TEN SHARP

Ten Sharp to holenderski duet, w skład którego wchodzą: wokalista Marcel Kapteijn i Niels Hermes, zajmujący się programowaniem instrumentów i syntezatora, oraz graniem na keyboardzie, oraz Ton Groen, który dostarczył teksty..Od 1985 zespół cieszył się w rodzimym kraju popularnością dzięki przebojom „When The Snow Falls”, „Last Words” i „Japanese Love Song”. Debiutancki album zespołu wydany został przez Columbia Records w 1991 roku. Nosił tytuł „Under the Water-Line” i zawierał wielki przebój „You”. Kolejny utwór „Ain’t My Beating Heart” nie pobił jednak popularności „You”. W latach 90 Ten Sharp był znany w Europie i obu Amerykach, lecz pozostał typowym „zespołem jednego przeboju”.

„When The Snow Falls” (1985)

„YOU” (1991)

„Rumours In The City” (1993)

Drugi album „The Fire Inside” został nagrany jesienią 1992 roku w Wisseloord Studios, Hilversum z Michielem Hoogenboezem produkującym wspólnie z Nielsem Hermesem. Płyta stała się bardziej intensywna i intymna niż jej poprzedniczka.

Album został wydany w maju 1993 roku wraz z singlem „Dreamhome (Dream On)”, który wszedł na holenderskie listy przebojów. W marcu 1994 ukazał się singiel „Rumours In The City” (Plotki w mieście). Piosenka została zainspirowana podróżą promocyjną do Argentyny w 1992 roku. Teledysk uzyskał wsparcie Amnesty International, udostępniając materiał z archiwów Amnesty. Singiel trafił na listy przebojów.

Na swoim trzecim albumie „Shop Of Memories”, z lutego 1995, Ten Sharp powrócił jako pełny zespół, z muzykami Bennie Top (perkusja), Ton Groen (bas), Nick Bult (klawisze), Hubert Heeringa (saksofon, skrzypce i róg) i Yelle Sieswerda (gitara). Po albumie w 1996 roku odbyła się trasa Marlboro Flashback Tour, podczas której zespół zagrał utwory takich grup jak The Eagles, Steely Dan, Crowded House, Hall & Oates, ELO, Steve Miller, The Rolling Stones i The Beatles.

1 marca 2003 ukazał się album „Stay” z 12 nowymi utworami, w których Tom Bakker był odpowiedzialny za większą część kompozycji. Tym razem produkcję powierzono Peterowi van Astenowi.

Gitarzysta Rob Winter, basista Giovanni Caminita, perkusista Ton Dijkman i sam Tom Bakker stanowili trzon albumu „Stay”. Z kolei towarzyszyła im orkiestra smyczkowa, Hammond Nico Brandsena, perkusja Antoon Toolsma i instrumenty dęte blaszane Jay Horns.

9 listopada 2016 roku Ten Sharp spotkał rapera Cho i Ali B w holenderskim programie telewizyjnym „Ali B op volle toeren” i wymienili swoje muzyczne podejście do swoich hitów: Cho i Ali B wykonali swoją wersję przeboju Ten Sharp „You” i Ten Sharp umieścił „Misschien Wel Hè” Cho w swoich własnych muzycznych słowach. W wyniku tej wymiany, Ten Sharp stworzył studyjną wersję piosenki, którą wykonali, zatytułowaną „Maybe„, która została wydana na Itunes, Spotify i Youtube tego samego dnia, którego odbyło się spotkanie, 9 listopada 2016 roku. 9 stycznia 2017 roku na Youtube ukazał się teledysk do tego singla.

Od 2017 roku nie wydano żadnych pełnych albumów, chociaż nadal są aktywni jako zespół i okazjonalnie występują na żywo.