PŁYTA DNIA 37/2023

Płyta dnia w Radio Divertimento na 37 tydzień 2023 roku
Gramy od poniedziałku do piątku (od 11 do 15 września)
Audycję prezentuje Marek, który przywita was o godzinie 10:00 oraz 18:00

Przed nami kolejny tydzień letniej aury i świetnej muzyki. W tym tygodniu za cykl „Płyta dnia” odpowiedzialny jest nasz prezenter Arkady, który na podstawie Waszych oczekiwań wybrał pięć świetnych płyt z okresu 1989-1999. I tak w tym tygodniu posłuchamy Euro i Italo-Disco, ale też Rock & Rolla i dobrego Energy-Popu. W kolejnych dniach pojawią się albumy takich wykonawców jak pochodzący z Niemiec Hubert Kah, Hiszpan Enrique Iglesias, prosto z Texasu w USA Roy Orbison, Włoski projekt muzyczny Valerie Dore, oraz Niemiecka wokalistka i gwiazda Euro Disco — Sandra.

Kolejne płyty proponowane przez słuchaczy już niebawem. Liczymy, że nadal będziecie komentować nasze wpisy i proponować nowe płyty. Zachęcamy też do przesyłania swoich propozycji za pomocą naszego formularza na stronie kontakt.

Zespół Hubert Kah to niemiecka grupa muzyczna, która grała muzykę synthpopową i szlagierową. Została założona w 1982 roku przez Huberta Kemmlera, Markusa Loehra i Klausa Hirschburgera. Zespół był znany z takich przebojów jak „Sternenhimmel”, „Rosemarie” czy „Einmal nur mit Erika”. W latach 90-tych XX wieku zespół zmienił styl na bardziej rockowy i eksperymentalny.

Płyta „Sound Of My Heart” (Dźwięk mojego serca) zespołu Hubert Kah została wydana w 1989 roku. To piąty album studyjny niemieckiego zespołu synthpopowego, który wyprodukował Michael Cretu. Z albumu wydano trzy single: „Welcome, Machine Gun”, „So Many People” i „It’s Me, Cathy (Follow My Heart)”.

Całego albumu posłuchamy w poniedziałek, 11 września w Radio Divertimento.

Usłyszymy utwory:

 1. „Welcome, Machine Gun”
 2. „Carrousel”
 3. „Cathy”
 4. „Midnight Sun”
 5. „Sound of My Heart”
 6. „So Many People”
 7. „Help Me Through the Night (When Devil Comes)”
 8. „The Voice of Silence”
 9. „Victim of Brain”

Enrique Miguel Iglesias Preysler, urodził się 8 maja 1975 w Madrycie.
Hiszpański piosenkarz, aktor i kompozytor, który zaczął swoją karierę w połowie lat 90-tych w meksykańskiej niezależnej wytwórni Fonovisa i stał się najlepiej sprzedającym artystą hiszpańskojęzycznym dekady. Jest synem słynnego piosenkarza Julio Iglesiasa i filipińskiej dziennikarki Isabel Preysler. Ma ponad 180 milionów sprzedanych płyt i wiele nagród muzycznych.

Płyta „Enrique” z 1999 roku to debiutancki angielski album i czwarty studyjny album tego artysty. Zawiera dwa hity numer jeden na liście Billboard Hot 100: „Bailamos” i „Be with You”. Płyta przyniosła Iglesiasowi światową sławę.
Płyty wysłuchamy we wtorek 12 września w Radio Divertimento.

Usłyszymy utwory:

 1. „Rhythm Divine”
 2. „Be with You”
 3. „I Have Always Loved You”
 4. „Sad Eyes”
 5. „I’m Your Man”
 6. „Óyeme” („Listen”)
 7. „Could I Have This Kiss Forever” (duet with Whitney Houston)
 8. „You’re My #1”
 9. „Alabao”
 10. „Bailamos”
 11. „Ritmo Total” (Rhythm Divine)
 12. „Más Es Amar” (Sad Eyes)
 13. „No Puedo Más Sin Ti” (I’m Your Man)

Roy Kelton Orbison urodził się 23 kwietnia 1936 w Vernon, zmarł 6 grudnia 1988 w Hendersonville.
Roy był amerykańskim piosenkarzem, autorem tekstów i muzykiem, znany przede wszystkim ze swojego charakterystycznego stylu śpiewania, złożonych strukturalnie piosenek, i ciemnych, emocjonujących ballad. Jego muzyka była opisywana przez krytyków jako operowa, co przyniosło mu przydomki “The Caruso of Rock” i “The Big O”. Orbison odniósł największy sukces w początkowym okresie rock and rolla od 1956 do 1964 roku, kiedy to nagrał takie przeboje jak “Only the Lonely”, “In Dreams”, doskonale znaną piosenkę “Oh, Pretty Woman” i wiele innych. Orbison nagrał łącznie 23 albumy studyjne, 4 albumy koncertowe i 92 single. Zmarł nagle na zawał serca w 1988 roku, mając 52 lata.

„Mystery Girl” to dwudziesty drugi album amerykańskiego piosenkarza. Był to jego ostatni album nagrany za życia, ponieważ ukończył go w listopadzie 1988 roku, miesiąc przed swoją śmiercią i został wydany pośmiertnie przez Virgin Records 31 stycznia 1989 roku. Album zawiera przeboje takie jak “She’s a Mystery to Me”, napisany przez Bono i The Edge z U22, oraz “You Got It”, napisany przez Jeffa Lynne i Toma Petty’ego. Album sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy w USA i otrzymał status platynowej płyty.
Tej płyty posłuchamy w środę 13 września w Radio Divertimento.

Usłyszymy utwory:

 1. „You Got It”
 2. „In the Real World”
 3. „(All I Can Do Is) Dream You”
 4. „A Love So Beautiful”
 5. „California Blue”
 6. „She’s a Mystery to Me”
 7. „The Comedians”
 8. „The Only One”
 9. „Windsurfer”
 10. „Careless Heart”

Valerie Dore to właściwie projekt muzyczny, w którym udział wzięły trzy wokalistki. Rozpoczęła go Dora Carofiglio, wokalistka Novecento, która zaśpiewała „The Night” w 1984 roku, ale piosenka była promowana przez Monicę Stucchi i w ten sposób Valerie Dore stał się właśnie pseudonimem artystycznym Moniki. Z Dorą Carofiglio zrealizowano dwa kolejne hity „Get Closer” i „It´s So Easy”. Przez lata działalności Valerie Dore, w projekcie tym udzieliła się również wokalnie Simona Zanini, która napisała też teksty do dwóch singli z albumu „The Legend” oraz udzielała się w chórkach, ucząc się śpiewu i wymowy od Moiniki. Więcej znajdziesz na naszej stronie: www.radiodivertimento.pl/80902k-valerie-dore/

Płyta „VALERIE DORE – The Best Of” to kompilacja największych przebojów Valerie Dore, wydana w 1992 roku przez wytwórnię ZYX. Zawiera 14 utworów, w tym rozszerzone wersje „The Night”, „Get Closer” i „It’s So Easy” oraz dwa remiksy „The Night” wykonane przez DJ-a Olivera Momma. Płyta jest uważana za klasykę gatunku italo disco, a posłuchamy jej w Radio Divertimento już w czwartek 14 września.

Usłyszymy utwory:

 1. „The Night” (Original Mix)
 2. „Get Closer” (Vocal)
 3. „It’s So Easy”
 4. „The Battle”
 5. „Bow And Arrow”
 6. „The Wizard”
 7. „King Arthur”
 8. „The Magic Rain”
 9. „Guinnevere”
 10. „Lancelot”
 11. „On The Run”
 12. „The Sword Inside The Heart”
 13. „The End Of The Story”
 14. „The Night” (Oliver Momm Club Mix)
 15. „The Night” (Oliver Momm Extended Radio Mix)

Sandra Ann Lauer (Cretu-Menges) urodziła się w 1962 roku, 18 maja w niemieckim mieście Saarbrucken. Muzyka towarzyszyła jej od dzieciństwa, już jako 12-latka wiedziała, że zostanie piosenkarką. Pierwszy singiel nagrała w roku 1976, następnie związała się z zespołem Arabesque, a później była związana z projektem muzycznym Enigma. Sprzedała około 30 milionów płyt na całym świecie, a obecnie mieszka na Ibizie. Więcej przeczytacie na naszej stronie: www.radiodivertimento.pl/80902k-sandra/

„18 Greatest Hits” to drugi album z największymi przebojami Sandry, wydany w 1992 roku przez Virgin Records. Album zawiera wszystkie single Sandry wydane w latach 1985–1992, z wyjątkiem “I Need Love”, który nie osiągnął sukcesu. Album sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy na całym świecie i dotarł do pierwszej dziesiątki list przebojów w wielu krajach. Tej płyty posłuchamy w piątek 15 września w Radio Divertimento.

Usłyszymy utwory:

 1. „Maria Magdalena”
 2. „In the Heat of the Night”
 3. „Little Girl”
 4. „Innocent Love”
 5. „Hi! Hi! Hi!”
 6. „Loreen”
 7. „Midnight Man”
 8. „Everlasting Love”
 9. „Stop for a Minute”
 10. „Heaven Can Wait”
 11. „Secret Land”
 12. „We’ll Be Together”
 13. „Around My Heart”
 14. „Hiroshima”
 15. „(Life May Be) A Big Insanity”
 16. „One More Night”
 17. „Don’t Be Aggressive”
 18. „Johnny Wanna Live”