STEPHANIE


Stephanie Marie Elizabeth Grimaldi, Księżniczka Stefania z Monako, I voto Ducruet, II voto Lopez Peres, urodziła się 1 lutego 1965 w Monte Carlo – monakijska księżniczka z dynastii Grimaldich, córka Rainiera III, księcia Monako i jego małżonki, księżnej Grace, piosenkarka, projektantka mody; od kwietnia 2018 zajmuje dwunaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.
Stefania urodziła się jako trzecie dziecko Rainiera III i księżnej Grace.

Stephanie Marie Elizabeth
Grimaldi


O tej księżniczce można by pisać długo i wiele, o jej bogatym życiu prywatnym, zawodowym o jej działalności charytatywnej, o roli księżniczki Monako itd…, ale postaramy się skupić na aspektach muzycznych jej życiorysu i najważniejszych momentach jej życia.

Wydawało się, że od początku jest skazana na sukces. Jest największą buntowniczką w całej książęcej rodzinie. Daleko jej do typowego wizerunku księżniczki. Jej odważne stylizacje przez lata przyciągały fotoreporterów. Miała zaledwie 17 lat, gdy razem z matką miała wypadek samochodowy 13 września 1982 roku. Młodą księżniczkę oskarżano wielokrotnie, że to przez nią Grace zmarła. „Nie jest łatwo żyć, jeśli wszyscy dookoła mówią ci, że zabiłaś matkę” – mówiła w jednym z wywiadów. Na pogrzebie stawili się wszyscy, tylko nie Stefania.

Próbowała swoich sił w modelingu, potem zajęła się projektowaniem ubrań, epizodycznie pracowała jako redaktorka francuskiego „Vogue’a”. Świat mody zostawiła dla muzyki. Niewiele jest księżniczek, które wydały swoje solowe albumy. Stefania kilka lat nagrywała w Los Angeles, gdzie przez chwilę współpracowała z Michaelem Jacksonem.

W 1986 roku wydała swoją pierwszą singlową piosenkę pt. „Ouragan” (Huragan), która błyskawicznie zajęła miejsce na liście dziesięciu najlepszych utworów i sprzedała się w pięciu milionach egzemplarzy. Wkrótce wydała debiutancki album Besoin (nazywany w niektórych krajach Stephanie). W 1987 nagrała piosenkę „Young Ones Everywhere”, wspierającą UNICEF.

W 1987 wyjechała do Los Angeles, by całkowicie poświęcić się muzyce. Mieszkała ze swoim ówczesnym chłopakiem, Mario Olivierem. Po pięciu latach ukazał się długo oczekiwany album, ale sprzedał się słabo.

W maju 1992, pod pseudonimem Mystery Girl, nagrała piosenkę „In the Closet” w duecie z Michaelem Jacksonem.
W 2006, wraz z grupą francuskich piosenkarzy, wzięła udział w nagraniu piosenki „L’or de nos Vies”.