PŁYTA DNIA 28/2024

Płyty dnia w Radio Divertimento na 28 tydzień 2024.
Zapraszamy od poniedziałku 8 lipca, do piątku 12 lipca.
Audycję prezentuje Żaneta i Marek, o godzinie 10:00 oraz 17:00.

Poniedziałek 8.07

SAVAGE – Tonight (1984)

„Tonight” to debiutancki album włoskiego wykonawcy Savage, wydany w 1984 roku przez Discomagic Records. Płyta zawiera 7 nagrań, w tym wydane na singlach „Don’t Cry Tonight” i „Only You”. Jest to płyta, która w latach 80-tych zdobyła popularność wśród fanów muzyki italo disco. To album, który doskonale oddaje ducha muzyki ówczesnych lat. Jeśli lubisz italo disco, koniecznie musisz posłuchać tego wydawnictwa!

Roberto Zanetti, znany również jako Savage, to włoski artysta, który zdobył popularność w dwóch różnych gatunkach muzycznych: italo disco i eurodance.
Pod koniec 1983 roku Roberto Zanetti rozpoczął nagrywanie utworów pod pseudonimem Savage. Jego debiutancki singel „Don’t Cry Tonight” stał się hitem w Europie. W tym samym roku nagrał również utwór „Only You”. Jego pierwszy album, „Tonight”, zawierał takie utwory jak „Radio”, „Love Again”, „Tonight” i „Fugitive”.

W 1989 roku nagrał remiks utworu „I Just Died In Your Arms Tonight” zespołu Cutting Crew. Współpracował również z innymi artystami, takimi jak Ice MC i Alexia. Jego przebój „Swing” pojawił się w scenie klubowej w amerykańskim filmie „Knocked Up” i znalazł się na ścieżce dźwiękowej tego filmu.

Tworzył przeboje dla wielu artystów, w tym Radioramy, Double You i Corony. Był pionierem włoskiej odmiany muzyki eurodance – italodance. Wypromował rapera Ice MC i osiągnął ogromny sukces z Alexią.

Jest właścicielem kilku firm muzycznych, takich jak Robyx Productions, Extravaganza Publishing i DWA Records.

Savage, Roberto Zanetti to postać, która pozostawiła swoje piętno w historii muzyki. Jego twórczość wciąż jest doceniana przez fanów na całym świecie.

A1. Radio
A2. A Love Again
A3. Fugitive
B1. Tonight
B2. Only You
B3. Turn Around
B4. Don’t Cry Tonight

Wtorek 9.07

BONEY M. – The Best Of (2001)

Płyta “The Best of Boney M.” to kompilacja nagrań zespołu Boney M., wydana przez BMG UK w 1997 roku. Album został wydany w niższej cenie niż standardowe wydawnictwa tej wytwórni. Jest to często stosowana praktyka, aby zachęcić do zakupu i umożliwić dostęp do popularnych nagrań w bardziej przystępnej cenie. 

Płyta kompaktowa zawiera materiał z oryginalnych albumów “Take the Heat off Me”, “Love for Sale” i “Nightflight to Venus”. Na płycie znajdują się również edytowane wersje hitów z kompilacji z 1980 roku “The Magic of Boney M. – 20 Golden Hits”, a także utwory z albumu remiksów “Greatest Hits Of All Times – Remix ’88”.

W skład zespołu wchodzili Liz Mitchell (śpiew główny, chórki), Marcia Barrett (śpiew główny, chórki) oraz Frank Farian (śpiew główny, chórki). Producentem był również Frank Farian, a remiksy wykonał Pete Hammond. Album zdobył certyfikat złotej płyty w Wielkiej Brytanii.

Boney M. to zespół disco, który specjalizuje się w R&B, reggae, disco i funk. Powstał w 1976 roku w Niemczech, a jego głównym twórcą był producent muzyczny Frank Farian. Pierwotny skład grupy tworzyli wspomniani już Liz Mitchell i Marcia Barrett z Jamajki, Maizie Williams z Montserratu oraz Bobby Farrell z Aruby. Przez lata zespół zdobył popularność dzięki takim hitom jak “Daddy Cool”, “Ma Baker”, “Rasputin” czy “Rivers of Babylon”.

 1. Ma Baker
 2. Sunny
 3. Daddy Cool
 4. Rivers Of Babylon
 5. Rasputin
 6. Painter Man
 7. Belfast
 8. No Woman No Cry
 9. Brown Girl In The Ring
 10. Hooray! Hooray It’s A Holi-Holiday
 11. Gotta Go Home
 12. Consulea Biaz
 13. I See A Boat On The River
 14. Felicidad (Margherita)
 15. Baby Do You Wanna Bump
 16. El Lute
 17. I’m Born Again
 18. Children Of Paradise
 19. Mary’s Boy Child/Oh My Lord
Środa 10.07

STACHURSKY – 2k19 (2019)

Jacek Stachursky, znany polski artysta, wydał album zatytułowany “2k19” w 2019 roku. To trzecia część tryptyku 99/09/19, który obejmuje również albumy “1999” i “2009”. Na płycie znajduje się 12 utworów, w tym takie hity jak “Szampan i truskawki”, “Zimna lufa” i “Doskozzza”. Album oscyluje wokół muzyki klubowej, a Stachursky stara się pogodzić swoje różne oblicza – romantycznego artysty i diabelskiego trickstera. Choć niektórzy widzą w nim próbę pogodzenia tych dwóch stron, to jednak nie przegina w żadnym kierunku, scalając wszystko w nieco ugładzony złoty środek. Warto posłuchać tego albumu i odkryć, jak Stachursky eksperymentuje z brzmieniem i stylem.

Jacek Stachursky urodził się 6 kwietnia 1966 roku w Pile. Jego muzyka oscyluje wokół gatunków takich jak dance, pop i nawet disco polo. Stachursky rozpoczął swoją karierę muzyczną w latach 80-tych jako wokalista rockowego zespołu o nazwie Eve, który później zmienił nazwę na Eve Boys. Po zakończeniu tej przygody, pracował jako prezenter radiowy. Jego pierwszy solowy singiel “Taki jestem” szybko zdobył uznanie wśród słuchaczy. Stachursky zyskał rozpoznawalność dzięki przebojom, takim jak “Żyleta”, “Typ niepokorny”, “Fotografia” czy “Boski plan”. Jego charakterystyczny głos i energetyczne występy przyciągały fanów na koncertach i w klubach.

Warto wspomnieć, że Stachursky jest również autorem tekstów swoich piosenek. Jego twórczość jest zróżnicowana – od romantycznych ballad po dynamiczne utwory klubowe. Choć nie zawsze był doceniany przez krytyków muzycznych, to jednak jego popularność wśród słuchaczy pozostaje niezaprzeczalna. Jacek jest postacią kontrowersyjną, ale jednocześnie uwielbianą przez wielu fanów. Jego twórczość jest ważnym elementem polskiej sceny muzycznej, a jego utwory wciąż cieszą się popularnością.

 1. Doskozzza
 2. Zimna Lufa
 3. Kim Jestem – Jestem Sobie
 4. To Moja Droga
 5. Zaginaaay
 6. Gdy Ciebie Nie Ma
 7. Moje Serce
 8. Funky Rider
 9. Szampan I Truskawki
 10. Pożegnanie Naszych Ciał
 11. Moje Pragnienie
Czwartek 11.07

RICCHI E POVERI – My Star (2016)

Album “My Star” zespołu Ricchi E Poveri został wydany w 2016 roku. To kompilacja zawierająca 20 utworów, w tym takie hity jak “Sara Perche Ti Amo”, “M’Innamo DI Te”, “Come Vorrei”, i “Mamma Maria”.

Ricchi E Poveri to włoski zespół, który słynie z muzyki pop i wokalnych melodii. Ich twórczość jest pełna energii i pozytywnych emocji. Jeśli lubisz włoską muzykę, to warto posłuchać tego albumu!

Zespół powstał w 1967 roku w Genui. Grupa pierwotnie składała się z czterech członków: Angeli Brambati, Angelo Sotgiu, Franco Gatti i Mariny Occhieny. Ich nazwa pochodzi od żartu rzymskiego piosenkarza Franco Califano, który stwierdził, że są “duchowo bogaci, ale finansowo biedni”.

Ricchi e Poveri zdobyli popularność dzięki unikalnemu stylowi wokalnemu, opartemu na przeplatających się czterech różnych głosach: basu (Gatti), tenora (Sotgiu), altu (Occhiena) i sopranu (Brambati).

Wzięli udział w Festiwalu Piosenki San Remo kilkakrotnie od 1970 roku. W 1971 roku wykonali tam utwór “Che sarà”, który stał się międzynarodowym hitem w wykonaniu José Feliciano oraz samego kompozytora, Jimmy’ego Fontany. W 1978 roku reprezentowali Włochy na Konkursie Piosenki Eurowizji z utworem “Questo amore”, zajmując 12-ste miejsce.

W 1981 roku Marina Occhiena opuściła zespół, by rozpocząć karierę solową. Ricchi e Poveri nagrali wiele hitów w latach 80-tych i 90-tych, w tym “Mamma Maria”, “Made in Italy”, “M’innamoro di te” i “Se m’innamoro”.

 1. Sarà Perché Ti Amo (Version 2012)
 2. M’Innamo Di Te
 3. Come Vorrei (Version 2012)
 4. Made In Italy (Version 2012)
 5. Piccolo Amore (Version 2012)
 6. Acapulco (Version 2012)
 7. Mamma Maria (Version 2012)
 8. Ciao Italy, Ciao Amore
 9. Voulez Vous Dancer (Version 2012)
 10. Cosa Sei (Version 2012)
 11. Hasta La Vista
 12. Se M’Innamoro
 13. Canzone D’Amore
 14. E Penso A Te
 15. Amarsi Un Po’
 16. Buonanotte Fiorellino
 17. Amore E Odio
 18. Dimmi Che MI Ami
 19. Musica Vita Mia
 20. Perdutamente Amore
Piątek 12.07

KAOMA – Worldbeat (1989)

Album “Worldbeat” zespołu Kaoma, wydany w 1989 roku, to debiutancki album grupy. Zawiera trzy przebojowe single, które zdobyły międzynarodowy sukces: “Lambada”, “Dançando Lambada” i “Mélodie d’amour”. Album składa się z piosenek śpiewanych w języku portugalskim, hiszpańskim i angielskim. Choć nie jest wybitny, to z pewnością przyciąga swoim połączeniem elementów południowoamerykańskich z muzyką taneczną, reggae i hip-hopem.

Warto zwrócić uwagę na wpływ Chic w funkowym utworze “Sopenala”. Album osiągnął sukces w rankingach w Szwajcarii, Niemczech, Norwegii, Australii i Austrii. W Stanach Zjednoczonych zdobył pierwsze miejsce na liście Billboard Latin Pop. Certyfikowany złotem i platyną w wielu krajach, “Worldbeat” to przyjemna i komercyjna kolekcja utworów o tematyce latynoamerykańskiej.

Zespół Kaoma powstał w 1989 roku. To francuski zespół muzyczny, który specjalizował się w muzyce latynoamerykańskiej, zwłaszcza lambadzie. Grupa została założona przez producenta Jean-Claude’a Bonaventure’a i wokalistkę Loalwę Braz.

Loalwa Braz była wokalistką i twarzą zespołu. Jej charakterystyczny głos przyczynił się do popularności hitu “Lambada”. Chyky Delyon grał na gitarze basowej. Jacky Arconte był gitarzystą. Michel Abihssira grał na instrumentach perkusyjnych.

Niestety, po sukcesie “Lambady”, zespół nie osiągnął już takiej popularności. Niemniej jednak pozostali w pamięci fanów jako twórcy jednego z najbardziej rozpoznawalnych utworów latynoamerykańskich.

 1. Lambada
 2. Lambareggae
 3. Dançando Lambada
 4. Lambamour
 5. Lamba Caribe
 6. Mélodie D’Amour
 7. Sindiang
 8. Sopenala
 9. Jambé Finète (Grille)
 10. Salsa Nuestra
Płyta Dnia. Zgłoś propozycję.

Płyty przygotowuje Arkady, audycje realizuje Krzysiek Michnick, prezentuje Żaneta i Marek.
Opracowanie opisów: InfoMusic 80902k.pl (KMM)

2 thoughts on “PŁYTA DNIA 28/2024

 1. Cześć, wie że już było, ale może by w wakacje zagrać jeszcze raz płytę Savage – Love and rain?

Comments are closed.