PŁYTA DNIA 07/2024

Płyty dnia w Radio Divertimento w 7 tygodniu 2024 roku.
Zapraszamy od poniedziałku 12 lutego, do piątku 16 lutego.
Audycję prezentuje Marek, o godzinie 10:00 oraz kilka min po 17:00.

DEPECHE MODE ”The Best Of Volume 1” (2006)

Depeche Mode to brytyjska grupa muzyczna z kręgu muzyki elektronicznej i alternatywnego rocka. Powstała w 1980 roku w Basildon w Wielkiej Brytanii. Członkami zespołu pozostają Dave Gahan i Martin Gore (klawisze, gitara elektryczna i wokal), którzy należą do składu grupy od początku jej istnienia.

W 1977 roku, szkolni koledzy Vince Clarke i Andy Fletcher założyli zespół o początkowej nazwie “No Romance in China”. Wkrótce dołączył do nich Martin Gore, a zespół przekształcił się w “The French Look”. Vince Clarke odegrał kluczową rolę jako główny kompozytor, a w 1981 roku, jako Depeche Mode wydali swój debiutancki album “Speak & Spell” w okresie brytyjskiej nowej fali.

Clarke opuścił zespół pod koniec 1981 roku, aby założyć grupy Yazoo i później Erasure. Po odejściu Clarke’a, zespół kontynuował jako trio: Martin Gore, Dave Gahan i Andy Fletcher.
Po śmierci Andy’ego Fletchera w 2022 roku, Dave Gahan i Martin Gore działają jako duet.

Grupa ma na swoim koncie 54 utwory na brytyjskiej liście przebojów, 17 albumów w Top 10 oraz ponad 100 milionów sprzedanych płyt na całym świecie. W 2020 roku zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame.

Album, którego wysłuchamy w Radio Divertimento “The Best of Depeche Mode Volume 1” to dwudziesty drugi album grupy Depeche Mode, wydany 13 listopada 2006 roku. Jest to kompilacja najpopularniejszych singli zespołu z lat 1981–2006.

Poniedziałek 12 lutego
 1. Personal Jesus
 2. Just Can’t Get Enough
 3. Everything Counts
 4. Enjoy The Silence
 5. Shake The Disease
 6. See You
 7. It’s No Good
 8. Strangelove
 9. Suffer Well
 10. Dream On
 11. People Are People
 12. Martyr
 13. Walking In My Shoes
 14. I Feel You
 15. Precious
 16. Master And Servant
 17. New Life
 18. Never Let Me Down Again

BRYAN ADAMS ”The Best Of Me” (1999)

Bryan Adams to kanadyjski piosenkarz, gitarzysta, autor piosenek i producent muzyczny. Urodził się 5 listopada 1959 roku w Kingston, Ontario. Jego muzyka jest znana na całym świecie, a jego przeboje zdobyły serca słuchaczy na różnych kontynentach.

W 1979 roku zadebiutował jako artysta solowy singlem “Let Me Take You Dancing”. Po podpisaniu kontraktu z wytwórnią A&M Records, wydał swoje pierwsze albumy studyjne. Przełomem w jego karierze był album “Reckless” (1984), który zawierał hity takie jak “Summer of ’69”, “Run to You” i “Heaven”. Bryan Adams zdobył międzynarodowy rozgłos dzięki albumowi “Cuts Like a Knife” (1983) i kolejnym wydawanym krążkom. Jego utwory, takie jak “Straight from the Heart”, “It’s Only Love” (duet z Tiną Turner), “Somebody” i “Heat of the Night”, stały się niezapomniane.

Bryan Adams jest jednym z najpopularniejszych wokalistów na świecie, a jego muzyka wciąż przyciąga nowych fanów. Jego charakterystyczny głos i niezapomniane melodie sprawiły, że w historii muzyki pozostaje jako wspaniały artysta rockowy.

Płyta „The Best Of Me” to album z największymi przebojami kanadyjskiego piosenkarza, który ukazał się w 1999 roku. Zawiera on utwory z jego poprzednich albumów, takich jak „Reckless”, „Waking Up the Neighbours”, „18 til I Die”, a także kilka nowych piosenek, w tym tytułową „The Best Of Me”, która została napisana we współpracy z Robertem Johnem “Mutt” Lange. Album sprzedał się w ponad 15 milionach egzemplarzy na całym świecie i jest jednym z najpopularniejszych albumów Adamsa.

Wtorek 13 lutego
 1. The Best Of Me
 2. Can’t Stop This Thing We Started
 3. I’m Ready
 4. Summer Of ’69
 5. Let’s Make A Night To Remember
 6. All For Love (With Rod Stewart And Sting)
 7. Have You Ever Really Loved A Woman
 8. Run To You
 9. Cloud Number Nine
 10. (Everything I Do) I Do It For You
 11. Back To You
 12. When You’re Gone (Feat. Mel C)
 13. Please Forgive Me
 14. The Only Thing That Looks Good On Me Is You
 15. Inside Out
 16. Don’t Give Up (feat. Chicane)

QUEEN ”12” Collection” (1992)

Queen to brytyjski zespół rockowy, który powstał w 1970 roku w Londynie. Jego założycielami byli Brian May (gitara), Roger Taylor (perkusja) i Freddie Mercury (wokal). W 1971 roku dołączył do nich John Deacon (gitara basowa). Muzyka Queen charakteryzowała się różnorodnością stylów, od hard rocka po operę, i bogatymi aranżacjami wokalnymi. Zespół zdobył światową sławę dzięki takim utworom jak „Bohemian Rhapsody”, „We Are the Champions”, „We Will Rock You” czy „Another One Bites the Dust”. Queen był aktywny do 1991 roku, kiedy to zmarł Freddie Mercury. Po jego śmierci pozostali członkowie kontynuowali działalność pod szyldem Queen + Paul Rodgers lub Queen + Adam Lambert. Queen jest uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów w historii rocka.

Płyta, której posłuchamy „The 12’’ Collection” to album kompilacyjny zespołu Queen, który zawiera różne nagrania i remiksy w formacie 12-calowego singla. Album został wydany w 1992 roku jako część zestawu „Box of Tricks”. Na płycie znajdują się takie utwory jak „Radio Ga Ga”, „I Want to Break Free”, „A Kind of Magic” czy „The Show Must Go On”. Album jest ciekawym przykładem różnorodności stylów i aranżacji, jakie prezentowała grupa Queen.

Środa 14 lutego
 1. Bohemian Rhapsody
 2. Radio Ga Ga
 3. Machines (or 'Back to Humans’)
 4. I Want to Break Free
 5. It’s a Hard Life
 6. Hammer to Fall
 7. Man on the Prowl
 8. A Kind of Magic”
 9. Pain Is So Close to Pleasure
 10. Breakthru
 11. The Invisible Man
 12. The Show Must Go On

CHRIS DE BURGH ”Spark To A Flame: The Very Best Of” (1989)

Chis de Burgh, a właściwie to Christopher John de Burgh Davison, brytyjsko-irlandzki piosenkarz i kompozytor, znany z takich przebojów jak “The Lady in Red” czy “High On Emotion”. Urodził się 15 października 1948 roku w Venado Tuerto, w Argentynie, ale dorastał w Irlandii, gdzie jego dziadek kupił zamek z XII wieku, który przerobił na hotel. Zaczynał swoją karierę w latach 70-tych jako artysta rockowy, ale później zwrócił się ku muzyce popowej. W 1972 roku podpisał kontrakt nagraniowy z wytwórnią A&M Records, z którą współpracował do 2004 roku. Później założył własną wytwórnię Ferryman Productions. Sprzedał ponad 45 milionów albumów na całym świecie. Ma trójkę dzieci, a jego najstarsza córka, Rosanna Davison, została Miss Świata w 2003 roku.

Płyta, której wspólnie wysłuchamy, “Spark to a Flame: The Very Best of Chris de Burgh” to kompilacja największych przebojów irlandzkiego artysty Chrisa de Burgha. Wydana w 1989 roku, ta płyta zawiera wybrane utwory z wcześniejszych albumów, które zdobyły ogromną popularność. Ta kompilacja jest doskonałym wprowadzeniem do twórczości Chrisa de Burgha. Jej romantyczne ballady, charakterystyczny głos artysty i piękne teksty sprawiły, że stała się ona jednym z najbardziej rozpoznawalnych albumów w jego karierze.

Czwratek 15 lutego
 1. This Waiting Heart
 2. Don’t Pay The Ferryman
 3. Fire On The Water
 4. Sailing Away
 5. The Lady In Red
 6. Borderline
 7. Say Goodbye To It All
 8. One Word (Straight To The Heart)
 9. A Spaceman Came Travelling
 10. Ship To Shore
 11. Missing You
 12. Diamond In The Dark
 13. Tender Hands
 14. The Getaway
 15. Where Peaceful Waters Flow
 16. High On Emotion

HOWARD JONES ”The 12” Album” (1984)

Howard Jones, urodzony 23 lutego 1955 roku w Southampton w Wielkiej Brytanii, to brytyjski wokalista, kompozytor oraz autor tekstów. Jego muzyczna kariera jest fascynująca i pełna osiągnięć.
Od siódmego roku życia uczył się grać na fortepianie. Potem sam udzielał lekcji muzyki.

W latach 70-tych występował w pubach i barach, najpierw w High Wycombe, a później w Londynie. Początkowo wykonywał fortepianowe przeróbki przebojów i standardów muzyki rozrywkowej. Wkrótce jednak stworzył własny repertuar, aranżowany na instrumenty elektroniczne, który prezentował publicznie z towarzyszeniem mima Jeda Hoile’a. W 1983 roku podpisał kontrakt z firmą WEA i zaczął tworzyć chwytliwe piosenki, poruszające tematy zacierania się indywidualności człowieka w społeczeństwie przemysłowym.

Jones zdobył popularność dzięki swoim przebojom, a jego twórczość była zróżnicowana, od elektronicznego disco po jazz. Jego utwory wciąż cieszą się uznaniem fanów muzyki lat 80-tych.

“The 12’’ Album” to interesujący album Howarda Jonesa, wydany w 1984 roku. Jak sama nazwa wskazuje, jest to kolekcja utworów, które pierwotnie ukazały się na singlach 12-calowych. Płyta łączy różnorodne style muzyczne, od elektronicznego popu po new wave. Jones eksperymentuje z dźwiękami i aranżacjami. Teksty utworów często poruszają tematy pozytywnej zmiany, nadziei i miłości. Singlowe wersje utworów często były krótsze. Na albumie “The 12’’ Album” Jones miał więcej przestrzeni, aby rozbudować swoje kompozycje.

Warto posłuchać tego albumu, aby poczuć magię muzyki lat 80-tych.

Piątek 16 lutego
 1. Always Asking Questions
 2. New Song (New Version)
 3. What Is Love? (Extended Mix)
 4. Like To Get To Know You Well (International Mix)
 5. Pearl In The Shell (Extended Mix)
 6. Total Conditioning

Płyty przygotowuje Arkady, audycje realizuje Krzysiek Michnick, prezentuje Marek Ai.
Opracowanie opisów: InfoMusic 80902k.pl (KMM)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *