PŁYTA DNIA 34/2023

Płyta dnia w Radio Divertimento na 34 tydzień 2023 roku (21-25 sierpnia).

To już przedostatni tydzień wakacji, niebawem wrócimy z urlopów do codziennej pracy, szkoły, do naszych zwykłych obowiązków. Ale tymczasem, póki co, bawmy się w najlepsze i korzystajmy z lipcowego słońca i dobrej muzyki w Radio Divertimento. W tym tygodniu Zosia i Marek przygotowali naprawdę ciekawy i letni zestaw płyt.

Dodatkowo, audycja pojawi się dwukrotnie w ciągu dnia, tradycyjnie rano o godz. 10:00 i po południu o godz. 18:00.

Gorący klimat zapewni nam Al Bano i Romina Power, tyleż samo atrakcji zapewni nam Jessica Jay. Przebojowy Grant Miller, pojawi się w środę, a kolejne dni umilą nam panowie z grupy JOY oraz Aneka, która już w piątek. Im bliżej końca wakacji, tym bardziej robi się przebojowo. Co będzie za tydzień? Bądźcie z nami i przekonajcie się sami!

Al Bano i Romina Power to włosko-amerykański duet założony w 1975 roku przez Albano Carrisi i Rominę Power.
Romina Francesca Power, urodziła się 2 października 1951 w Los Angeles – amerykańska piosenkarka i aktorka.
Albano Carrisi, znany też jako Al Bano, urodził się 20 maja 1943 w Cellino San Marco – włoski piosenkarz i aktor.

Wspólnie nagrali ponad 22 albumy, które sprzedały się w ponad 150 milionach egzemplarzy w ciągu sześciu dekad. Ich najbardziej znane międzynarodowe hity to „Felicità”, „Sharazan”, „Tu, soltanto tu (Mi hai fatto innamorare)”, „Ci sarà”, „Sempre sempre” i „Libertà!”… i wiele, wiele innych.

Dwukrotnie brali udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1976 i 1985 roku i wystąpili pięć razy na Festiwalu Muzycznym w Sanremo, wygrywając w 1984 roku z piosenką „Ci sarà”. Para nakręciła także siedem filmów opartych na ich piosenkach w latach 1967-1984. Niestety rozwiedli się w 1999 roku, ale ponownie połączyli się zawodowo w 2013 roku.

Z bogatej dyskografii duetu, wybraliśmy dla Was płytę z roku 1982 zatytułowaną „Felicità” zawierającą, obok tytułowego, takie hity jak: „Sharazan”, „Aria Pura” czy „Il Ballo Del Qua Qua” (Kaczuszki).

Do odsłuchu zapraszamy w poniedziałek 21 sierpnia, jak zwykle o godzinie 10:00.

Jessica Jay była jednym z wielu włoskich projektów muzycznych wytwórni SAIFAM z Mediolanu. Na ogół producenci tworzyli grupy i pseudonimy w celu dalszej promocji na azjatyckich rynkach muzycznych. Z reguły w projektach śpiewali muzycy sesyjni, ale na okładkach albumów i singli byli modele, którzy oferowali swój wizerunek. Normalnie grupy nagrywały pojedyncze single, rzadko albumy, pozostawiając pojedyncze przeboje swoim fanom.

Pierwszymi producentami Jessiki Jay byli bracia Lino i Pino Nicolosi, członkowie słynnej włoskiej grupy „Novecento”. Wokalistką tego zespołu była Dora Carofiglio (Valerie Dore), która miała naprawdę wyjątkowy głos, będąc uznawaną pod koniec lat 80-tych za najlepszy kobiecy głos Italo Disco, później brała też udział w wielu innych projektach Italo Disco.

Na początku lat 90-tych bracia Nicolosi zaczęli tworzyć nowy projekt, którego główną ideą było zaprezentowanie starych przebojów różnych artystów na przestrzeni lat i wydanie ich w nowym stylu tanecznym. Pierwszy model dźwiękowy został zainspirowany muzyczną podstawą, piosenkami „All That She Wants” i „Happy Nation”, szwedzkiego zespołu Ace of Base, który niedługo wcześniej podbił listy przebojów w Ameryce i Europie. W 1993 roku nagrano piosenkę testową „Broken Hearted Woman”. W rolę wokalistki wcieliła się oczywiście Dora Carofiglio, piosenka została wydana w Tajlandii pod tajemniczym imieniem Jessica Jay.

Singiel „Broken Hearted Woman” dał braciom Nicolosi niesamowity sukces. Stał się on najlepszą piosenką 1993 roku w Tajlandii, sprzedając się w milionie egzemplarzy, a także kolejne pół miliona w kilku krajach azjatyckich. Nazwisko Jessica Jay natychmiast zyskało bezprecedensową popularność. Ponad trzydziestu azjatyckich artystów zaśpiewało swoje wersje tego tematu. Niewiele osób zauważyło, że był to cover piosenki „Rouge”, którą japońska piosenkarka Miyuki Nakajima wykonała w 1979 roku.

Aby sukces singla nie był ulotny, konieczne było wydanie nowych piosenek i albumu o nazwie Jessica Jay. Dora Carofiglio zgodziła się nagrać piosenki do projektu pod tym pseudonimem. Tak w 1994 roku ukazał się pierwszy album Jessiki Jay, „Broken Hearted Woman”, którego posłuchamy wspólnie w Radio Divertimento we wtorek 22 sierpnia o godzinie 10:00.

W sumie, projekt zyskał ogromną popularność i doczekał się kolejnych dwóch albumów (1998) „Chilly Cha Cha – The Album” oraz (2007) „My Heart Is Back”, ale wokale na tych albumach nagrywali już muzycy sesyjni z wytwórni SAIFAM.

Grant Miller Benton – tak naprawdę nazywa się wokalista takich przebojów jak „Wings of Love”, „California Train” czy „Red For Love”.
Urodził się 20 marca 1964 roku w USA, w Martion w stanie Indiana.

Przez kilka lat wraz z zespołem podróżował po Stanach, występując na statkach wycieczkowych. Ale jego prawdziwa kariera jako solisty/wykonawcy rozpoczęła się dopiero w roku 1984 w Europie, a dokładnie we Włoszech. Do Europy Grant trafił wraz z brodway’owskim przedstawieniem, z którym objeżdżał Europę. Po zakończeniu tourne Grant zdecydował się pozostać na starym kontynencie i obrał kierunek Monachium by tam w nocnych klubach i dyskotekach móc spotkać producentów muzycznych.

Do Monachium Grant wybrał się ze swoim włoskiem przyjacielem i modelem Ciro. I tak zaczęła się krótka kariera Granta jako modela, był między innymi twarzą kosmetycznej firmy NIVEA. Pewnego wieczoru, podczas obiadu Grant spotkał Divine, panowie rozmawiali długo, a efektem tej znajomości było zaproszenie Granta do studia nagrań, gdzie po raz pierwszy spotkał Fancy’ego, który jak wiemy, został producentem i jest autorem największych przebojów Millera.

Grant nigdy nie nagrał albumu studyjnego, nagrywał wyłącznie single, a na płytach longplayach wychodziły jedynie kompilacje jego piosenek. Jednej z takich kompilacji „Best Of” (The Maxi Singles Hit Collection), posłuchamy w środę 23 sierpnia o godzinie 10:00, oczywiście w Radio Divertimento.

Jako ciekawostkę, możemy dodać, że Grant z powrotem mieszka w USA, jest posiadaczem dwóch psów rasy york i pozostaje w bliskim, żeby nie powiedzieć przyjacielskim, kontakcie ze swoimi fanami. Jest też otwarty na propozycje koncertowe. Dużo radości dały mu występy w Meksyku, kiedy znów mógł stanąć twarzą w twarz, ze swoimi fanami.

JOY, to austriackie trio męskie, tworzące wyśmienitą muzykę pop/italo disco. Grupa powstała w roku 1984 w Bad Aussee. Andy Schweitzer (ur. 26 lutego 1960), Alfred Jaklitsch (ur. 22 stycznia 1960) i Manfred Temmel (ur. 25 lutego 1959 / zm. 9 czerwca 2019) byli szkolnymi przyjaciółmi i już jako nastolatkowie, grywali wspólnie w różnych amatorskich zespołach, lecz po skończeniu szkół wybrali różne kariery. Andy został policjantem, Freddy zaczął uczyć języka niemieckiego oraz historii w szkole, a Manfred stał się popularnym DJ-em w klubie “Orion” w niemieckim mieście Traunreut.

Trójka przyjaciół spotkała się ponownie w 1984 i zdecydowali się skupić wspólne wysiłki na karierze muzycznej. Kilka miesięcy później, 8 października 1984, zdobyli kontrakt na nagrania w austriackiej wytwórni OK-Musica…

Ogólnie grupa nagrała 6 albumów, i wydała kilkadziesiąt singli. Na rynku pojawiły się też kompilacje ich największych przebojów. Jednej z takich kompilacji posłuchamy w Radio Divertimento w czwartek 24 sierpnia o godzinie 10:00.

Mary Sandeman, szkocka wokalistka, urodziła się 20 listopada 1947 roku w Edynburgu w Wielkiej Brytanii.
Popularność zdobyła jako wykonawczyni hitu zatytułowanego „Japanese Boy” pod pseudonimem artystycznym ANEKA.

Aneka najbardziej kojarzona jest jako artystka pop-disco w związku z wielkim sukcesem, jaki odniosła właśnie przedstawiona już piosenka „Japanese Boy”. Piosenka stała się jej największym przebojem i dostarczyła wokalistce niezapomniany japoński wizerunek, który trudno było zapomnieć w późniejszej karierze solistki, co stało się też jej swoistym „przekleństwem”, gdyż Sandeman jest wokalistką folkową. Jako Aneka nagrała jeden longplay i kilkanaście singli.

Mimo że Mary znamy głównie jako Anekę, to zanim przybrała ten artystyczny przydomek, pod koniec lat 70-tych nagrała album sygnowany swoim imieniem i nazwiskiem. Mowa o płycie „Introducing Mary Sandeman” wydanej w Holandii w 1979 roku, utrzymanej w folkowym klimacie i korzeniami sięgającej do muzyki szkockiej. Kiedy minęła już era Aneki, Mary wróciła do korzeni i dziś pod swoim nazwiskiem jest piosenkarką w Szkockiej Orkiestrze Symfonicznej.

W piątek 25 sierpnia w Radio Divertimento zaprezentujemy kompilacyjny album z roku 2009, znalazły się na nim utwory, które Mary Sandeman nagrała jako Aneka.

Pamiętajcie, jeśli macie jakiś ulubiony album, którego chcielibyście posłuchać w Radio Divertimento, klikajcie w komentarzu lub prześlijcie do nas wiadomość, postaramy się dla Was zagrać go w naszym radiu.