ANNA JANTAR

Anna Jantar urodziła się 10 czerwca 1950 r. w Poznaniu jako Anna Maria Szmeterling. Śpiewała w poznańskich kabaretach studenckich i teatrach poezji.O tej piosenkarce można byłoby pisać bez końca, lecz my skupimy się na podstawowych informacjach z jej życia, być może w przyszłości napiszemy znacznie więcej, obszerniej, analizując każdy album oraz wydany utwór, bo jest tego warta.

Anna w wieku 19 lat rozpoczęła współpracę z zespołem Waganci, kierowanym przez kompozytora Jarosława Kukulskiego, z którym rok później wzięła ślub.

W 1972 r. rozpoczęła karierę solową, występując pod pseudonimem Anna Jantar. Swój pierwszy przebój, „Najtrudniejszy pierwszy krok”, wylansowała rok później w Opolu. Piosenka „Tyle słońca w całym mieście”, uznawana za największy przebój Jantar, pochodzi z 1974 r. (z albumu o tym samym tytule).

W następnym roku powstał jej drugi album, „Za każdy uśmiech”. W 1976 r. przerwała pracę zawodową z powodu urodzenia córki – Natalii. Na estradę powróciła w 1977 r. z nowym repertuarem (m.in. wydała trzeci album – „Zawsze gdzieś czeka ktoś”).

Śpiewała w duetach, m.in. ze Stanisławem Sojką i Zbigniewem Hołdysem, nagrywała również z zespołami Budka Suflera i Perfect.
W 1979 r. wydała płytę „Anna Jantar”, która przyniosła przebój, jak na ironię pod tytułem „Nic nie może wiecznie trwać”.

W grudniu tego samego roku piosenkarka wyjechała do USA, wystąpiła tam w Chicago i New Jersey. 14 marca 1980 r. wracała do kraju samolotem IŁ-62 polskich linii lotniczych LOT.

Tuż przed warszawskim lotniskiem Okęcie, nad lasem Kabackim, doszło do katastrofy. Zginęło w niej 87 osób – załoga i pasażerowie, w tym piosenkarka. Jantar zginęła jako zaledwie 30-latka.

Jantar brała udział w wielu festiwalach w Polsce i za granicą, zdobyła nagrody i wyróżnienia m.in. w Sopocie, Lublanie, Dreźnie i Helsinkach.

W 1994 r. ukazała się książka „Wspomnienie o Annie Jantar – Słońca jakby mniej…” Marioli Pryzwan. Pięć lat później córka piosenkarki, popularna wokalistka Natalia Kukulska, nagrała nową wersję „Tyle słońca w całym mieście”, która także stała się hitem.