PŁYTA DNIA 10/2024

Płyty dnia w Radio Divertimento w 10 tygodniu 2024 roku.
Zapraszamy od poniedziałku 4 marca, do piątku 8 marca.
Audycję prezentuje Żaneta, o godzinie 10:00 oraz kilka min. po 17:00.

Poniedziałek, 4 marca

4 JUMPS
”Weźmiesz Wszystko” (1996)

4 Jumps to projekt muzyczny Eurodance z Polski, założony około 1995-1996 roku. W skład zespołu wchodzą: Iza Myszkinis (wokalistka), Tomek i Mariusz (rapujący), Martin (tancerz).

Zespół 4 Jumps po raz pierwszy pojawił się na scenie w 1996 roku. Ich debiutancki singiel, utwór “Weźmiesz Wszystko”, stał się ich najpopularniejszym utworem. Nakręcono również teledysk do tej piosenki, który wspierał wydanie ich debiutanckiego albumu o tej samej nazwie.

“Weźmiesz Wszystko”, to jedyny album grupy, który zawierał 13 piosenek. Wokalistką na tym albumie jest Iza Myszkinis, lepiej znana pod pseudonimem Izabela, a angielskie rapy zaśpiewał Dariusz Adekoya. Producentami albumu są Krzysztof Czub (znany jako Dance Bond) i Jacek Kruszewski, a mastering wykonano pod kierunkiem Grzegorza Piwkowskiego. Album został wydany jako płyta kompaktowa i kaseta w Polsce w 1996 roku pod szyldem Dens and Star Maker. Dodatkowo na jednym z utworów na albumie pojawił się polski raper Karramba.

  1. Make A Star (Intro)
  2. Weźmiesz Wszystko
  3. Co Się Jeszcze Wydarzy
  4. Uzależniasz Mnie
  5. Raz W Końcu Wybierz
  6. Nie Marnuj Naszych Chwil
  7. Pragnienia, Marzenia
  8. Zmienić Myśli Bieg
  9. Labirynt
  10. Twarda Jak Skała
  11. Dotknij Mnie
  12. Niech Spełni Się (Każdy Dzień, Każdy Sen)
  13. Nie Wiem Co Robisz
Wtorek, 5 marca

PROXYON
”Proxyon” (1989)

Proxyon to holenderski projekt muzyczny, który tworzy muzykę spacesynth. Powstał w roku 1987. Spacesynth to gatunek muzyczny, który łączy elementy muzyki elektronicznej, synthwave’u i space disco. Charakteryzuje się futurystycznym brzmieniem, syntezatorowymi melodiami i kosmicznym klimatem.

“Proxyon” to pierwszy album studyjny holenderskiego projektu muzycznego, wydany w 1989 roku. Muzyka na płycie charakteryzuje się futurystycznym brzmieniem, syntezatorowymi melodiami i kosmicznym klimatem. Kompozytorami większości utworów byli Michiel van Eijk i Rob van Eijk. Materiał muzyczny został nagrany w prywatnym studiu producenta Michiela van der Kuya, przy użyciu tego samego instrumentarium, które wykorzystywał do produkcji utworów dla Laserdance. Okładka albumu przedstawia futurystyczną stację kosmiczną, nawiązującą swym wyglądem do fikcyjnego świata Star Trek wraz ze statkiem Enterprise.

“Proxyon” to fascynujący album, który wprowadza słuchacza w kosmiczną podróż pełną elektronicznych dźwięków i futurystycznych nastrojów.

Instrumentarium użyte podczas nagrywania albumu zawierało m.in. syntezatory takie jak Roland JX-10, Roland Juno-60, Roland Juno-106, Roland MSQ-100, Roland TR-808, Yamaha FB-01, Yamaha REV 500, Akai MPC 60, Korg DVP-1 Digital Voice Processor, Korg M1, Korg Polysix, Korg Monotron Delay, LinnDrum LM2, Oberheim OB-Xa, E-mu Emax oraz Ensoniq ESQ-11.

  1. Space Guards 6:45
  2. Space Travellers 5:20
  3. Space Hopper 6:18
  4. Space Fly (Magic Fly) 6:40
  5. Space Warriors 5:05
  6. Space Hopper (Space Dub) 7:19
Środa, 6 marca

THE FIZZ
”Smoke & Mirrors (2020)

The Fizz, wcześniej znany jako Bucks Fizz, to brytyjski zespół muzyczny, który zdobył popularność w latach 80-tych w XX wieku. Grupę tworzą trzej członkowie: Cheryl Baker, Mike Nolan i Jay Aston. W 1981 roku Bucks Fizz wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji z utworem “Making Your Mind Up”. Ich występ, w którym dziewczyny rozerwały swoje spódnice, stał się kultowy. Inne popularne utwory Bucks Fizz/The Fizz to “The Land of Make Believe” i “My Camera Never Lies”. Wciąż działają jako The Fizz i nadal występują na scenie muzycznej.

“Smoke & Mirrors” to trzeci album studyjny zespołu pod nazwą The Fizz i drugi jako trio w składzie oryginalnych członków: Cheryl Baker, Mike Nolan i Jay Aston. Płyta została wydana 6 marca 2020 roku.

Historia powstania albumu jest interesująca. Po sukcesie powrotowego albumu grupy „The F-Z of Pop”, który po 31 latach sprowadził grupę ponownie na brytyjskie listy przebojów, zespół rozpoczął rozmowy o kolejnym albumie z producentem Mike’em Stockiem. Postanowiono, że teraz grupa skupi się wyłącznie na nowym materiale. W 2018 roku zespół wrócił do studia, ale w trakcie nagrywania Jay Aston zachorowała na raka jamy ustnej. Pomimo tego, producenci postanowili kontynuować pracę nad albumem, a Jay Aston nagrała swoje partie wokalne przed operacją, która uniemożliwiła jej śpiew na dłuższy czas. W 2019 roku, po powrocie Jay Aston do zdrowia, album Smoke & Mirrors został ukończony i wydany już po nowym roku.

  1. Winning Ways
  2. All We Ever Can Do
  3. T.O.T.P
  4. From Here To Eternity
  5. More Than These Words
  6. Reservation
  7. The World We Left Behind
  8. Nothing’s Gonna Last Forever
  9. Second To None
  10. Storm
  11. Boomerang
Czwartek, 7 marca

ODDZIAL ZAMKNIETY
”Oddzial Zamkniety” (1983)

Oddział Zamknięty to polski zespół muzyczny, który powstał w listopadzie 1979 roku w Warszawie. Grupa zdobyła ogromną popularność w Polsce w latach 80-tych w XX wieku. Ich muzyka oscyluje wokół rocka, pop-rocku i hard rocka. Wojciech Łuczaj-Pogorzelski, lider, gitarzysta i kompozytor większości utworów zespołu, był stałym członkiem przez wszystkie zmiany składu.

Zespół powstał jako przekształcenie grupy, która występowała na studniówkach. Założycielami byli wokalista Krzysztof Jaryczewski i perkusista Jarosław Szlagowski. Dołączył do nich gitarzysta Wojciech Łuczaj-Pogorzelski, a później basista Paweł Mścisławski. Pierwsze próby odbywały się w ciasnej warszawskiej kawalerce, a zespół zadebiutował jako Oddział Zamknięty w Domu Kultury na warszawskim Mokotowie w 1980 roku. Ich pierwsze nagrania to demówki zrealizowane przez warszawskich studentów. Następnie w profesjonalnym studio nagrali takie utwory jak „Ten wasz świat”, „Ich marzenia” i „Obudź się”, które znalazły się na debiutanckiej płycie zespołu.

Nazwa „Oddział Zamknięty” pochodzi od rodzaju oddziału w szpitalu psychiatrycznym, do którego trafił współzałożyciel grupy, Krzysztof Jaryczewski, aby uniknąć zasadniczej służby wojskowej.

Dzięki swojej twórczości Oddział Zamknięty pozostawił trwały ślad w historii polskiej muzyki rockowej.

Debiutancka płyta Oddziału Zamkniętego, zatytułowana po prostu “Oddział Zamknięty”, to ważny moment w historii polskiej muzyki rockowej. Wydana w 1983 roku, zawierała kilka przebojów, które stały się klasykami.

„Ten wasz świat”: To jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów zespołu. Charakteryzuje się energetycznym brzmieniem i chwytliwą melodią. „Party”: Utwór o rockowym charakterze, który również zdobył popularność. „Obudź się”: Ballada rockowa, która porusza temat samotności i marzeń. „Andzia i Ja”: Lekki, humorystyczny kawałek opowiadający o miłości. Pierwotnie tytuł piosenki brzmiał „Gandzia”, co z oczywistych powodów nie mogło znaleźć się na płycie dla młodzieży. Zespół zmienił nieco słowa piosenki i jej tytuł, aby umieścić ją w tym wydawnictwie. Dzięki tym utworom Oddział Zamknięty zdobył ogromną popularność w Polsce. Ich muzyka była charakterystyczna i przyciągała zarówno młodszych, jak i starszych fanów. Debiutancka płyta zespołu miała wpływ na kolejne pokolenia muzyków i stała się częścią kultury muzycznej w Polsce. Choć zespół przeszedł przez wiele zmian składu, to właśnie pierwsza płyta na stałe wpisała go w historię polskiej sceny rockowej.

  1. Odmienić Los
  2. Party
  3. Zabijać Siebie
  4. Obudź Się
  5. Jestem Zły
  6. Andzia I Ja
  7. Twój Każdy Krok
  8. Ich Marzenia
  9. Na To Nie Ma Ceny
  10. Ten Wasz Świat
Piątek, 8 marca

ITALOVE
”The Album” (2023)

Italove, to międzynarodowa formacja, którą tworzą francuz Dave Laroxx, włoch dr Matteo i frontmen i wokalista zarazem, pochodzący ze Szwecji Martin Blix. To właśnie Martin, urodzony 2 kwietnia 1973 roku w Järfälla niedaleko Sztokholmu, powołuje do życia w 2012 roku zespół Italove. Wszystkich trzech łączy jedna pasja, muzyka z lat 80-tych, a szczególnie do nurtu Italo-Disco, czego dowodem jest nazwa grupy. Grupa jest znana ze swoich energetycznych utworów i nostalgicznych brzmień przypominających największe hity lat 80-tych XX wieku.

“The Album” to wydawnictwo muzyczne zespołu Italove, które ukazało się 26 maja 2017 roku. Pierwotnie płyta, została wydana na płycie kompaktowej oraz w formie cyfrowej i zawiera 16 utworów w gatunkach Italo-Disco, Euro-Disco i Synth-pop.

Po 3 latach od premiery, 15 grudnia 2023 roku ukazała się reedycja na płycie winylowej, zawierająca 12 utworów, wydana w Polsce nakładem labelu Disco Nostaligic. Tej właśnie wersji posłuchamy w Radio Divertimento.

Jeśli interesuje Cię muzyka z lat 80-tych i klimat Italo Disco, “The Album” to z pewnością wartościowe wydawnictwo do odsłuchu! Znakomite też na dzisiejszą okazję Dnia Kobiet!

  1. I Trust You (Like I Trust Myself)
  2. Too Late To Cry
  3. No Fear
  4. Heading For The Sun
  5. Strangers In The Night
  6. I Need Your Love (Feat.TQ)
  7. Disco Queen (Feat. Ken Laszlo)
  8. Follow Me To Mexico
  9. Rhythm Of Love (Feat. TQ)
  10. Never Surrender (Feat. F.Vemtura)
  11. Illusion
  12. L’Amour

Płyty przygotowuje Arkady, audycje realizuje Krzysiek Michnick, prezentuje Żaneta.
Opracowanie opisów: InfoMusic 80902k.pl (KMM)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *