rozpadła się w 1988 roku, ale ponownie się zjednoczyła w 1998 roku i wydała nowe albumy i single.

“The best of Righeira” to album kompilacyjny, który zawiera największe przeboje zespołu Righeira z lat 80-tych XX wieku. Album został wydany w 2002 roku przez wytwórnię Udp Disco Più srl i jest dostępny w formacie CD i winylu. Album zawiera takie utwory jak “Vamos a la playa”, “No tengo dinero”, “L’estate sta finendo”, “Innamoratissimo” i “Italian a go-go”. Album winylowy jest edycją limitowaną i ma kolor żółty przezroczysty. Album jest polecany dla fanów muzyki italo disco i nostalgicznych wspomnień z lat 80-tych ubiegłego wieku.

 1. Vamos A La Playa
 2. No Tengo Dinero
 3. L’Estate Sta Finendo
 4. Innamoratissimo
 5. Italians A Go-Go
 6. 3-D
 7. Luciano Serra Pilota
 8. Dimmi Di No
 9. Gli Parlerò Di Te
 10. Hey Mama
 11. Oasi In Città
 12. Vivo Al 139

Milk and Coffee to włoska grupa muzyczna, która powstała w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Grała muzykę pop i eurodance, a jej skład zawsze tworzył jeden mężczyzna i trzy żeńskie głosy. Ich pierwszym singlem był „Goodbye San Francisco” z 1977 roku, a największym przebojem „Lady Blue” z 1978 roku, który był sygnałem radiowego programu Alto gradimento. W 1979 roku wydali swój pierwszy album „Indianapolis”, który zawierał utwory w stylu disco i pop. Grupa była często porównywana do Boney M ze względu na podobieństwo brzmienia i występów.

Grupa wydała w sumie 6 albumów, lecz płyta “Milk And Coffee” z 1986 roku to pierwszy i jedyny album tej grupy wydany w Polsce, a zarazem ostatni w historii zespołu. Zawiera dziesięć utworów w stylu italo disco i pop, w tym ich największy przebój „Lady Blue” oraz utwór „Chałupy Welcome To”. Album został wydany na winylu i kasecie przez Polskie Nagrania Muza, a jego okładkę zaprojektowali Antonangeli i Kazimierz Chwiejczak.

 1. Questo Sentimento
 2. Povero Amore
 3. Sole Sole
 4. Se Tornassi Indietro
 5. Arrivederci Amore Mio
 6. Cantero
 7. Quando Incontri L’Amore
 8. Silouettes
 9. Pepito
 10. Chałupy Welcome To

O tej grupie można byłoby napisać referat, o perypetiach personalnych, zmianach składów, wokalistów i nazw grupy, która ma bardzo burzliwą przeszłość… Ale my skupimy się na tym co najważniejsze, na oryginalnym składzie i nowej płycie.

Papa Dance to jedna z najbardziej znanych polskich grup muzycznych, grającą muzykę pop, new romantic i dance. Zespół powstał w 1984 roku, ale po wielu zmianach składu i przerwach, wrócił na scenę muzyczną w 2023 roku z nowym singlem „W 40 dni dookoła świata”. To nowa wersja ich pierwszego przeboju z 1984 roku, który był zapowiedzią nowej płyty. W skład zespołu wchodzą obecnie Grzegorz Wawrzyszak, wokalista i założyciel grupy, oraz Kostek Joriadis, klawiszowiec i producent. Papa Dance to zespół, który ma wielu fanów i wpłynął na historię polskiej muzyki.

Nowa płyta Papa Dance zatytułowana „W 40 dni dookoła świata” ukazała się we wrześniu 2023 roku. To pierwszy album zespołu od 2008 roku, kiedy to wydali „Naj story”. Na płycie znalazły się nowe wersje ich największych przebojów, takich jak „Panorama Tatr”, „Pocztówka z wakacji” czy „Te głupie strachy”, a także kilka nowych utworów, „Oprócz Miłości nie ma nic”, czy „Tramwaj”. Płyta ma być hołdem dla fanów zespołu, którzy przez lata wspierali ich twórczość, a także dla Andrzeja Mogielnickiego, autora tekstów wielu piosenek, który zmarł w 2019 roku. Płyta ma być również świadectwem trwałości i ponadczasowości muzyki Papa Dance, która łączy pokolenia. Płyta ukazała się w formacie winylowym i zawiera 10 utworów, oraz w formacie CD, rozszerzonym o 2 utwory, „Ordynarny Faul” i „Czarny Smog”, i tej wersji posłuchamy wspólnie w Radio Divertimento.

Jak powiedział w jednym z wywiadów Grzegorz, że poleca się słuchanie tej muzyki w samochodzie w długich trasach, bo przy tej płycie po prostu nie można zasnąć.

 1. W 40 Dni Dookoła Świata
 2. Oprócz Miłości Nie Ma Nic
 3. Naj Story
 4. Kamikadze Wróć
 5. Tramwaj
 6. Pocztówka Z Wakacji
 7. Panorama Tatr
 8. Czy Ty Lubisz To Co Ja
 9. Kanał XO2
 10. Hallo
 11. Ordynarny Faul
 12. Czarny Smog

Płyty przygotował Arkady, audycje realizuje Michnick, prezentuje Marek Ai.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *