PŁYTA DNIA 35/2023

Płyta dnia w Radio Divertimento na 35 tydzień 2023 roku
Gramy od poniedziałku do piątku (28 sierpnia – 1 września),

Zosia i Marek przywitają was o godzinie 10:00 oraz 18:00

Mamy już ostatni tydzień sierpnia, w piątek przywitamy wrzesień, a w kolejnym tygodniu nowy rok szkolny. Ale to nie oznacza, że osiądziemy na laurach i zwolnimy. Wręcz odwrotnie, od przyszłego tygodnia zagramy Wasze propozycje do płyty dnia. Trochę się tego nazbierało z wakacyjnego okresu. Nie mniej liczymy, że nadal będziecie komentować nasze wpisy i proponować nowe płyty. Zachęcamy też do przesyłania swoich propozycji za pomocą naszego formularza na stronie kontakt.

Ale co przygotowaliśmy dla was w tym tygodniu? Staraliśmy się przez cały okres wakacji prezentować płyty „słoneczne”, wesołe, lekkie…, czasami przemycając jakąś mniej znaną płytę, mniej znanego wykonawcy. Tak też będzie i w tym tygodniu.

Tydzień zaczniemy od tajemniczego Ven Uto, we wtorek energetyczne Trans-X, środa należeć będzie do uroczej wokalistki o pseudonimie NEA!, czwartek płyta P.Lion, a tydzień zakończymy z duetem Yazoo.

Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek

Tydzień rozpocznie Ven Uto, wykonawca doskonale znanego wszystkim hitu „Midnight Girl”. Płyta nosząca taki sam tytuł, jak największy przebój wykonawcy “Midnight Girl”, to kompilacja utworów z gatunku Italo-Disco wydana w 2010 roku przez Ven Uto. Zawiera ona 10 utworów, w tym “Midnight Girl (Maxi Disco Mix)”, “Arcade (Single Version)” i “I’m Loosing You”. Płyta została wydana w limitowanej edycji kolekcjonerskiej w nakładzie 300 egzemplarzy.
Niestety, na temat samego wykonawcy / wykonawców, nie możemy powiedzieć nic więcej, nasza wiedza muzyczna w tym temacie jest bardzo mała, wręcz zerowa. Wiemy, że zespół tworzyli Angelo Venuto i Lorenzo Venuto, wiemy, że w tym projekcie uczestniczył Noe Willer, francuski autor tekstów i ich wykonawca, ale czy akurat w tej formacji udzielał się wokalnie? Nie mamy żadnej pewności, nie mamy żadnego wiarygodnego źródła, gdzie takie informacje byśmy uzyskali. Może ktoś ze słuchaczy podpowie coś więcej, będziemy bardzo wdzięczni.
Płyty jak zwykle posłuchamy o godzinie 10:00 oraz 18:00 w poniedziałek, 28 sierpnia, w Radio Divertimento.

Kanadyjski zespół Trans-X został założony w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku.
Liderem zespołu jest Pascal Languirand. Nazwa zespołu pochodzi od utworu niemieckiego zespołu Kraftwerk „Trans Europa Express”.
Kanadyjski zespół Trans-X został założony w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku.
Liderem zespołu jest Pascal Languirand. Nazwa zespołu pochodzi od utworu niemieckiego zespołu Kraftwerk „Trans Europa Express”.
Grupa powstała zaraz po nagraniu swojej pierwszej piosenki „Living On Video”. Piosenka inspirowana była filmem Tron. W utworze obok Pascala Languiranda zaśpiewała Laurie Gill. Utwór początkowo był przebojem tylko w Kanadzie, jednak szybko trafił do dyskotek na całym świecie. Singel „Living On Video” sprzedał się w nakładzie ponad 2,5 mln egzemplarzy.
Kolejny przebój, „Message on the Radio”, nie zdobył takiej samej popularności co pierwszy przebój. W 1983 roku zespół wydał singel „3-D Dance” oraz longplay „Message on the Radio”. Laurie Gill odeszła z zespołu krótko po wydaniu „3-D Dance”.
W 1986 roku Languirand zawiesił działalność zespołu w wyniku bardzo słabej sprzedaży albumu „Living On Video”, którego re-edycji na CD z roku 1993 posłuchamy we wtorek w radio Divertimento.
Po kilku latach Pascal Languirand wrócił jako artysta solowy. W 1995 roku doszło do reaktywacji Trans-X. W 2001 roku ukazał się album „010101”. W 2006 roku ukazał się singel „Living On Video 2K6”.

Naprawdę nazywa się Sylvia Martens i jest niemiecką piosenkarką i autorką tekstów, urodziła się w Berlinie 9 kwietnia 1981 roku. Scenicznie przybrała pseudonim NEA!
Stała się znana pod pseudonimem NEA! w kraju i za granicą po wydaniu singla „Magic Mystery” z albumu „80 | 14 – Das Album” wydanego nakładem Xenia Records w 2014 roku.
We wrześniu 2015 roku ukazał się singiel „Puppy Love (Do You Remember)”, który był zwiastunem albumu „Face to Face” wydanego w maju 2016 roku, nakładem ZYX Music. Na płycie „Face to Face” znalazł się również duet, piosenka zatytułowana „Stronger Together”, którą NEA! zaśpiewała wspólnie z gwiazdą Eurodisco z lat 80-tych Fancy’m. Tego właśnie albumy posłuchamy w środę w Radio Divertimento.
Piosenkarka na początku 2021 roku zmieniła pseudonim sceniczny na Nea Marten i na nowo odkryła miłość do malarstwa. Muzycznie współpracowała z holenderskim remikserem Mattem Popem. 7 maja 2021 roku ukazał się singiel „Kaleidoscope” jako zapowiedź nowego, czwartego już albumu piosenkarki. 9 lipca 2021 roku ukazał się album „Träume”, którego na pewno w przyszłości posłuchamy w naszym radiu.
Od listopada 2021 roku Nea Marten regularnie prowadzi audycje w stacji radiowej MDR Schlagerwelt pod swoim prawdziwym nazwiskiem Sylvia Martens.

P.LION, a właściwie to Pietro Paolo Pelandri, urodzony 29 czerwca 1959 roku w Alzano Lombardo we Włoszech. Pietro jest muzykiem, piosenkarzem i producentem muzycznym. Największe sukcesy muzyczne odnosił w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Pseudonim „P.Lion” powstał ze względu na 3 pierwsze litery „P” w imieniu i nazwisku, oraz rodzinnego herbu Lwa (Lion).
Jest znanym i uznanym artystą we Włoszech i Europie. Międzynarodową sławę zdobył dzięki takim hitom jak „Happy Children” z 1983 roku, wyprodukowany przez Davide Zambelli z zespołu Scotch.
Kolejnym wielkim hitem był utwór „Dream” z roku 1984, który był tematem francuskiego programu radiowo telewizyjnego.
Po swoim pierwszym albumie zatytułowanym „Springtime” i wydanym w roku 1984, P.Lion podpisał kontrakt z mediolańską wytwórnią Discomagic, największą wytwórnią we Włoszech w tamtym czasie. Tam wyprodukował własne single takie jak „Belive Me” i „Under The Moon”. W czwartek, w Radio Divertimento posłuchamy re-edycji albumu „Springtime” wydanego na CD w roku 2010, wydanego nakładem labelu ZYX Music.
W 2005 roku założył wraz z Davide Sapienzą i Tullio Lanfranchi, wytwórnię płytową, gdzie jest dyrektorem produkcji artystycznej studia nagraniowego i działu wydawnictw muzycznych.
W 2007 roku zbudował „P.LION STUDIOS” w Bergamo, integrując najlepsze urządzenia analogowe i cyfrowe. Niestety, globalny kryzys nie pozwolił na pełne ukończenie tego projektu aż do roku 2012. Od roku 2012 P.Lion współpracuje też z innym studiem muzycznym z Bergamo, zajmującym się edycją, miksowaniem i masteringiem. Wciąż szuka hitu, który przebiłby te wyprodukowane w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.

Zespół Yazoo, znany też jako Yaz w Ameryce Północnej, to angielski duet synth-popowy z Basildon, w Essex, składający się z byłego członka zespołu Depeche Mode, Vince’a Clarke’a (klawisze) i Alison Moyet (wokal). Duet powstał w roku 1982 po tym, jak Clarke odpowiedział na ogłoszenie, które Moyet umieściła w brytyjskim magazynie muzycznym „Melody Maker” szukając muzyków bluesowych. Oboje znali się już od czasów szkolnych, ale dopiero ogłoszenie Alison sprawiło, że stali się muzycznym duetem.
W maju 1982 roku do sklepów trafił pierwszy wielki hit duetu „Only You”. Piosenkę tę Clarke tuż przed założeniem Yazoo, napisał dla zespołu Depeche Mode, ale byli koledzy odrzucili kompozycję. Utwór dotarł do drugiego miejsca na brytyjskiej liście przebojów! Radził sobie znacznie lepiej niż lansowane wówczas piosenki Depeche Mode.
W lipcu na listy przebojów trafił kolejny singel „Don’t Go”, który znakomicie przygotował grunt pod debiutancki album zespołu „Upstairs At Eric’s” wydany 23 sierpnia 1982 roku. Wielu krytyków uznało tę płytę za wzór idealnie skrojonej płyty pop. Po tournee promującym krążek „Upstairs At Eric’s”, Yazoo zabrało się za nagrywanie drugiej płyty. O ile na pierwszej znalazły się cztery kompozycje Moyet i siedem Vince’a, o tyle na drugiej już sześć piosenek Alice i tylko pięć Clarke’a. Płytę zatytułowaną „You And Me Both”, wydaną 4 lipca 1983 roku, zapowiadał singel „Nobody’s Diary”. Płyta, choć dotarła na pierwsze miejsce listy przebojów w Anglii, nie odniosła już takiego sukcesu, jak poprzedniczka. Wkrótce po jej wydaniu duet Yazoo rozwiązał się. Vince Clarke najpierw założył grupę The Assembly, a wkrótce potem, wraz z Andy Bellem, duet Erasure. Alison Moyet mająca w środowisku muzycznym przezwisko Alf poświęciła się karierze solowej.
Yazoo przypomniało o sobie w 1999 roku, wydając zbiór największych przebojów zebranych na płycie „Only Yazoo – The Best of Yazoo”, tej właśnie płyty posłuchamy w piątek w radio Divertimento.