NEO ROMANTIC

Neo Romantic to muzyczny projekt, któremu przewodzi Alexander Viktorovich Panov – rosyjski kompozytor, aranżer i wokalista. Urodził się 24 sierpnia 1975 roku w Leningradzie (Sankt Petersburg, Rosja).

NEO ROMANTIC


Alexander od wczesnego dzieciństwa kochał muzykę i prosił rodziców, aby posłali go do szkoły muzycznej, gdyż bardzo chciał nauczyć się grać na perkusji. Jego miłość do muzyki została mu przekazana przez jego ojca, który w młodości śpiewał i grywał w kilku amatorskich grupach na gitarze i basie.

Historia twórczej podróży Aleksandra rozpoczęła się jesienią 1987 roku, kiedy wraz z dwoma szkolnymi przyjaciółmi zorganizował pierwszą grupę „P.R.G.” (skrót od pierwszych liter imion uczestników – Panov Alexander, Rachenkov Sergey, Glazunov Jewgienij). Chłopaki nie wiedzieli jak grać na instrumentach muzycznych i w zasadzie ograniczali się do „grania muzyki” na improwizowanych instrumentach muzycznych dla ich ulubionych piosenek w stylu Eurodisco.

Latem 1991 roku sam Alexander nagrał demo swojej pierwszej piosenki „Romantic” na magnetofonie. Nieco później, wiosną 1992 roku, nagrywał pierwsze próby utworu „I Remember You”. Jesienią 1993 roku, krótko przed tym, jak Aleksander został powołany do służby wojskowej, nagrał jeszcze na magnetofonie szpulowym kilka wstępnych instrumentalnych wersji do przyszłych piosenek „The River” i „Every Day”.

Jeszcze w trakcie służby wojskowej pojawił się pomysł, by odtworzyć porzucony wcześniej projekt muzyczny, ale plany te nie spełniły się gdyż w 1994 roku zmarł szkolny przyjaciel Alexander Rachenkov. To był ciężki cios i trudny okres dla Alexandra, ale po powrocie do domu nadal kontynuował nagrywanie nowych piosenek z myślą o nowym projekcie muzycznym. Będąc w wojsku nauczył się trochę grać na fortepianie, dlatego w 1997 roku kupił swój pierwszy syntezator, na którym szlifował technikę gry, a jednocześnie uczył się gry na gitarze.

W 2000 roku Alexander nabył sprzęt studyjny i zaczął pracę nad swoim materiałem z początku lat 90-tych. Napisał też pierwsze teksty do piosenek: „I Remember You”, „The River (Oh My River!”), „Every Day”. Stworzył też pierwszy album demo „My Christmas Album”, który składał się głównie z świątecznych piosenek, ale zawierał też kilka autorskich kompozycji instrumentalnych. W tym okresie przyjął pseudonim „David Timmons”, gdyż spodobało mu się imię David, a Timmons to panieńskie nazwisko jego matki.
W tym samym roku wstąpił do szkoły pianistycznej im. Rimskiego-Korsakowa, gdzie studiował przez rok. Szkołę jednak porzucił z powodu nowej pracy.

W 2002 roku pojawiła się nowa nazwa projektu, czyli „Neo Romantic”, która w opinii Aleksandra bardziej przedstawiała istotę jego twórczości. Równolegle z jego twórczymi poszukiwaniami brał również udział w kilku lokalnych zespołach jako klawiszowiec i perkusista. W latach 2001-2011 zarejestrował kilka solowych albumów demo i singli dla projektu „Neo Romantic”.

W 2009 roku Alexander był członkiem duetu „Mone” w stylu „synth popu” z byłym wokalistą i autorem piosenek grupy „The Membrane” – Pavelem Golubevem. Alexander grał tam jako klawiszowiec. W 2010 roku duet wydał mini-album „Autumn-Winter E.P.” po czym duet rozpadł się.

W 2011 roku Alexander wydał dwa single, nowy utwór „Mone”, „New Horizons”, którego nie było na albumie, oraz singiel z projektu Neo Romantic „Romantic 2011”, poświęcony 20-leciu jego pierwszej kompozycji, którą nagrał ponownie.

Następnie przez kilka lat pracował nad ścieżkami dźwiękowymi do różnych filmów fabularnych, pomagał kompozytorowi i śpiewakowi Mikhailowi ​​Inozemtsevowi w aranżacjach, z którymi występował także na scenie. Na początku 2015 roku stworzył disco duet „Hi-Tech” z piosenkarką i poetką Eleną Tikhomirovą, a w 2016 r. wykonał remiks w stylu lat 80 dla Chloe Rose i jej piosenki „For Me”, napisanej przez słynnego producenta Mike’a Stock’a! Remix ukazał się na maxi-singlu Rose, dzięki czemu Alexander debiutował w oficjalnym wydaniu!

W 2017 roku postanowił wznowić swój solowy projekt i nagrał dwie piosenki w stylu Eurodisco, które ponownie zaczęły zdobywać popularność w niektórych krajach europejskich. W tym samym czasie poznał Romana Petukhova, lepiej znanego jako Michael Nolen, autora, kompozytora i właściciela wytwórni MaN Records, która koncentruje się na tworzeniu i publikowaniu wysokiej jakości, pięknych, melodyjnych piosenek i kompozycji, a także na promowaniu artystów nowej generacji Italo i Euro-Disco.

Wraz z Romanem dla MaN Records w styczniu 2018 roku Alexander wydaje cyfrowy singiel „Miracle Time (Really, Really, Really!”), natomiast w marcu 2018 roku na składance ZYX Italo Disco New Generation Vol. 12, ukazała się piosenka „Do Not Wait For Tomorrow” która została nagrana we współpracy z Romanem.

Na początku 2019 roku nakładem Italo Box Music z Polski została wydana płyta „Miracle Times”, która zawiera materiał nagrany przez Alexandra pod szyldem Neo Romantic na przestrzeni lat 2017-2019.

W wakacje roku 2021 wydany został kolejny singiel „My Dream – Baby Blue” który pojawił się w wielu zestawieniach list przebojów New Generation Italo Disco, zajmując najwyższe pozycje.