URSZULA Beata Kasprzak, urodziła się 7 lutego 1960 w Lublinie – polska wokalistka rockowa, autorka tekstów, aktorka, pianistka i akordeonistka.
URSZULA KASPRZAK
W dzieciństwie uczyła się gry na fortepianie i akordeonie. Uczęszczała także na zajęcia w lubelskim Studium Piosenki. W roku 1977 jako amatorka uczestniczyła w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Piosenką Kopciuszek wyśpiewała sobie główną nagrodę – Złoty Samowar. Rok później (1978) wystąpiła w koncercie Debiuty na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu z piosenką Umieć żyć, która jednak przeszła bez echa.
Urszula zaprzestała śpiewania i podjęła studia na UMCS w Lublinie. Jednak nie zapomniano o niej. W roku 1980 została zaproszona do udziału w Festiwalu Piosenki w Sopocie, by towarzyszyła wykonawcom w chórkach. W tym samym czasie Urszula nagrała w poznańskim studio sześć piosenek z Ryszardem Kniatem (późniejszym liderem grupy Klincz) oraz towarzyszyła Majce Jeżowskiej w chórkach w nagraniu jej debiutanckiej płyty. Na przełomie lat 1981 1982 miały miejsca ważne dla Urszuli wydarzenia. Romuald Lipko (lider Budki Suflera) za namową Jerzego Janiszewskiego zgodził się skomponować dla Urszuli kilka piosenek. Nagrań dokonano 15 czerwca 1982 roku w poznańskim studio Polskiego Radia. Były to „Fatamorgana”, „Bogowie i demony” i „Luz blues w niebie same dziury”. Piosenką „Fatamorgana” Urszula zadebiutowała w lipcu w jednym z sobotnich bloków Zapraszamy do Trójki. W tydzień potem już była na liście.
Lata 1983-1987 to lata współpracy z Budką Suflera. Należy tu wyraźnie zaznaczyć, że Urszula nigdy nie była wokalistką Budki Suflera. Na koncertach zawsze przedstawiano ich jako Urszula i Budka Suflera, bądź Urszula z towarzyszeniem Budki Suflera.
W roku 1983 ukazał się debiutancki album wokalistki, pod tytułem Urszula. Urszula zdobyła drugie miejsce na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham (Szwecja), nagrodę pisma Mlada fronta na festiwalu Intertalent’83 w Pradze, a także nagrodę za piosenkę Dmuchawce, latawce, wiatr w konkursie Polskiego Radia i Telewizji na Największy Przebój Roku.
W roku 1984 Urszula zadebiutowała na srebrnym ekranie. Zagrała samą siebie w filmie Ryszarda Rydzewskiego „Alabama”, gdzie wraz z Budką Suflera wykonywała piosenki z płyty „Malinowy król”. Wczesną wiosną 1985 roku, z dużym opóźnieniem ukazał się datowany na rok ubiegły drugi album Urszuli – „Malinowy Król”. W tym samym roku Urszula wystąpiła w musicalu Katarzyny Gaertner Żeglując w dobry czas oraz w filmie Romana Załuskiego „Och Karol”. Pochodząca z tego filmu piosenka „Baw mnie”, zaśpiewana wraz z Sewerynem Krajewskim, została kolejnym przebojem.
Rok 1986 to kolejna płyta, zatytułowana Urszula 3. Rok ten to również kolejny film – tym razem Urszula wystąpiła w telewizyjnym serialu kryminalnym Pawła Karpińskiego Na kłopoty Bednarski. W życiu osobistym był to dla Urszuli ważny rok. Poznała swojego przyszłego męża – Stanisława Zybowskiego. W lutym 1987 Urszula ruszyła w trasę koncertową po USA. Ważniejsze występy to: Beacon Theatre na Brodway’u, Red Parrot (znana dyskoteka na Manhattanie), polonijny klub Polonez w Chicago, Cardinale Club, a także uczelnie w takich miastach jak Filadelfia, Waszyngton, Detroit, Chicago, Nowy Jork, Boston. Również w tym roku urodził się syn Urszuli i Stanisława Zybowskiego – Piotr.
W roku 1988 Urszula powróciła z USA przywożąc ze sobą datowaną na rok 1989 pierwszą polską płytę kompaktową z muzyką rozrywkową „The Best of Urszula & Budka Suflera” wydaną przez Rock Studio z Nowego Jorku. Po powrocie Urszuli do kraju ukazała się jej ostatnia płyta analogowa, a zarazem pierwsza nagrywana bez udziału zespołu Budka Suflera „Czwarty raz”. Producentem nagrań został Stanisław Zybowski. Na tej płycie Urszula po raz pierwszy zaśpiewała własne teksty. W tym samym roku wzięła udział w nagraniu płyty zespołu Klincz. W roku 1989 Urszula wystąpiła podczas koncertu Polska Promocja na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie z nowym zespołem Jumbo, którego liderem był Stanisław Zybowski.
Lata 1990-1994 Urszula spędziła w Stanach Zjednoczonych, gdzie koncertowała dla publiczności polskiej i amerykańskiej. W tym czasie ukazały się jej kolejne płyty: Urszula & Jumbo (1992) Best of Budka Suflera & Urszula (1992) oraz wydana z okazji jubileuszu dziesięciolecia działalności artystycznej Greatest Hits of Urszula (1992). W 1994 roku Urszula wzięła udział w amerykańskiej trasie koncertowej Budki Suflera z okazji dwudziestolecia istnienia zespołu, podczas której przyjmowana była entuzjastycznie. W tym też roku powróciła do Polski. 21 marca 1996 roku w klubie Tango miała miejsce premiera pierwszej po powrocie z USA płyty Biała droga. Album został przyjęty entuzjastycznie i szybko zyskał miano Złotej, a potem Platynowej Płyty.
W tym samym roku Urszula uczestniczyła w festiwalu w Opolu oraz Sopot Rock Festiwal. Brała również udział w koncercie Przystanek Woodstock dla 30-tysięcznej widowni na lotnisku pod Szczecinem, a także zarejestrowała materiał na płytę koncertową „Urszula akustycznie”, która miała premierę 6 grudnia 1996. 23 listopada 1998 odbyła się premiera płyty „Supernova”, która wkrótce uzyskała status Platynowej Płyty. 26 kwietnia 2001, po długim oczekiwaniu, ukazał się „Udar”. 25 sierpnia podczas Sopot Festival Urszula otrzymała najwyższe trofeum, jakie artysta może zdobyć na festiwalu w Sopocie – statuetkę Bursztynowego Słowika za całokształt dokonań artystycznych.
2 listopada 2001 w warszawskim szpitalu Akademii Medycznej na Banacha zmarł na raka mąż Urszuli – Stanisław Zybowski. Pomimo tej tragedii Urszula nie poddała się. 17 czerwca 2002 ukazał się dwupłytowy album „The Best” przygotowany przez Urszulę i jej męża z okazji dwudziestolecia pracy artystycznej. Nieco ponad miesiąc później album uzyskał status Złotej Płyty. Późną jesienią 2002 roku, jako dodatek do miesięcznika Przyjaciółka ukazał się pierwszy w karierze wokalistki album z kolędami. Po śmierci męża Urszula związała się z Tomaszem Kujawskim, czego efektem były narodziny jej drugiego syna, Szymona (maj 2003).
22 listopada 2003 roku na rynek trafiła kolejna kompilacja hitów Urszuli, „Złota kolekcja. Baw mnie”. W maju 2004 roku Urszula wzięła udział w specjalnym koncercie Budki Suflera, zorganizowanym podczas festiwalu w Opolu dla uczczenia 30-lecia zespołu. Zaraz potem, 5 lipca, ukazała się następna kompilacja, „GWIAZDY XX WIEKU: Urszula, największe przeboje, część 1”, która w rzeczywistości powtarzała piosenki z płyty Akustycznie. Ponad dwa miesiące później, 20 września, została wydana druga część kompilacji, „GWIAZDY XX WIEKU: Urszula, największe przeboje, część 2”, zawierająca przeboje, które Urszula wylansowała po swoim powrocie na rynek muzyczny w połowie lat dziewięćdziesiątych.
W czerwcu 2009 roku radiową premierę miał pierwszy od czterech lat singiel Urszuli, „Wstaje nowy dzień”, zwiastujący nową płytę. Singiel ten przez kilka miesięcy gościł na listach przebojów w wielu lokalnych rozgłośniach radiowych. 9 kwietnia 2010 wydała album studyjny, zatytułowany „Dziś już wiem”. Nowe piosenki utrzymane były w stylistyce soft rockowej. Płytę promował utwór „Każdy z nas ma”, skomponowany przez gitarzystę zespołu Wilki, Mikisa Cupasa. Obok Pilcha, Zybowskiego i Cupasa wśród kompozytorów nowych utworów znaleźli się także Sebastian Piekarek, Jarosław Kidawa i Marcin Trojanowicz. Kilka piosenek pochodziło także z publishingu. Teksty do utworów napisali, oprócz samej wokalistki, Krzysztof Jaryczewski, Beata Kozidrak, Luiza Staniec, Maciej Winogrodzki i Grzegorz Walczak. Album wyprodukował Maciej Gładysz, który po śmierci Stanisława Zybowskiego został kierownikiem muzycznym zespołu Urszuli. Na listy przebojów trafił jeszcze utwór „Skaczę na dach”. Album uzyskał status złotej płyty i nakład 15 tys. sztuk.
27 sierpnia 2013 ukazał się dziesiąty studyjny album artystki, utrzymana w rockowej stylistyce płyta „Eony snu”. Zapowiadał ją singiel „Miłość”, będący polskojęzyczną, a do tego balladową wersją skomponowanego przez Stanisława Zybowskiego utworu „I Really Have To Go” z płyty Urszula & Jumbo. Kolejnym singlem promującym płytę był utwór „Kamienie”. Głównym kompozytorem i producentem albumu był gitarzysta Piotr Mędrzak, który po odejściu Macieja Gładysza z zespołu w 2011, został jego nowym kierownikiem muzycznym. Znalazły się na niej również trzy kompozycje Sebastiana Piekarka. Urszula napisała większość tekstów, była też współkompozytorką kilku piosenek i współproducentką płyty. Album został nagrany z wykorzystaniem sprzętu analogowego. Masteringiem zajął się Greg Calbi, znany ze współpracy m.in. z Johnem Lennonem.
8 stycznia 2015 Urszula została odznaczona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”…
… Urszula przygotowała w tym roku (2021) kolejną niespodziankę dla fanów. Artystka dopiero co wydała reedycję siódmego albumu studyjnego z 1998 roku „Supernova”, oraz przygotowała nowy teledysk do piosenki „Rysa na szkle”, który ukazał się 23 lipca 2021 roku. W czerwcu br. Urszula wydała również odświeżoną wersję płyty „Urszula & Jumbo” z 1992 roku. A już 3 lipca ukazał się nowy singiel Urszuli „Kilka słów”, który promuje nowy album artystki. Zapraszamy do posłuchania i obejrzenia klipu.
1 thought on “URSZULA”
Comments are closed.