EIGHTH WONDER

Brytyjską grupę EIGHTH WONDER (8th Wonder) tworzyli Geoff Beauchamp (gitara), Alex Godson (klawisze), Jamie Kensit (gitara) oraz wokalistka Patsy Kensit. O grupie zrobiło głośno w 1985 roku za sprawą piosenki „Stay With Me”. Jednak prawdziwy sukces zespół osiągnął w 1988 roku dzięki topowym singlom „I’m Not Scared” i „Cross My Heart„.


W tym samym czasie ukazał się jedyny album Eighth Wonder – „Fearless„. Później Patsy Kensit kontynuowała karierę jako aktorka.

EIGHTH WONDER „Fearless” (1988) – SPOTYFY ALBUM

Historia jak wiele innych, Jamie Kensit chcąc założyć własny zespół, szukał wokalistki, jego wówczas 16 letnia siostra Patsy trafiła na jedną z prób gdzie zaśpiewała piosenkę, wraz z bratem, wokal Patsi wpadł w ucho jej bratu i kolegom z zespołu. Zespół wtedy nazywał się SPICE i tworzyli go obok Kensit na wokalu, Geoff Beauchamp na gitarze, Lawrence Lewis na basie, Jake Walters na bębnach i Nigel Davis na perkusji.

Pod koniec 1984 roku Nigel Davis opuścił zespół, a do zespołu dołączył klawiszowiec Alex Godson.

Zmienili nazwę na Eighth Wonder, a Patsy Kensit zaczęła pisać piosenki dla zespołu. Ich pierwszy występ w roli „ósmego cudu” odbył się w listopadzie 1984 r. w Wimbledonie w Londynie.

Na jednym z koncertów Steve Wooley, współwłaściciel Palace Films i reżyser Julien Temple zaproponowali Patsy Kensit rolę „Crepe Suzette” w ich muzycznym filmie „Absolute Beginners” z 1986 roku. Eighth Wonder przyczynili się do powstania piosenek do ścieżki dźwiękowej filmu.

W kwietniu 1985 roku Eighth Wonder podpisali kontrakt z CBS Records i zaczęli nagrywać w Londynie, pracując nad filmem Patsy Kensit „Absolute Beginners”. W październiku 1985, wraz z ukończeniem zdjęć, wydano pierwszy singiel Eighth Wonder „Stay With Me„, który osiągnął sukces w Japonii i we Włoszech, osiągając numer 1 na listach przebojów (oraz 65 miejsce w brytyjskim zestawieniu singli).Krótko po tym Lewis i Walters odeszli z zespołu.
Następnie zespół zaczął używać automatów perkusyjnych i syntezatorów klawiszowych do stworzenia brzmienia basu.

W sierpniu 1986 roku wybrali się do Los Angeles, aby nagrać nowe utwory na swój debiutancki album „Fearless„. Tam pracowali z producentem Mike’em Chapmanem, najbardziej znanym z pracy z Blondie. Pracowali również z wieloma autorami piosenek, w tym Dave Stewart z Eurythmics (chociaż piosenka ostatecznie nie została wykorzystana) i Billy Steinberg i Tom Kelly, autorzy wielu hitów, w tym „True Colors” Cyndi Lauper , Whitney Houston „So Emotional” i Madonny „Like a Virgin”.

Po ukończeniu prac nad pierwszym albumem, zespół zaliczył kolejną zmianę, Alex Godson odszedł z zespołu a zastąpił go perkusista Steve Grantley. Współpracowali z inżynierem dźwięku, mikserem i producentem Pete’em Hammondem, z wyjątkiem jednego utworu „I’m Not Scared„, który został współprodukowany i napisany przez Pet Shop Boys i Phila Harding .Wybrany jako kolejny singiel wydany w Europie, został przyjęty przez media i publiczność bardzo entuzjastycznie. „I’m Not Scared” stało się hitem w prawie każdym kraju w Europie, zdobywając numer jeden we Włoszech, numer 2 w Szwajcarii i Portugalii, numer 3 w Hiszpanii, 4 w Grecji, 5 w Niemczech, 7 w Wielkiej Brytanii, 8 we Francji i 20 w Austrii. Pet Shop Boys nagrał własną wersję piosenki na swój album „Introspective”.

W maju 1988 r. Ukazał się kolejny singiel „Cross My Heart„, który okazał się prawie tak udany, jak „I’m Not Scared” (nr 6 w Szwajcarii, nr 10 we Włoszech, nr 13 w Wielkiej Brytanii i Francji oraz Nr 56 w USA – gdzie był to ich jedyny amerykański hit Top 75).Album Eighth Wonder „Fearless” ukazał się w lipcu 1988 r., a do października osiągnął prawie 500 000 sprzedanych egzemplarzy na całym świecie.Jednak kolejny singiel „Baby Baby” uzyskał tylko numer 65 na brytyjskiej liście singli. Mieli jeszcze jeden hit w Japonii „Use Me” w 1989 roku, a wkrótce potem zespół rozstał się, a Patsy Kensit zaczęła skupiać się wyłącznie na karierze aktorskiej.