Płyta dnia w Radio Divertimento na 43 tydzień 2023 roku
Gramy od poniedziałku do piątku (od 23 do 27 października)
Audycję prezentuje Marek, który przywita was o godzinie 10:00 oraz 18:00
Polska złota jesień wkroczyła już na dobre i czaruje nas kolorami, ale też i niskimi temperaturami, za to nie żałuje nam słońca w ciągu dnia. Zatem z porannymi promieniami słońca o godzinie 10:00 oraz już tuż po zmierzchu o godzinie 18:00, postaramy się rozgrzać Was muzyką. W tym tygodniu zgodnie z waszymi propozycjami i naszym wyborem w cyklu „Płyta dnia” pojawią się kolejne gorące albumy, grup TOP ONE i BLUE SYSTEM. Najciekawsze duety KRZYSZTOFA KRAWCZYKA. Fantastyczna płyta FUN FACTORY. A na zakończenie tygodnia coś dla miłośników dobrego filmu, czyli soundtrack z filmu DIRTY DANCING.
Zespół TOP ONE to polska grupa muzyczna, która wykonuje muzykę taneczną z pogranicza gatunku disco polo, italo disco i eurodance. Zespół powstał w 1986 roku w Warszawie i jest jednym z pionierów tych gatunków w Polsce. Zespół zyskał popularność dzięki takim przebojom jak „Ciao Italia”, „Biały miś”, „Wejdziemy na TOP” czy „Niewinna, szalona”. Zespół ma na swoim koncie kilkanaście wydanych albumów i wiele nagród muzycznych. Obecnie zespół tworzą Paweł Kucharski, Dariusz Zwierzchowski, Robert Gołaszewski i Adam Gołaszewski.
Płyta “Wstań i walcz” z roku 1993, jest siódmym albumem zespołu Top One, który zawiera 11 piosenek w stylu euro disco, eurodance i italo disco. Album został wydany przez wytwórnię J&J Studio i nagrany w Studio WFF w Łodzi oraz Studio S-4 w Warszawie. Producentem i menadżerem zespołu był Maciej Jamroz, który grał również na perkusji. Wokalistą był Paweł Kucharski, a na klawiszach grali Dariusz Królak i Dariusz Zwierzchowski. Gościnnie na płycie zaśpiewała Kasia Lesing. Autorem tekstów był Jan Krynicz (pseudonim Janusza Kondratowicza), a muzykę skomponowali członkowie zespołu.
Na płycie znalazły się takie utwory jak “Śpiewam i gram”, “Płonące sny”, “Wstań i walcz”, “Oddaj serce” czy “Ten stary film”. Na końcu płyty znajduje się 14-minutowy mix utworu “Wstań i walcz” zrobiony przez DJ-a Quickie.
Płyta “Wstań i walcz” to jeden z największych sukcesów zespołu Top One, który od ponad 30 lat cieszy fanów swoją muzyką taneczną.
Blue System to niemiecka grupa muzyczna, która została założona przez Dietera Bohlena w 1987 roku po rozpadzie Modern Talking. Grupa tworzyła muzykę pop, dance, eurodance i euro disco, i była szczególnie popularna w krajach niemieckojęzycznych oraz w Rosji. Grupa Blue System wydała 13 albumów studyjnych i 29 singli, zdobywając cztery złote płyty i jedną platynową.
Płyta “Body Heat” to drugi album niemieckiej grupy Blue System, która została wydana w 1988 roku przez wytwórnię Hansa Records. Album zawiera 10 utworów, wśród których jeden jest remiksem utworu “Sorry Little Sarah” z poprzedniego albumu “Walking on a Rainbow”. Album osiągnął 20 miejsce na niemieckiej liście przebojów i 23 miejsce na austriackiej liście przebojów.
Z albumu “Body Heat” pochodzą cztery single: “My Bed Is Too Big”, “Under My Skin”, “Silent Water” i “Love Suite”. Utwór “Silent Water” został wykorzystany w niemieckim serialu kryminalnym “Tatort”. Album został wyprodukowany i zaaranżowany przez Dietera Bohlena, który był również głównym wokalistą i autorem tekstów.
Naszym zdaniem, płyta “Body Heat” jest bardzo ciekawym przykładem muzyki synthpopowej z lat 80-tych. Utwory są melodyjne, taneczne i pełne romantycznych nastrojów. Niektóre z nich mają też wpływy disco i funk. Nasze ulubione piosenki z tego albumu to “Under My Skin”, “Love Suite” i “Titanic 650604”. A jakie są Twoje ulubione utwory z tej płyty? Czekamy na komentarze pod tym wpisem.
Krzysztof Krawczyk to był jeden z najbardziej znanych i popularnych polskich piosenkarzy, który miał długą i udaną karierę trwającą ponad pięć dekad. Urodził się 8 września 1946 roku w Katowicach, a zmarł 5 kwietnia 2021 roku w Łodzi. Śpiewał i nagrywał piosenki w różnych gatunkach, takich jak pop, blues, soul, jazz, rock and roll, country, tango, kolędy, pieśni religijne, dance, folk, funk, reggae i muzyka cygańska. Był porównywany do Toma Jonesa lub Elvisa Presleya.
Współpracował z wieloma innymi artystami, takimi jak Maryla Rodowicz, Edyta Geppert, Andrzej Piaseczny, Seweryn Krajewski, Goran Bregović czy Zbigniew Wodecki.
Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, takich jak Złote i Platynowe Płyty, Fryderyki, Złote Kaczki, Złote Lwy Gdańskie czy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Płyta “Duety” z roku 2016 to wyjątkowy album, na którym Krzysztof Krawczyk zaśpiewał z wieloma innymi znakomitymi artystami polskiej sceny muzycznej. Na płycie znalazło się dwanaście utworów, w tym pięć premierowych, które zostały napisane specjalnie dla niego przez jego partnerów wokalnych.
Oto niektóre z nich, “Noc nie przyszła pod mój dach” z Urszulą, “Mam dla siebie miasto” z Wojciechem Kordą, “Za późno” z Katarzyną Nosowską, “Nie jesteś sam” z Anią Dąbrowską i “Wszystko się zmienia” z Maciejem Maleńczukiem.
Płyta była hołdem dla bogatej i różnorodnej twórczości Krawczyka, który w swojej karierze śpiewał w wielu gatunkach muzycznych. Płyta spotkała się z pozytywnym odbiorem zarówno fanów, jak i krytyków. Naszym zdaniem, płyta “Duety” to piękny i wzruszający album, który pokazuje niezwykły talent i charyzmę Krawczyka oraz jego umiejętność współpracy z innymi artystami.
Zespół Fun Factory to niemiecka grupa muzyczna, która tworzyła muzykę w stylu eurodance w latach 90-tych XX wieku.
Ich producentem był Toni Cottura, który był także jednym z członków zespołu. Pozostali członkowie to Balca Tözün, Stephan Browarczyk i Anthony Freeman.
Zespół wydał dwa albumy studyjne: „Nonstop! The Album” w 1994 roku i „Fun-Tastic” w 1995 roku. Niektóre z ich największych hitów to “Close to You”, “I Wanna B with U”, “Celebration” i “Do Wah Diddy”. Zespół rozpadł się w 1997 roku, ale później był reaktywowany kilka razy z różnymi składami i nazwami.
Płyta „Fun-Tastic” z 1995 roku to drugi i ostatni album studyjny zespołu Fun Factory. Zawiera 14 utworów, w tym przeboje takie jak “I Wanna B with U”, “Celebration”, “Doh Wah Diddy” i “Don’t Go Away”. Płyta była popularna w Europie, zwłaszcza w Niemczech, gdzie osiągnęła 8 miejsce na liście sprzedaży.
Płyta była także wydana w Stanach Zjednoczonych, gdzie zyskała uznanie krytyków i fanów muzyki dance. Płyta była nagrywana w studiach Groove Factory i Booya Music w Hamburgu. Producentem płyty był Toni Cottura, który był także głównym wokalistą i raperem zespołu.
Album był promowany przez cztery single, które zostały wydane w różnych krajach i miały różne wersje i remiksy. Płyta „Fun-Tastic” jest uważana za jedną z najlepszych płyt eurodance lat 90-tych XX wieku i jest często wspominana przez fanów i artystów tego gatunku muzycznego.
Płyta „Dirty Dancing (Selections From The Original Soundtrack)” z 1987 roku jest jedną z najpopularniejszych ścieżek dźwiękowych w historii kina. Zawiera ona utwory takich artystów jak Bill Medley, Jennifer Warnes, The Ronettes, Patrick Swayze, Eric Carmen i innych.
Płyta sprzedała się w ponad 32 milionach egzemplarzy na całym świecie i jest jedną z najlepiej sprzedających się płyt wszech czasów. W Stanach Zjednoczonych album spędził 18 tygodni na pierwszym miejscu listy Billboard 200 i został certyfikowany jako 14-krotnie platynowa płyta, przez Recording Industry Association of America (RIAA) . W Niemczech jest to płyta o największej liczbie sprzedanych egzemplarzy w historii, z ponad 3,25 miliona sprzedanych sztuk.
Płyta zawiera takie przeboje jak “(I’ve Had) The Time Of My Life”, “She’s Like The Wind”, “Hungry Eyes” czy “Be My Baby”. Utwory te stanowią tło muzyczne dla romansu między głównymi bohaterami filmu, Frances “Baby” Houseman (Jennifer Grey) i Johnny Castle (Patrick Swayze), którzy zakochują się w sobie podczas wakacji w ośrodku tanecznym. Film i płyta stały się ikonami kultury popularnej lat 80-tych dwudziestego wieku i wywarły wpływ na wiele pokoleń widzów i słuchaczy.