SHOUT


Wikipedia na temat tego zespołu podaje kilka suchych faktów i 4 największe przeboje.
Cytujemy info z Wikipedii:
„Shout – polski zespół rockowy założony w 1985 roku w Kłodzku.
Zespół prezentował lekki hard rock połączony z rock and rollem. Od początku liderem zespołu był wokalista i gitarzysta Marek Terlecki, który również był autorem większości tekstów. Największe przeboje to: Przepraszam za miłość, Jeśli chcesz, Musisz być moja i Tylko dla ciebie.”

Postaramy się, choć trochę rozwinąć powyższą definicję i opis „wiki”, lecz co by nie napisał o tej grupie, to spełnia ona definicję zapomnianego, rockowego zespołu.

Nazwa SHOUT pojawiła się na polskim rynku muzycznym w 1985 roku. Od pierwszych prób niekwestionowanym liderem zespołu był wokalista i gitarzysta, autor muzyki i większości tekstów – Marek Terlecki. Oprócz niego pierwszy skład tworzyli również: Tomasz Wojtala (gitara), Krzysztof Mitan (gitara basowa), Tomasz Chiniewicz (perkusja).

W 1987 roku nastąpiły pierwsze zmiany personalne. Tragicznie zmarłego Tomka Wojtalę zastąpił Arek Nowak zaś nowym basistą został Marek Makarewicz. Mrówczą pracą oraz niesamowitym uporem doprowadzili do realizacji pierwszych profesjonalnych nagrań studyjnych. Dobroczyńcą, który zafundował im sesję w swoim studio był Andrzej Puczyński. Jeden z utworów nagranych w czasie trwającej sześć godzin sesji nagraniowej pod tytułem „Przepraszam za miłość” zawędrował na pierwsze miejsca list przebojów „Radia Wrocław” i warszawskiej rozgłośni „Radio dla Ciebie”.

Utwór ten znalazł się również na półce z nagraniami audycji Brum w programie III PR. Kilkakrotna prezentacja tej piosenki na ogólnopolskiej antenie niewątpliwie przyczyniła się do poszerzenia grona sympatyków zespołu. Nagrano także teledysk do tej piosenki, który był prezentowany w telewizyjnym programie LUZ.

Na początku 1991 roku zespół nawiązał współpracę z Pawłem Zeitz. W lipcu 1991 roku pod okiem realizatora Roberta Mościckiego i Pawła Zeitz zespół nagrał w studio S-4 w Warszawie materiał na debiutancki album pod tytułem Przepraszam za miłość.

Od tego czasu zespół wystąpił między innymi na koncercie „Sex, Drugs and Rock’N’Roll w klubie Fugazi oraz na wspólnym koncercie z zespołami IRA i C.E.T.I. w Krzyżu Wielkopolskim, w Zabrzu z zespołami Róże Europy, Proletaryat, Hot Stuff a także na kilku koncertach z zespołem Róże Europy w czasie trasy promującej płytę „Poganie, Kochaj i Obrażaj”. Teledysk do piosenki „Musisz być moja” był prezentowany na antenie ogólnopolskiej TVP (Teleekspress, Rockendroler, Rocknoc) oraz w regionalnych o/TVP.

W maju 1992 roku zespół ponownie zagościł w studio S-4 i zarejestrował materiał na drugą płytę Jak we śnie. W nagraniach gościnnie udział wzięli: Marcin Zieliński oraz Grzegorz Kupczyk. Latem 1993 roku wydana została kolejna płyta zespołu pod tytułem Ballady. Była to kompilacja ballad z pierwszych dwóch płyt oraz 5 nowych utworów.

Niedługo potem nastąpiły zmiany personalne. Arka Nowaka na gitarze zastąpił Artur Załucki. Z jego udziałem zespół nagrał jesienią 1994 roku w studio Winka Chrósta kolejną płytę zatytułowaną Aż do krwi. Do tytułowego nagrania z tej płyty nakręcono teledysk, który z powodzeniem prezentowany był na antenie telewizyjnej.

W tym czasie zespół zagrał wiele koncertów na terenie całego kraju. Na początku 1995 roku zespół zarejestrował we wrocławskim studio Polskiego Radia 5 utworów, z czego 3 znalazły się na składance SHOUT – 10 lat wydanej niedługo później.

W kwietniu 2004 zespół wznowił działalność po 7 latach przerwy w składzie:
Marek Terlecki – git. voc.
Marcin Wełyczko – git.
Tomek Jastrzębski – git. bas.
Tomek Chiniewicz – perk.
W październiku 2004 do zespołu dołączył poprzedni basista Marek Makarewicz. Obecny skład zespołu tworzą: Marek Terlecki – git. voc. Marcin Wełyczko – git. Marek Makarewicz – git. bas Tomek Chiniewicz – perk.

Zespół nagrał kolejny album zatytułowany 005.

Ostatnim wydanym albumem grupy SHOUT jest wydany w roku 2006 krążek zatytułowany Nie-Trendy Rock, zawierający 10 premierowych utworów.