PŁYTA DNIA 04/2024

Płyta dnia w Radio Divertimento w 4 tygodniu 2024 roku.
Zapraszamy od poniedziałku 22 stycznia, do piątku 26 stycznia.
Audycję prezentuje Marek, który przywita Was o godzinie 10:00 oraz 17:00.

Poniedziałek 22 stycznia
 1. I Should Be So Lucky
 2. The Loco-motion
 3. Je Ne Sais Pas Pourquoi
 4. It’s No Secret
 5. Got To Be Certain
 6. Turn It Into Love
 7. I Miss You
 8. I’ll Still Be Loving You
 9. Look My Way
 10. Love At First Sight

KYLIE MINOGUE – Kylie (1988)

Kylie Minogue jest australijską piosenkarką, autorką tekstów i aktorką, która sprzedała blisko 90 milionów płyt na całym świecie. Jest znana z reinwencji swojego stylu muzycznego i modowego, a także z przebojów takich jak „The Loco-motion”, „Can’t Get You Out of My Head”, „Slow”, „All the Lovers” i „Dancing”. Jest laureatką nagrody Grammy, trzech nagród Brit Awards i siedemnastu nagród ARIA Music Awards. Została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego i Orderem Sztuki i Literatury. W 2020 roku ustanowiła rekord Guinnessa, zostając pierwszą artystką, której albumy były numerem jeden w Wielkiej Brytanii w ciągu pięciu kolejnych dekad.

“Kylie” to debiutancki album studyjny australijskiej piosenkarki, wydany 4 lipca 1988 roku przez wytwórnię Mushroom Records. Album został wyprodukowany przez Stocka, Aitkena i Watermana, którzy napisali dziewięć z dziesięciu utworów na płycie. Nagrania odbyły się w Londynie i Melbourne między październikiem 1987 a kwietniem 1988 roku, a sesje nagraniowe zbiegły się z kręceniem przez Minogue serialu “Neighbours”. Muzycznie “Kylie” to album bubblegum pop i dance-pop.

Album otrzymał mieszane recenzje od krytyków muzycznych, którzy krytykowali jego przestarzałą produkcję. Mimo to, album odniósł sukces komercyjny, osiągając pierwsze miejsce na brytyjskiej liście przebojów przez sześć tygodni i stając się piątym najlepiej sprzedającym się albumem dekady. Album sprzedał się w ponad pięciu milionach egzemplarzy na całym świecie.

Na płycie znalazło się sześć singli, w tym “I Should Be So Lucky”, który stał się pierwszym singlem numer jeden w Australii i Wielkiej Brytanii. Kolejne single – “Got to Be Certain”, “The Loco-Motion” i “Je ne sais pas pourquoi” – wszystkie znalazły się w pierwszej dwójce na brytyjskiej liście przebojów. “It’s No Secret” był trzecim singlem Minogue, który znalazł się na liście Billboard Hot 100, a “Turn It into Love” został wydany wyłącznie w Japonii. Komercyjny sukces albumu pomógł Minogue ustanowić się jako międzynarodowa idolka nastolatek i rozpocząć swoją karierę muzyczną.

Wtorek 23 stycznia
 1. In The Heat Of The Night
 2. On The Tray (Seven Years)
 3. Little Girl
 4. You And I
 5. (I’ll Never Be) Maria Magdalena
 6. Heartbeat (That’s Emotion)
 7. Sisters And Brothers
 8. Change Your Mind

SANDRA – The Long Play (1985)

Sandra Ann Lauer (Cretu-Menges) urodziła się w 1962 roku, 18 maja w niemieckim mieście Saarbrucken. Muzyka towarzyszyła jej od dzieciństwa, już jako 12-latka wiedziała, że zostanie piosenkarką. Pierwszy singiel nagrała w roku 1976, następnie związała się z zespołem Arabesque. W ciągu 6 lat zespół Arabesque wydał 15 albumów i 30 singli. Po rozpadzie zespołu (1985) Sandra zdecydowała się kontynuować karierę jako solistka i jeszcze w tym samym roku wydała singiel „Big In Japan” – niemieckojęzyczną (Japan ist Weit) wersję przeboju Alphaville.

Niebawem produkcją jej nagrań zajął się Michael Cretu czego efektem był fenomenalny, pierwszy wielki solowy hit Sandry z 1985 roku – „(I’ll Never Be) Maria Magdalena”. Jej kolejne przeboje to między innymi „In The Heat of the Night”, „Midnight Man”, „Everlasting Love”, „Heaven Can’t Wait”, „Hiroshima”.

Pierwsza płyta Sandry “The Long Play” to debiutancki album niemieckiej piosenkarki, który ukazał się 11 listopada 1985 roku nakładem Virgin Records. Album odniósł wielki sukces komercyjny i zawierał przeboje Sandry, takie jak “(I’ll Never Be) Maria Magdalena” i “In the Heat of the Night”, które były numerami jeden w wielu krajach. Album składa się z ośmiu utworów, z których większość została napisana i wyprodukowana przez Michaela Cretu, męża Sandry.

Środa 24 stycznia
 1. Wannabe
 2. Say You’ll Be There
 3. 2 Become 1
 4. Love Thing
 5. Last Time Lover
 6. Mama
 7. Who Do You Think You Are
 8. Something Kinda Funny
 9. Naked
 10. If U Can’t Dance

SPICE GIRLS – Spice (1996)

Spice Girls to brytyjski zespół wokalny, który powstał w 1994 roku pod nazwą Touch. Grupa składała się z pięciu członkiń: Melanie Brown („Scary Spice”), Melanie Chisholm („Sporty Spice”), Emma Bunton („Baby Spice”), Geri Halliwell („Ginger Spice”) i Victoria Adams („Posh Spice”).

Ich muzyka to pop, dance-pop i teen pop. W 1996 roku wydali swój debiutancki singiel „Wannabe”, który stał się światowym fenomenem i zdobył pierwsze miejsce na listach przebojów w 37 krajach. Pierwszy album, „Spice”, został sprzedany w ponad 31 milionach egzemplarzy na całym świecie, stając się najlepiej sprzedającym się albumem wykonywanym przez żeński zespół w historii. Ich drugi album, „Spiceworld”, został rozprowadzony w ponad 20 milionach egzemplarzy. Spice Girls sprzedały 85 milionów nagrań na świecie, co czyni je najlepiej sprzedającą się żeńską grupą wszech czasów, jedną z najlepiej sprzedających się grup muzyki pop w historii, oraz największym fenomenem brytyjskiej muzyki rozrywkowej od czasu The Beatles. Spośród najpopularniejszych ikon popkultury lat 90-tych, magazyn Time okrzyknął je „bezsprzecznie najlepiej rozpoznawaną twarzą” młodzieżowego ruchu Cool Britannia. Grupa stała się jedną z największych „maszyn” marketingu, zarabiając nawet 75 milionów dolarów rocznie. Ich slogan „Girl Power” stał się ikoną popkultury lat 90-tych w XX wieku. W 2000 roku zespół zawiesił działalność, ale powrócił na scenę w 2007 roku i odbył trasę koncertową w latach 2007–2008.

Album “Spice” to debiutancki album brytyjskiego zespołu, wydany we wrześniu 1996 roku przez Virgin Records. Album został nagrany między 1995 a 1996 rokiem w Londynie przez producentów, Matta Rowe’a i Richarda Stannarda oraz duet produkcyjny Absolute.

Muzyka na albumie to pop, dance-pop i teen pop. Płyta zawierała takie hity jak “Wannabe”, “Say You’ll Be There” i “2 Become 1”. Numer “Wannabe” stał się światowym fenomenem i zdobył pierwsze miejsce na listach przebojów w 37 krajach. Album “Spice” jest uważany za krążek, który przywrócił popularność teen popu. Concepcyjnie, album skupiał się na idei “Girl Power”. Krążek “Spice” był wielkim sukcesem komercyjnym, zdobywając status wielokrotnie platynowej płyty w wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Europie i Stanach Zjednoczonych.

Czwartek 25 stycznia
 1. Tokyo
 2. Bara Du Och Jag
 3. Oh Mama
 4. Do You Remember?
 5. Samma Tid, Samma Plats
 6. Vintergatan
 7. Kärleken Känns
 8. I En Annan Värld
 9. Candy Love
 10. Cry Everytime
 11. If It’s Love

LILI & SUSSIE – Dance Romance (1987)

Lili & Susie to szwedzki duet popowy, składający się z sióstr Lili Päivärinta i Susie Päivärinta. Zdobyły wiele hitów w latach 80-tych i 90-tych XX wieku, a ich największym hitem był utwór “Oh Mama” z 1987 roku, który przez sześć tygodni utrzymywał się w pierwszej piątce szwedzkiej listy przebojów. W 1989 roku duet wziął udział w szwedzkich eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem “Okey, okey”, zajmując piąte miejsce w finale Melodifestivalen 1989.

W 2008 roku duet reaktywował się i wziął udział w Melodifestivalen 2009 z utworem “Show Me Heaven”, który zajął czwarte miejsce w półfinale, co dało im szansę na występ w rundzie “Andra chansen”, gdzie zostali wyeliminowani. Piosenka osiągnęła później szóste miejsce na szwedzkiej liście przebojów. W 2013 roku siostry Päivärinta ponownie się zjednoczyły i odbyły mini-tournee. W styczniu 2014 roku wydały nowy teledysk jako Lili & Susie.

Album, którego wspólnie wysłuchamy w Radio Divertimento, zatytułowany “Dance Romance” z 1987 roku to trzeci album studyjny szwedzkiego duetu Lili & Sussie. Album zawiera 11 utworów, w tym ich największy hit “Oh Mama”. “Dance Romance” to płyta, która łączy w sobie elementy synth-popu i disco, a także zawiera ballady i utwory taneczne. Album był bardzo popularny w Szwecji i przyczynił się do sukcesu duetu Lili & Sussie.

Piątek 26 stycznia
 1. Like A Prayer
 2. Express Yourself
 3. Love Song
 4. Till Death Do Us Part
 5. Promise To Try
 6. Cherish
 7. Dear Jessie
 8. Oh Father
 9. Keep It Together
 10. Spanish Eyes
 11. Act Of Contrition

MADONNA – Like A Prayer (1989)

Madonna Louise Ciccone, to amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, aktorka, tancerka, producentka muzyczna, reżyserka, scenarzystka, projektantka mody, pisarka, przedsiębiorca i filantropka. Urodziła się 16 sierpnia 1958 roku w Bay City, Michigan, USA. Madonna jest znana jako “Królowa Popu” i jest jedną z najlepiej sprzedających się artystek muzycznych wszech czasów, z ponad 300 milionami sprzedanych płyt na całym świecie. W swojej karierze zdobyła wiele nagród, w tym siedem nagród Grammy. Madonna jest również znana z kontrowersyjnych występów i teledysków, które często zawierają elementy seksualne i religijne. W 1992 roku założyła firmę Maverick, która obejmuje Maverick Records, jedną z najbardziej udanych wytwórni artystycznych w historii. Madonna jest również zaangażowana w działalność charytatywną, założyła fundację Ray of Light w 1998 roku i Raising Malawi w 2006 roku, a także działa na rzecz równouprawnienia płci i praw LGBT.

“Like a Prayer”, płyta, której posłuchamy wspólnie w Radio Divertimento, to czwarty studyjny album amerykańskiej piosenkarki, wydany 21 marca 1989 roku przez wytwórnię Sire Records. Madonna współpracowała przy tym albumie z takimi artystami jak Stephen Bray, Patrick Leonard i Prince, a także była współautorką i współproducentką wszystkich utworów na płycie.
“Like a Prayer” to album konfesyjny, w którym Madonna porusza tematy związane z jej rodziną, w tym śmiercią matki, relacjami z ojcem i rodzeństwem. Album zawiera elementy rocka, R&B, gospelu i funku, a Madonna czerpała inspirację z własnego katolickiego wychowania, co widać w tytułowym utworze albumu, który został wydany jako pierwszy singiel z płyty.

Album spotkał się z uznaniem krytyków muzycznych, którzy docenili rozwój artystyczny Madonny. Krążek odniósł również sukces komercyjny, osiągając szczyt list przebojów w 20 krajach i zdobywając status poczwórnej platyny w USA według Recording Industry Association of America (RIAA). Na albumie znalazło się sześć singli: “Like a Prayer”, “Express Yourself”, “Cherish”, “Oh Father”, “Dear Jessie” i „Keep It Together”. Teledyski do singli z albumu, w tym kontrowersyjny teledysk do “Like a Prayer”, przyczyniły się do wzrostu popularności Madonny jako artystki i ikony kultury popularnej.

Płyty przygotowuje Arkady, audycje realizuje Krzysiek Michnick, prezentuje Marek Ai.
Opracowanie opisów: InfoMusic 80902k.pl (KMM)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *