Płyta dnia w Radio Divertimento na 38 tydzień 2023 roku
Gramy od poniedziałku do piątku (od 18 do 22 września)
Audycję prezentuje Marek, który przywita was o godzinie 10:00 oraz 18:00
Może to slogan, ale czas pędzi nieubłaganie i nawet na moment nie chce się zatrzymać, więc niebawem rozpoczynamy kolejny, 38 tydzień 2023 roku, do którego końca zostało ich tylko 14. Serdecznie zapraszamy Was do słuchania proponowanych przez nas i przez was płyt. Aby usłyszeć swoją płytę w Radio Divertimento, wystarczy pozostawić w komentarzu tytuł i wykonawcę lub napisać do nas, korzystając z naszego formularza na stronie kontakt
W tym tygodniu, jak zwykle, płyty proponowane przez nas jak też i przez naszych słuchaczy. Posłuchamy w tym tygodniu polskich zespołów, pojawi się Kombi, Lady Pank i Stachursky, ale też nie zapominamy o największych gwiazdach światowego disco, i posłuchamy najsłynniejszego duetu na świecie Modern Talking, oraz zespołu Heaven 42.
Kombi to polski zespół muzyczny, który powstał w 1976 roku w Gdańsku z przekształcenia zespołu Akcenty, założonego w 1969 roku przez Sławomira Łosowskiego. W początkowym okresie działalności wykonywał muzykę z pogranicza stylów jazz-rock, fussion, rock. Pod koniec lat 70-tych kojarzony był jako sztandarowy zespół Muzyki Młodej Generacji. Od początku lat 80-tych ukształtował się znany do dzisiaj styl Kombi, charakteryzujący się wiodącą rolą instrumentów klawiszowych. Muzyka zespołu bliska jest stylom elektro-rock i synth pop. Kombi było jednym z najpopularniejszych polskich zespołów dekady lat 80-tych. Poza piosenkami wykonuje także utwory instrumentalne.
Pierwszy oficjalny album muzyczny polskiej grupy Kombi zatytułowany “Kombi” został wydany pod koniec 1979 roku przez Pronit. Album ten został nagrany w rok po nagraniach na składankową płytę “Muzyka Młodej Generacji” z początku 1979 roku. Na płycie znalazło się 9 utworów, w tym między innymi “Wspomnienia z pleneru”, “Hotel twoich snów”, “Przytul mnie”. Album ten jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiej muzyki elektronicznej.
Lady Pank to polski zespół rockowy, założony w 1981 roku we Wrocławiu przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Zespół wydał ponad 20 płyt studyjnych i wylansował wiele przebojów, takich jak “Tańcz głupia tańcz”, “Kryzysowa narzeczona”, “Mniej niż zero”, “Fabryka małp”, “Wciąż bardziej obcy”, “Zostawcie Titanica” i “Zawsze tam, gdzie ty”. Lady Pank pozostaje jednym z najpopularniejszych zespołów muzycznych w historii polskiego rocka.
Pierwszym, studyjnym albumem zespołu Lady Pank był album o nazwie “Lady Pank”, którego premiera odbyła się 20 czerwca 1983 roku. Album ten uważany jest za jedną z najważniejszych płyt w historii polskiego rocka. Na płycie znalazły się takie utwory jak “Kryzysowa narzeczona”, “Mniej niż zero”, “Zamki na piasku”, “Vademecum skauta”, “Fabryka małp” i wiele innych …
Modern Talking to niemiecki duet dance’owo-popowy, który zyskał popularność w latach 80-tych dzięki wydaniu takich przebojów, jak „You’re My Heart, You’re My Soul”, „Cheri, Cheri Lady”, „Brother Louie”, czy też „You Can Win If You Want”, „Geronimo’s Cadillac” i „Atlantis Is Calling (S.O.S. for Love)” i wiele, wiele innych. Zespół działał w latach 1983–1987, kiedy to zdecydował się zawiesić działalność. W 1998 duet zdecydował się powrócić na scenę i zmienić gatunek granej przez siebie muzyki z euro disco na eurodance. Wydał wówczas nowe wersje słynnych przebojów, w tym między innymi „You’re My Heart, You’re My Soul ’98” czy „Brother Louie ’98”. Do 2003 zespół co roku wydawał nowe płyty z premierowym materiałem, a 21 czerwca 2003 podczas pożegnalnego koncertu w Berlinie ogłosił zakończenie działalności.
„Back for Good” to siódmy album niemieckiego duetu, wydany 30 marca 1998 roku przez wytwórnię Hansa Records. Album jest kolekcją ich największych przebojów, zawiera 18 utworów, w tym: 11 remiksów największych przebojów, 4 nowe utwory, oraz 2 remiksy i medley.
Album zadebiutował na szczycie niemieckiej listy przebojów i spędził na niej pięć tygodni. Został certyfikowany pięciokrotną platyną przez Bundesverband Musikindustrie (BVMI). Album odniósł również sukces poza granicami Niemiec, zajmując pierwsze miejsce na listach przebojów w Austrii, Finlandii, Norwegii, Szwecji i Szwajcarii.
W ramach albumu Modern Talking nagrało nowe wersje 11 poprzednich singli, w tym między innymi „You’re My Heart, You’re My Soul”, „Brother Louie”, „Cheri Cheri Lady”, „You Can Win If You Want” czy „Atlantis Is Calling (S.O.S. for Love)”. Nowe utwory to między innymi „I Will Follow You” i „Don’t Play with My Heart”.
AllMusic przyznał albumowi cztery gwiazdki na pięć możliwych.
Heaven42 to włoski zespół muzyczny grający muzykę Italo Disco. Został założony w 2015 roku przez Aleksandra Beza, który jest odpowiedzialny za kompozycję, aranżację i miksowanie utworów. W skład zespołu wchodzą również Mirko Hirsch i Irina Bez, którzy są odpowiedzialni za wokale.
Wśród najpopularniejszych utworów Heaven42 znajdują się: „Strong to Fight”, „Dancing and Moving”, oraz „The Rhythm of Love”, wszystkie wydane w 2017 roku.
Album „The Rhythm of Love” to pierwszy album włoskiego zespołu muzycznego Heaven42, wydany w 2017 roku i zawiera 13 utworów.
Stachursky to tak naprawdę Jacek Władysław Łaszczok-Stachursky, polski piosenkarz śpiewający muzykę z pogranicza gatunków pop i dance, w tym także disco polo. Szacuje się, że sprzedał w Polsce ponad 700 tysięcy kaset i płyt CD. Stachursky jest posiadaczem złotych płyt za albumy „Finał”, „Wspaniałe polskie przeboje” i „2009”, oraz platynowych płyt za albumy: „1996”, „Urodziłem się aby grać”, „1999”, „Moje najlepsze piosenki”, i „Trwam”, oraz single: „Kieliszki” i „Essa”, oba nagrane w duecie z BBX-em.
Album “Wspaniałe polskie przeboje” to album Stachursky’ego wydany w 2008 roku przez wydawnictwo muzyczne Universal Music Polska. Na płycie znajdują się liczne covery znanych polskich piosenkarzy i zespołów, w nowych aranżacjach. Album uzyskał status platynowej płyty. Płyta zawiera między innymi takie utwory jak: “Requiem dla samego siebie” (2 plus 1), “Hotel Twoich snów” (Kombi), “Na falochronie” (Emigranci), czy “Nie wierz nigdy kobiecie” (Budka Suflera), oraz wiele, wiele innych polskich przebojów.