PŁYTA DNIA 09/2024

Płyty dnia w Radio Divertimento w 9 tygodniu 2024 roku.
Zapraszamy od poniedziałku 26 lutego, do piątku 1 marca.
Audycję prezentuje Marek, o godzinie 10:00 oraz kilka min. po 17:00.

Poniedziałek, 26 lutego

GALAXY HUNTER ”We Came From Space” (2008)

Galaxy Hunter to polski zespół muzyczny, który działa w gatunkach spacesynth oraz Italo/Euro disco. Grupa została założona w 2008 roku i przez ponad dziesięć lat działalności wydała wiele albumów, głównie wypełnionych melodyjnymi i spójnymi utworami instrumentalnymi. Skład zespołu obejmuje Armando Ferro (odpowiedzialny za wykonanie) oraz Anetę Antkowicz i Monikę Novak (wokalistki). Ich twórczość przyciąga wielu fanów muzyki elektronicznej, a ich utwory często stanowią udane połączenie futurystycznych dźwięków i nostalgii za latami 80-tymi.

‘‘We Came From Space’’ to fascynujący album Galaxy Hunter, który przenosi słuchaczy w kosmiczną podróż pełną elektronicznych dźwięków i nostalgii lat 80-tych. Płyta została wydana w 2008 roku i jest to instrumentalne dzieło z gatunku spacesynth. Druga edycja nie zawiera wokali, ale zamiast tego skupia się na melodyjnych sekwencjach syntezatorów, dynamicznych rytmach i futurystycznym brzmieniu. ‘‘We Came From Space’’ zdobyło uznanie wśród fanów muzyki elektronicznej, a Galaxy Hunter potwierdziło swoje umiejętności w tworzeniu atmosferycznych kompozycji.

 1. Intro (Tribute To Challenger)
 2. We Came From Space
 3. Children Of Planet Earth
 4. Another World
 5. Brand New Home
 6. Kill The Dragon
 7. Space Ship One
 8. The Astronaut
 9. Return From Orion
 10. Escape From Shanghai
 11. Last Flight To Mars
 12. One Orbit Away
 13. Space Nation
 14. Outro
 15. Space Megamix
Wtorek, 27 lutego

TANITA TIKARAM ”Ancient Heart” (1988)

Tanita Tikaram to brytyjska piosenkarka i autorka tekstów, urodzona 12 sierpnia 1969 roku w Münsterze, Niemcy. Jej twórczość oscyluje między muzyką pop a folkową. Pozyskała popularność dzięki singlom “Twist in My Sobriety” i “Good Tradition” z debiutanckiego albumu z 1988 roku, zatytułowanego „Ancient Heart”, którego dzisiaj posłuchamy.

Takie hity jak “Twist in My Sobriety” czy “Cathedral Song”, zdobyły uznanie i pozycje na listach przebojów. Ciekawostką jest, że utwór “Twist in My Sobriety” osiągnął pierwsze miejsce na Liście Przebojów Trójki w 1989 roku.

Jak już wspomniałem, “Ancient Heart” to debiutancki album Tanity Tikaram, wydany w 1988 roku. To wyjątkowe dzieło przyniosło jej ogromną popularność i ugruntowało jej pozycję jako artystki o niezwykłym talencie. Płyta łączy w sobie elementy popu, folku i bluesa. Wyróżnia się swoim niepowtarzalnym głosem oraz tekstami piosenek, które są pełne emocji, introspekcji i tęsknoty. Porusza w nich tematy miłości, tożsamości i ludzkiej egzystencji. Album zdobył pozytywne recenzje oraz szerokie uznanie wśród krytyków muzycznych. To dzięki “Ancient Heart” Tanita Tikaram stała się ikoną lat 80-tych i 90-tych.

 1. Good Tradition
 2. Cathedral Song
 3. Sighing Innocents
 4. I Love You
 5. World Outside Your Window
 6. For All These Years
 7. Twist In My Sobriety
 8. Poor Cow
 9. He Likes The Sun
 10. Valentine Heart
 11. Preyed Upon
Środa, 28 lutego

WISH KEY ”Uno” (1987)

Wish Key to włoski projekt muzyczny, który działał w latach osiemdziesiątych i wciąż jest reprezentatywny dla gatunku Italo-Disco, który był popularny we Włoszech w tamtym dziesięcioleciu. Projekt ten powstał w 1983 roku a założycielem był Manlio Cangelli, muzyk i kompozytor, który w tych samych latach wyemancypował się jako członek zespołu Scotch.

Warto wspomnieć, że Wish Key wydał w latach 80-tych kilka singli w wytwórniach Discomagic Records i RA – RE Productions. Z prawie wszystkich singli pochodzi tylko jeden album zatytułowany „Uno”, którego posłuchamy już niebawem w Radio Divertimento.

Płyta „Uno” została wydana w 1987 roku i jest ważnym dziełem w historii muzyki Italo-Disco. To zbiór energetycznych i tanecznych utworów, charakterystycznych dla tego gatunku muzyki. Jeśli jesteście fanami skocznych i melodyjnych łatwo wpadających w ucho przebojów, to z przyjemnością posłuchacie dzisiejszej propozycji!

 1. Acumbacha
 2. Make It Up
 3. The Key Of Sunshine
 4. No Woman No Cry
 5. Last Summer
 6. The One You Love
 7. Life
 8. Orient Express
Czwartek, 29 lutego

PROJECT ’96 ”Klimaty” (1996)

Project’96 to polski projekt muzyczny, w którym brał udział między innymi Marcin Kitliński, bardziej znany jako Karramba. Formacja została stworzona w celu wydania albumu zatytułowanego “Klimaty” oraz jednego singla. Wytwórnia płytowa Blue Star znana z lansowania muzyki Disco Polo wydała płytę, którą wspólnie wysłuchamy.

Zespół istniał przez krótki okres czasu. W 1996 roku pozostawił jednak swoje ślady na polskiej scenie muzycznej. “Klimaty” to album, który może wciąż budzić sentyment u fanów muzyki z tamtego okresu.

 1. Intro
 2. Klimaty (Boom Shaka Laka)
 3. Piguła
 4. Tylko Ty
 5. Słoneczna Korona
 6. Raus Pancerfaust
 7. Pro’96
 8. Zapomnij
 9. Panie Kapitanie
 10. Sexy Boy
 11. Prezenterka
 12. Luv Story (Historia)
Piątek, 1 marca

MICHAEL JACKSON ”Off The Wall” (1979)

Michael Joseph Jackson, urodził się 29 sierpnia 1958 w Gary, zmarł 25 czerwca 2009 w Los Angeles. Był amerykańskim piosenkarzem muzyki pop, R&B, soul, rock i funk, autorem tekstów, artystą estradowym, tancerzem, aktorem, kompozytorem i filantropem. Jego kariera oraz życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej. Jackson jest uważany za jedną z najważniejszych postaci kulturowych XX wieku i jest najlepiej sprzedającym się solowym artystą wszech czasów. Zyskał przydomek „Król Popu” ze względu na swoje osiągnięcia w przemyśle muzycznym, rewolucyjne podejście do teledysków oraz wpływ na muzykę i kulturę. Jego przełomowe płyty, takie jak „Thriller” i „Bad”, zdobyły ogromną popularność na całym świecie.

“Off the Wall” to piąty studyjny album Michaela Jacksona, wydany w 1979 roku. Był to przełomowy moment w jego karierze, który zapoczątkował jego sukces solowego artysty po odejściu z The Jackson 5. Krążek łączy różne style muzyczne takie jak funk: disco, soul i pop. Było to bardzo nowatorskie jak na tamte czasy i przyczyniło się do popularności albumu. Jej producentem był Quincy Jones, a ich współpraca okazała się niezwykle owocna. Razem stworzyli wyjątkowe brzmienie, które wyróżniało się na tle innych produkcji. “Off the Wall” miała ogromny wpływ na muzykę pop i kulturę na całym świecie. Stała się motywatorem dla kolejnych albumów Michaela Jacksona, takich jak “Thriller”. Klasyczna płyta, której dzisiaj wysłuchamy, przyczyniła się do ugruntowania pozycji Michaela Jacksona jako jednego z najważniejszych artystów w historii muzyki.

 1. Don’t Stop 'Til You Get Enough
 2. Rock With You
 3. Working Day And Night
 4. Get On The Floor
 5. Off The Wall
 6. Girlfriend
 7. She’s Out Of My Life
 8. I Can’t Help It
 9. It’s The Falling In Love
 10. Burn This Disco Out

Płyty przygotowuje Arkady, audycje realizuje Krzysiek Michnick, prezentuje Marek Ai.
Opracowanie opisów: InfoMusic 80902k.pl (KMM)

5 thoughts on “PŁYTA DNIA 09/2024

 1. Witam. Moje propozycje do płyty dnia:
  1. TEN SHARP – UNDER THE WATER – LINE(1991)
  2. GLENN MEDEIROS – GLENN MEDEIROS(1987)
  3. LABAN – CAUGHT BY SURPRISE(1985)
  4. MR DANCE – MR DANCE(1992)
  5. BONEY M – LOVE FOR SALE(1977)
  6. THE MOODY BLUES – THE GREAT MOODY BLUES(1970)

  POZDRAWIAM

  1. Dzięki za propozycje. Dodajemy do kolejki oczekujących. Mamy sporo zgłoszeń mailowych, co bardzo nas cieszy, za to czas oczekiwania na swoje ulubione płyty może się nieco wydłużyć 😉. Ale na pewno wszystkie pojawią się w swoim czasie na naszej antenie 👍

 2. Witam. płyta We Came From Space z 2008, zawiera wokale, i to dużo. Wokale w spacesynth są rzadkością, ale przez to nie wiadomo o czym są piosenki. Bazując na niektórych utworach KOTO (Dragon’s slayer) powstał cykl wielu utworów opowiadających interesujące historie, na We Came From Space i kolejnym albumie Sleeping Child.
  Autor artykułu miał zapewne na myśli wersje instrumentalne naszych albumów, które jednak powstały trochę później na życzenie fanów.
  Wersje instrumentalne We Came From Space i Children Of Planet Earth radzą sobie bardzo dobrze na playlistach Spacesynth na Spotify.
  Pozdrawiamy fanów Spacesynth i Galaxy Hunter
  See you in Space

  1. Dzięki Zbyszek za rozwinięcie opisu i ciekawostki związane z płytą. Tak, to prawda, miałem na myśli płytę bez wokali (taką posiadam), lecz w naszej audycji zaprezentujemy płytę w oryginalnym kształcie, to jest ze wspaniałym wokalem, którą przygotował dla słuchaczy, ze swojej kolekcji, Arkady. Pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *