PŁYTA DNIA 05/2024

Płyta dnia w Radio Divertimento w 5 tygodniu 2024 roku.
Zapraszamy od poniedziałku 29 stycznia, do piątku 2 lutego.
Audycję prezentuje Marek, który przywita Was o godzinie 10 oraz tuż po 17.

AQUA ”Aquarium” (1997)

Aqua to duńsko-norweski zespół muzyczny, który grał muzykę pop i dance. Został założony w 1994 roku przez René Difa, Lenę Nystrøm, Sørena Rasteda i Clausa Norreena. Zespół zyskał międzynarodową rozpoznawalność dzięki przebojowi „Barbie Girl” wydanemu w 1997 roku, który trafił na pierwsze miejsce list przebojów w wielu krajach na świecie. Aqua wydała trzy albumy: „Aquarium” w 1997 roku, „Aquarius” w 2000 roku i „Megalomania” w 2011 roku. Zespół sprzedał ponad 33 miliony albumów i singli, co czyni go najbardziej dochodowym duńskim zespołem w historii. Aqua zakończyła działalność w 2001 roku, ale reaktywowała się w 2008 roku i wydała album „Greatest Hits” w 2009 roku. W skład zespołu wchodzą wokaliści René Dif i Lene Nystrøm, klawiszowiec Søren Rasted i gitarzysta Claus Norreen.

Album „Aquarium” to debiutancka płyta zespołu Aqua, wydana w 1997 roku. Album ten jest najbardziej znany z utworu “Barbie Girl”, który stał się hitem na całym świecie i zdobył pierwsze miejsce na listach przebojów w wielu krajach. Krążek zawiera również takie utwory jak “My Oh My”, “Doctor Jones”, “Lollipop (Candyman)” i “Turn Back Time”. W 1997 roku album zadebiutował na pierwszym miejscu na liście sprzedaży w Danii. W Stanach Zjednoczonych album zadebiutował na 15 miejscu na liście Billboard 200 i później osiągnął 7 miejsce. Płyta sprzedała się w ponad 14 milionach egzemplarzy na całym świecie.

Poniedziałek 29 stycznia
 1. Happy Boys & Girls
 2. My Oh My
 3. Barbie Girl
 4. Good Morning Sunshine
 5. Doctor Jones
 6. Heat Of The Night
 7. Be A Man
 8. Lollipop (Candyman)
 9. Roses Are Red
 10. Turn Back Time
 11. Calling You

BAD BOYS BLUE ”Heartbeat” (1986)

Bad Boys Blue to międzynarodowy zespół śpiewający muzykę pop i euro disco utworzony w Kolonii w 1984 roku. W skład grupy wchodzili: Andrew Thomas, Trevor Taylor i John McInerney. Później także: Trevor Bannister, Kevin McCoy, Mo Russel, Rui Carlos Ferreira i Kenny „Krayzee” Lewis.
Zespół ten nagrał wiele hitów, takich jak: „You’re a Woman”, „Pretty Young Girl”, „I Wanna Hear Your Heartbeat” czy „Come Back and Stay”.
Niestety, Trevor Taylor zmarł w 2008 roku, a Andrew Thomas zmarł w 2020 roku. Od 2012 John McInerney na koncertach występuje razem ze swoją drugą żoną, Sylvią, oraz jej siostrą-bliźniaczką Edith Miracle, które występują na scenie od 2005. Obie wokalistki są Polkami.

„Heart Beat” to drugi album zespołu Bad Boys Blue, wydany w 1986 roku przez Coconut Records. Płyta zawiera dwa międzynarodowe hity: “I Wanna Hear Your Heartbeat (Sunday Girl)” i „Kisses and Tears (My One and Only)”. Z tego krążka wydano trzy single. Hans-Jürgen Fritz, który kiedyś grał na klawiszach w niemieckim zespole progresywnym Triumvirat, gra na syntezatorach na tej płycie. Napisał i skomponował jeden utwór oraz zajął się aranżacją wszystkich utworów wraz z Tony’m Hendrikem. Album „Heart Beat” zebrał pozytywne recenzje, zarówno od krytyków muzycznych jak i od samych fanów.

Wtorek 30 stycznia
 1. I Wanna Hear Your Heartbeat (Sunday Girl)
 2. Mon Amie
 3. One Night In Heaven
 4. Baby I Love You
 5. Kisses & Tears (My One And Only)
 6. Rainy Friday
 7. Lady Blue
 8. Love Really Hurts Without You
 9. Blue Moon
 10. Dance The Night Away

BRITNEY SPEARS ”…Baby One More Time” (1999)

Britney Spears to amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, tancerka, projektantka mody, businesswoman i filantropka. Urodziła się 2 grudnia 1981 roku w McComb, w stanie Missisipi w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na duże sukcesy muzyczne nazywana jest „księżniczką popu”, uznawana jest także za ikonę popkultury schyłku XX wieku. Spears zadebiutowała w 1992 roku jako aktorka musicalowa w teatrze Off-Broadway, a także reklamowa. W 1998 roku rozpoczęła karierę w branży muzycznej, nagrywając debiutancki album “Baby One More Time”, który – zgodnie z oficjalnymi certyfikatami sprzedaży – sprzedał się w łącznym nakładzie ponad 35 mln egzemplarzy na świecie. Spears jest także artystką z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych dekady lat 1998–2008 na świecie według magazynu „Billboard”. W 2001 roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako artystka z największą liczbą singli notowanych na pierwszym miejscu list przebojów, w 2007 roku jako artystka z największą liczbą sprzedanych albumów w Wielkiej Brytanii, a w 2009 roku jako najczęściej wyszukiwana osoba w Internecie na świecie.

W ostatnim czasie Britney Spears była często w mediach ze względu na jej walkę o wolność osobistą. W 2008 roku, po serii problemów osobistych, została umieszczona pod kuratelą swojego ojca, Jamiego Spearsa, który kontrolował jej życie prywatne i zawodowe. W 2021 roku, po wielu latach, Britney Spears zdecydowała się na publiczną walkę o swoją wolność i zwrócenie uwagi na problem kurateli w USA.

„…Baby One More Time” to debiutancki album studyjny amerykańskiej piosenkarki, wydany 12 stycznia 1999 roku przez wytwórnię Jive Records. Materiał został nagrany w latach 1997-1998, a jego producentami byli m.in. Max Martin, Rami Yacoub, Kristian Lundin, Per Magnusson, David Kreuger, Eric Foster White i All Seeing.

Album zawiera 12 utworów, w tym tytułowy singiel “Baby One More Time”, który stał się ogromnym hitem na całym świecie. Płyta zyskała uznanie krytyków muzycznych, którzy chwalili jej komercyjny potencjał, ale jednocześnie krytykowali za naiwność i brak dojrzałości. Mimo to album przyniósł Britney Spears nominację do nagrody Best New Artist podczas 42 ceremonii wręczenia nagród Grammy.

Środa 31 stycznia
 1. …Baby One More Time
 2. (You Drive Me) Crazy
 3. Sometimes
 4. Soda Pop
 5. Born To Make You Happy
 6. From The Bottom Of My Broken Heart
 7. I Will Be There
 8. I Will Still Love You
 9. Thinkin’ About You
 10. E-Mail My Heart
 11. The Beat Goes On

SILENT CIRCLE ”Back!” (1994)

Silent Circle to niemiecki zespół muzyki euro disco, eurodance i pop, założony w 1984 roku, trójka jego założycieli znała się już w latach 70-tych. Jednak pomysł został zamieniony w czyn dopiero w 1984 roku gdy muzycy spotkali na swojej drodze Bernda Dietricha i Engelberta Simonsa – niemieckich producentów pop. Już wtedy Axel Breitung, główny pomysłodawca i założyciel grupy miał za sobą kilkuletni staż jako kompozytor i producent, współpracujący między innymi z Thomasem Andersem, zanim ten spotkał Dietera Bohlena.

W 1985 roku w skład zespołu weszli Axel Breitung ur. 21 sierpnia 1957 (klawisze, kompozycje), Martin Tychsen ur. 23 stycznia 1959 r. (wokal, kompozycje) oraz Juergen Behnrens ur. 12 grudnia 1955 r. (gitara, perkusja) i ochrzcili się jako Silent Circle a Engelbert i Bernd skomponowali i wyprodukowali pierwszy singiel grupy zatytułowany „Hide Away – Man Is Coming”. Jego ekologiczne przesłanie, chwytliwy refren oraz charakterystyczny głos Martina Tychsena zostały zauważone przez telewizyjne show, oraz radiowych prezenterów.
Automatycznie pojawił się kontrakt na album i kolejne single w wytwórni Intercord Ton GmbH.

Zespół podczas swej kariery, która nadal trwa, wydał siedem albumów studyjnych i ponad dwadzieścia singli. Ich utwory znajdują się też na najgłośniejszych płytach składankowych oraz w wielu innych kompilacjach.

“Back!” to drugi album studyjny niemieckiego zespołu, wydany w 1994 roku. Płyta zawiera połączenie nowoczesnego brzmienia eurodance i unikalnego stylu melodycznego, który zawsze był znakiem rozpoznawczym piosenek zespołu. Z tego krążka pochodzą takie utwory jak “2Night”, “Take The Chance”, “Every Move Every Touch” czy “Tell Me Why”. Album został ponownie wydany na winylu w 2020 roku, z dodatkowymi remiksami i bonusem w postaci utworu “Night Falls In Shanghai”. My w Radiu Divertimento, wspólnie posłuchamy wersji z roku 1994.

Czwartek 1 lutego
 1. Prologue
 2. 2night (Album Version ’94)
 3. Take A Chance
 4. Egyptian Eyes
 5. Just Another Moment
 6. Entrance
 7. Talk Is Cheap
 8. Hide In Your Shell
 9. Desire
 10. Every Move, Every Touch
 11. Night After Night
 12. Tell Me Why

BLUE SYSTEM ”Twilight” (1989)

Blue System to niemiecki zespół muzyczny, założony w 1987 roku przez Dietera Bohlena, który powstał po rozpadzie grupy Modern Talking. Zespół zakończył działalność wraz z reaktywacją Modern Talking w 1998 roku. Charakteryzował się muzyką o silnym akompaniamencie perkusyjnym i efektami syntezatora oraz brzmieniem towarzyszących wokalnie chórków. Grupa wydała 13 albumów studyjnych i 29 singli, zdobywając w wyniku ich sprzedaży 4 złote płyty w Niemczech, Polsce, oraz 1 platynową na Łotwie.

“Twilight” to trzeci album niemieckiego zespołu Blue System, wyprodukowany przez Dietera Bohlena, wydany 9 października w 1989 roku przez Hansa Records. Na płycie znalazły się utwory w stylu europop i synthpop. Wśród nich były takie przeboje jak „Magic Symphony”, „Love Me on the Rocks” czy „Call Me Dr. Love”. Wydawnictwo osiągnęło status złotej płyty w Niemczech, sprzedając się w ponad 250 tysiącach egzemplarzy.

Piątek 2 lutego
 1. Magic Symphony
 2. Love Me On The Rocks
 3. Save Me
 4. Nobody Makes Me Crazy (Like You Do)
 5. Madonna Blue
 6. Call Me Dr. Love (A New Dimension)
 7. Little Jeannie
 8. Carry Me Oh Carrie
 9. Big Yellow Taxi
 10. Everything I Own

Płyty przygotowuje Arkady, audycje realizuje Krzysiek Michnick, prezentuje Marek Ai.
Opracowanie opisów: InfoMusic 80902k.pl (KMM)

1 thought on “PŁYTA DNIA 05/2024

 1. I wonder how much work goes into creating a website this excellent and educational. I’ve read a few really good things here, and it’s definitely worth saving for future visits.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *