PŁYTA DNIA 02/2024

Płyta dnia w Radio Divertimento w 2 tygodniu 2024 roku.
Zapraszamy od poniedziałku 8 stycznia, do piątku 12 stycznia.
Audycję prezentuje Marek, który przywita Was o godzinie 10:00 oraz 17:00.

W sobotę 6 stycznia rozpoczął się karnawał, na pewno w naszych audycjach live nie zabraknie nawiązań do karnawałowych rytmów, a nasi prezenterzy postarają się zapewnić karnawałowy klimat.

Być może w naszych płytach dnia, też odnajdziecie jakieś karnawałowe rytmy nadające się do tańca na wielkich i mniejszych balach oraz domowych imprezach. Tym razem, z waszych i naszych propozycji wybraliśmy ciekawy galimatias utworów. Takiego połączenia płyt, nawet my się nie spodziewaliśmy. To naprawdę bardzo ciekawa mieszanka gatunków i styli muzycznych, od Szwagrakolaski, po włoskiego Mr.Zivago, od Kaśki Sochackiej, po Amerykańską gwiazdę pop, Taylor Swift i grupę Brytyjczyków z zespołu New Order.

 1. Komu dzwonią
 2. U cioci na imieninach
 3. Piekutoszczak, Feluś i ja
 4. Ballada o Felku Zdankiewiczu
 5. Bal na Gnojnej
 6. Kaziu nie bądź kiep
 7. Święta u Sztachetów
 8. Apaszem Stasiek był
 9. U Bronki w Stawach
 10. Niech żyje wojna
 11. Tango Szemrane
 12. W Saskim Ogrodzie
 13. Fredzio
 14. Zbieranka matrymonialna

Szwagierkolaska to polski zespół muzyczny, który gra folk i rock, został założony przez Muńka Staszczyka i Andrzeja Zeńczewskiego w 1995 roku. Zespół jest znany między innymi z takich przebojów jak “U cioci na imieninach” i „Komu dzwonią”.

Za album “Luksus”, zespół otrzymał Fryderyka 1995 w kategorii Album roku – muzyka tradycji i źródeł. Często czerpią inspiracje z piosenek Stanisława Grzesiuka. W 1999 roku zespół wydał drugi album “Kicha”, który był promowany koncertem w teatrze Buckleina w Krakowie.

20 kwietnia 2015 roku, z okazji 20-lecia wydania albumu “Luksus”, na sklepowe półki trafiła reedycja wydawnictwa. Album “Luksus” to debiutancka płyta zespołu Szwagierkolaska, która została pierwotnie wydana w 1995 roku. Album uzyskał status podwójnie platynowej płyty. Album jest dziś klasyką gatunku i kanonem miejskiego folku spod znaku warszawskich „klymatów”.

 1. Little Russian
 2. Tell By Your Eyes
 3. Say Yes
 4. Alive
 5. Show The Love
 6. Welcome To The Edge
 7. Just For You To Be There
 8. Sadness Is Like Snow
 9. I Will
 10. You’re The Only
 11. Gloria
 12. Promises Bridge
 13. Yesterday
 14. Love In Moscow

Mr. Zivago to pseudonim włoskiego piosenkarza urodzonego w 1961 roku, znanego przede wszystkim z utworu “Little Russian”. Jego prawdziwe nazwisko to Massimo Rastrelli. Wydał dwa albumy, “Tell by Your Eyes” (1992) i “Tell by Your Eyes: Covers” (1993).

Płyta zatytułowana „Mr. Zivago – Discomania” to album kompilacyjny włoskiego projektu italo-disco, wydany w 2003 roku. Album zawiera 14 utworów, w tym znane przeboje takie jak “Little Russian”, “Tell By Your Eyes” czy “Gloria”. Album jest częścią serii Discomania, która prezentuje różnych wykonawców muzyki tanecznej z lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku.

 1. Wiśnia
 2. Nie było Cię
 3. Ciche dni
 4. Znowu jestem w punkcie, który dawno temu już minęłam
 5. Mróz
 6. Spędź ze mną trochę czasu jeszcze
 7. Z soboty na niedzielę
 8. Dla mnie to już koniec
 9. Boję się o Ciebie
 10. Balkon

Kaśka Sochacka to polska wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, urodziła się 15 kwietnia 1990 roku w Pradłach. Zadebiutowała w 2010 roku w programie Mam talent. Od tego czasu nagrała kilka piosenek, takich jak „Trochę tu pusto”, „Wiśnia” czy „Jeszcze”, które znalazły się w czołówkach popularnych seriali telewizyjnych. W 2021 roku wydała swój pierwszy album studyjny pod tytułem „Ciche dni”, który otrzymał platynową płytę. Jej muzyka łączy elementy popu alternatywnego, poezji śpiewanej i jazzu.

Jak już wspomniałem, płyta “Ciche dni” to debiutancki krążek studyjny Kaśki Sochackiej, który ukazał się 26 marca 2021 roku nakładem Jazzboy Records. Album zawiera 10 piosenek, które opowiadają o związkach, emocjach i codziennych problemach z perspektywy kobiety. Płyta została wyprodukowana przez Oleka Świerkota, który współpracował wcześniej z Kortezem. Na płycie gościnnie wystąpili między innymi, Kortez, Natalia Przybysz i Krzysztof Zalewski. Płyta otrzymała bardzo dobre recenzje od krytyków i publiczności, a także platynową płytę za sprzedaż ponad 30 tysięcy egzemplarzy. Płyta “Ciche dni” to przykład nowoczesnego popu z elementami poezji śpiewanej i jazzu, który pokazuje talent i wrażliwość Kaśki Sochackiej.

 1. Welcome To New York
 2. Blank Space
 3. Style
 4. Out Of The Woods
 5. All You Had To Do Was Stay
 6. Shake It Off
 7. I Wish You Would
 8. Bad Blood
 9. Wildest Dreams
 10. How You Get The Girl
 11. This Love
 12. I Know Places
 13. Clean
 14. Wonderland
 15. You Are In Love
 16. New Romantics
 17. „Slut!” (From The Vault)
 18. Say Don’t Go (From The Vault)
 19. Now That We Don’t Talk (From The Vault)
 20. Suburban Legends (From The Vault)
 21. Is It Over Now? (From The Vault)

Taylor Swift, urodziła się 13 grudnia 1989 roku w Reading, jest amerykańską piosenkarką, kompozytorką, producentką muzyczną, multiinstrumentalistką, autorką tekstów i aktorką. Jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych artystek współczesnej muzyki, która zdobyła wiele nagród i wyróżnień, w tym 11 nagród Grammy, 32 nagrody American Music Awards i 23 nagrody Billboard Music Awards. Jej piosenki poruszają różne gatunki muzyczne, takie jak country, pop, electropop, indie folk, indie rock i poezja śpiewana.

Dotychczas wydała 10 albumów studyjnych, z których najnowszy, „Willow”, ukazał się w grudniu 2023 roku. Jest również znana ze swojej aktywności społecznej i filantropijnej, angażując się w wiele inicjatyw na rzecz praw kobiet, edukacji, zdrowia i ochrony środowiska.

W Radio Divertimento posłuchamy płyty “Taylor Swift – 1989 (Taylor’s Version)”, reedycji albumu “1989” z 2014 roku, którą Taylor Swift nagrała ponownie, aby odzyskać prawa do swojej muzyki. Album ukazał się 27 października 2023 roku i zawiera 21 piosenek, w tym pięć niepublikowanych wcześniej utworów „ze skarbca” Taylor. Album otrzymał bardzo dobre recenzje od krytyków i fanów, a także osiągnął duży sukces komercyjny, sprzedając się w ponad 2 milionach egzemplarzy w pierwszym tygodniu. Siedem piosenek z albumu znalazło się w pierwszej dziesiątce listy Billboard Hot 100, w tym trzy ze skarbca, “Is It Over Now?”, “Now That We Don’t Talk” i ” ’ Slut! ’ „.

 1. Fine Time
 2. All The Way
 3. Love Less
 4. Round & Round
 5. Guilty Partner
 6. Run
 7. Mr Disco
 8. Vanishing Point
 9. Dream Attack

New Order to brytyjski zespół muzyczny, który powstał w 1980 roku z poprzedniego zespołu Joy Division, po samobójczej śmierci wokalisty Iana Curtisa. New Order łączył elementy muzyki gitarowej i elektronicznej, tworząc oryginalne i wpływowe brzmienie. Ich największym przebojem był utwór “Blue Monday” z 1983 roku, który jest najlepiej sprzedającym się singlem winylowym wszech czasów. Zespół wydał dziesięć albumów studyjnych, z których ostatni, „Music Complete”, ukazał się w 2015 roku.

„Technique” to piąty album studyjny angielskiego zespołu elektroniczno-rockowego New Order, który został wydany 30 stycznia 1989 roku przez wytwórnię Factory Records. Album został częściowo nagrany na wyspie Ibiza i łączył wpływy muzyki balearskiej i acid house z dźwiękiem dance-rockowym grupy. „Technique” był pierwszym albumem New Order, który dotarł do pierwszego miejsca na brytyjskiej liście przebojów, a “Fine Time”, pierwszy singiel z albumu, dotarł do jedenastego miejsca.

Album, którego posłuchamy w Radio Divertimento, składa się z dziewięciu utworów, z których każdy ma swój własny styl i nastrój. Niektóre z nich są bardziej taneczne i energetyczne, takie jak “Fine Time”, “Round & Round” i “Mr Disco”, a inne są bardziej melancholijne i refleksyjne, takie jak “Love Less”, “Guilty Partner” i “Dream Attack”. Album łączy w sobie elementy gitary, syntezatora, perkusji i wokalu, tworząc bogatą i zróżnicowaną paletę dźwiękową. Album jest uważany za jeden z klasyków muzyki alternatywnej lat 80-tych dwudziestego wieku.

Jeśli chcesz usłyszeć swój ulubiony album w naszej audycji, zostaw nam informacje w komentarzu, lub przejdź na naszą grupę na Facebooku i tam wstaw swoją propozycję, możesz też opisać, dlaczego warto posłuchać akurat tej płyty. Możecie też do nas napisać, korzystając z formularza kontaktowego, podając tytuł i wykonawcę, którego chcielibyście posłuchać w Radio Divertimento.

Płyty przygotowuje Arkady, audycje realizuje Krzysiek Michnick, prezentuje Marek Ai.