Ci trzej panowie znali się już w latach 70, kiedy to planowali założenie zespołu.
Jednak pomysł został zamieniony w czyn dopiero w 1984 roku gdy muzycy spotkali na swojej drodze Bernda Dietricha i Engelberta Simonsa – niemieckich producentów pop. Już wtedy Axel Breitung, główny pomysłodawca i założyciel grupy miał za sobą kilkuletni staż jako kompozytor i producent, współpracujący między innymi z Thomasem Andersem, zanim ten spotkał Dietera Bohlena.
SILENT CIRCLE
W 1985 roku w skład zespołu weszli Axel Breitung ur. 21 sierpnia 1957 (klawisze, kompozycje), Martin Tychsen ur. 23 stycznia 1959 r. (wokal, kompozycje) oraz Juergen Behnrens ur. 12 grudnia 1955 r. (gitara, perkusja) i ochrzcili się jako Silent Circle a Engelbert i Bernd skomponowali i wyprodukowali pierwszy singiel grupy zatytułowany „Hide Away – Man Is Coming„. Jego ekologiczne przesłanie, chwytliwy refren oraz charakterystyczny głos Martina Tychsena zostały zauważone przez telewizyjne show, oraz radiowych prezenterów.
Automatycznie pojawił się kontrakt na album i kolejne single w wytwórni Intercord Ton GmbH.
Koniec 1985 oraz pierwsze półrocze 1986 roku to pasmo samych sukcesów. Doskonale sprzedający się album „No. 1” oraz promujące go takie „chart breakery” jak „Touch In The Night”, „Stop The Rain In The Night” i „Love Is Just A Word” pozwalają grupie na zdobycie ogromnej popularności w całej Europie.
Sielanka jednak nie trwa zbyt długo i pod koniec 1986 roku nowy singiel „Time For Love” zapowiadający nowy album przechodzi bez echa co skutkuje zerwaniem kontraktu przez wytwórnię Intercord i zaniechaniem prac nad drugim albumem.
W tym samym roku pojawia się nowa osoba w oficjalnym składzie zespołu, zmiennik Axela Breitunga – klawiszowiec Harald Shaefer ur. 7 września 1961 roku. Na niektórych okładkach czy zdjęciach prasowych zastępuje Axela Breitunga, zaś w roku 1989 na zdjęciach z okładek płyt oraz w prasie zajmuje miejsce CC Behrensa. Pojawia się też na koncertach zamiast Axela Breitunga, który w tym czasie chowa się za kulisami zaszywając się w swoim Bishop Studio.
Rok 1987 to współpraca z wytwórnią Teldec a jej owocami są dwa bardzo udane single „Danger Danger” oraz „Oh Don’t Lose Your Heart Tonight„. Jednak sukces w dyskotekach nie idzie w parze z sukcesem komercyjnym i grupa znów skazana zostaje na tułaczkę. W 1987 roku rownież kończy się współpraca Bernda Dietricha i Engelberta Simonsa z grupą Silent Circle i Axelem Breitungiem, który już na samym początku istnienia formacji planował kontynuację niezależnej kariery producenta. Tryumfująca w tamtym czasie wytwórnia ZYX przyjęła produkcje Axela Breitunga z otwartymi rękoma.
W 1986 roku wyprodukował bardzo udany cover utworu „Moonlight Affair” zaśpiewany przez Cliffa Turnera, który w wersji oryginalnej znajdziemy na albumie Silent Circle. Wypada również wspomnieć o takich artystach jak Michael Bedford, Joy Peters czy Mike Mareen, z którymi Axel Breitung odniósł ogromny sukces w latach 1986-1989.
Na nowy singiel grupy Silent Circle ich fani czekają blisko 2 lata. Tym razem trio nawiązuje współpracę z wytwórnią Coconut dzięki czemu do ich repertuaru wchodzi piosenka napisana i wyprodukowana przez duet Hendrik/Van Haaren, nadwornych producentów i kompozytorów czołowego produktu Coconut – grupy Bad Boys Blue. Mowa tu o utworze „I Am Your Believer„, dzięki któremu Silent Circle znowu pojawia się wysoko na europejskich listach przebojów. Na singlu tym znajdziemy również bardzo udaną kompozycję Axela Breitunga „Forget The Stranger„. Współpraca z Coconut trwa przez cały 1989 rok. Pojawia się kolejny singiel „What A Shame” tym razem wyprodukowany przez Hazela Stonera i Garego Jonesa, jako bonus zawierający balladę „Is It Love” produkcji Axela. Mimo, że singiel bardzo podoba się ortodoksyjnym fanom zespołu, odnosi niewielki sukces komercyjny a po jego wydaniu następuje wieloletnia cisza. Również Axel Breitung w tym czasie produkuje znacznie mniej. Dopiero w 1993 roku, gdy na rynku muzyki dance furorę robi DJ Bobo, który współpracuje przy komponowaniu i produkcji z Axelem, do łask powraca również Silent Circle.
Nowy singiel „2night” mimo, że wydany przez niezależną wytwórnię Dusty Records, odnosi ogromny sukces i jest zapowiedzią drugiego albumu, wydanego po ośmiu latach od słynnego „No. 1”. Album „Back” ukazuje się w 1994 roku a za sprawą firmy Snake’s Music dostępny jest również w polskich sklepach. Kolejny singiel promujący ten album nosi tytuł „Every Move Every Touch” i podobnie jak „2night” nawiązuje do brzmienia utworów DJa Bobo. W tym czasie Axel Breitung ponownie zajmuje się produkcją dla innych artystów a do bardzo udanych projektów należy zaliczyć nagrania napisane i wyprodukowane dla Michaela J. Gibbsa, S.A.Y. czy Indry.
W 1995 roku wychodzi druga edycja singla „Every Move Every Touch” zawierająca remiksy tego nagrania, po czym szum wokół słynnego trio znów cichnie. W przedłużeniu popularności grupy nie pomaga ani druga edycja albumu ani kolejna składanka z serii „The Best Of” ani singiel „Egyptian Eyes” z 1996 roku, na którym znajdują się te same wersje nagrań co na albumie sprzed 2 lat. W tym czasie prawa do utworów wydanych w Dusty Records wraz z samą wytwórnią przejmuje firma AW Music Enetertainment, która wkrótce ma podjąć próbę kolejnego wskrzeszenia tej kultowej formacji.
Rok 1998 to wielki boom na muzykę lat 80. Z wielką pompą na scenę powracają tacy artyści jak Modern Talking, Bad Boys Blue, Joy, Secret Service, C.C.Catch, Patty Ryan czy Lian Ross.
Wtedy też firma ZYX,dzięki posiadanym prawom, wydaje niezależnie singla z remiksem utworu „Touch In The Night”, który odnosi spory sukces.
W tym samym czasie Martin Tychsen oraz C.C. Behnrens, tym razem już bez Axela Breitunga wydają za sprawą AW Music pierwszy singiel z nowym materiałem. Zadziwiające z jaką łatwością udało się Martinowi nawiązać do klasycznego brzmienia grupy jednocześnie dotrzymując kroku nowoczesnym produkcjom dance. singiel „One More Night” powtórzył sukces singla „2night” i utorował drogę dla nowego albumu „Stories 'Bout Love„, który pojawia się w niedługim czasie. Całość materiału nadal utrzymana jest w klimacie charakterystycznym dla Silent Circle, mimo, że kompozytorami większości piosenek są Martin Tychsen i Anette Feldman. Na początku 1999 roku pojawia się drugi singiel z nagraniem „Night Train”. Jako bonus pojawia się na nim również „She’s Got Me On The Phone” w wersji extended. Kolejnym singlem promującym album „Stories 'Bout Love” okazuje się być wolny utwór „I Need A Woman”.
W roku 2000 na rynku pojawia się kolejny album z największymi przebojami grupy, tym razem z zaznaczeniem, że są to przeboje z lat 90, jednak jego zawartość to utwory z albumu Back, dlatego też płyta nie odnotowała nadzwyczajnych wyników w sprzedaży.
W tym samym roku prawa do starych piosenek Silent Circle nabywa Mauro Farina z zamiarem stworzenia nowych remiksów. W tym projekcie nie bierze udziału żaden z członków Silent Circle. W efekcie w 2001 roku ukazuje się singiel wydany przez podupadający Dance Street, który w dystrybucję bierze firma ZYX, zawierający 4 wersje kultowego nagrania „Moonlight Affair”. Ponoć remiksy powstawały we Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii, niestety nie należą do najbardziej udanych dlatego płyta nie odniosła sukcesu.
Czy usłyszymy jeszcze nowe produkcje Silent Circle przygotowane przez Axela?