PŁYTA DNIA 44/2023

Płyta dnia w Radio Divertimento na 44 tydzień 2023 roku
Gramy od poniedziałku do piątku (od 30 października do 3 listopada)
Audycję prezentuje Marek, który przywita was o godzinie 10:00 oraz 18:00

Nieustanie, wielkimi krokami zbliżamy się do Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, po drodze mamy jeszcze listopad i jego świąteczne dni. 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych, 2 listopada Dzień Zaduszny. Dlatego w tych dniach zaprezentujemy nieco spokojniejsze płyty, takie trochę do zadumy, do porozmyślania. W tych dniach w naszym cyklu pojawi się ENYA i CELINE DIONE.
Poza tym, w tym tygodniu posłuchamy SARY BRIGHTMAN, THOMASA ANDERSA i grupy THE KELLY FAMILY.

Poniedziałek 30 października
  1. Dive
  2. Captain Nemo
  3. The Second Element
  4. Ship of Fools
  5. Once in a Lifetime
  6. Cape Horn
  7. A Salty Dog
  8. Siren
  9. Seven Seas
  10. Johnny Wanna Live
  11. By Now
  12. Island
  13. When It Rains in America
  14. La Mer
  15. The Second Element II

Sarah Brightman urodziła się w 1960 roku w Berkhamsted, Hertfordshire. Jest angielską sopranistką, aktorką i tancerką, która zasłynęła z występów w musicalach Andrew Lloyda Webbera, takich jak Koty i Upiór w operze. Jest także pionierką i jedną z najpopularniejszych wykonawczyń gatunku classical crossover, czyli połączenia muzyki klasycznej z popem, world music i innymi stylami.

Sprzedała ponad 25 milionów albumów i 2 miliony DVD na całym świecie, a jej największym przebojem jest duet z Andreą Bocellim „Time to Say Goodbye”. Dwukrotnie śpiewała piosenkę olimpijską, w 1992 roku w Barcelonie i w 2008 roku w Pekinie. W 2012 roku została mianowana artystką UNESCO na rzecz pokoju

Płyta Sarah Brightman zatytułowana „Dive” z roku 1993 jest jej trzecim albumem studyjnym i pierwszym z producentem Frankiem Petersonem. Jest to znaczne odejście od jej poprzednich operowych prac, ponieważ jej łączącym motywem jest woda i ocean.

Cztery z piosenek na płycie są coverami:
„Captain Nemo” został pierwotnie nagrany w 1990 roku przez Dive;
„A Salty Dog” w 1969 roku przez Procol Harum;
„Johnny Wanna Live” w 1992 roku przez Sandrę.
Podobnie, „Once in a Lifetime” jest coverem piosenki Gregorian z 1991 roku zatytułowanej „Sadisfaction”, również wyprodukowanej przez Franka Petersona, choć z innymi słowami nawiązującymi do BDSM. Album zawiera 15 utworów o łącznej długości 51:36 i otrzymał pozytywne recenzje od krytyków, został również certyfikowany jako złoty w Kanadzie za sprzedaż ponad 50 tysięcy egzemplarzy.

Wtorek 31 października
  1. An Angel (Paddy, Angelo)
  2. When the Boys Come into Town
    (John, Maite, Kathy)
  3. I Can’t Help Myself (Angelo, Paddy)
  4. One More Freakin’ Dollar (Paddy)
  5. Red Shoes (John)
  6. Oh It Hurts (Maite)
  7. Key to My Heart (Paddy, Joey)
  8. Nanana (Jimmy, Maite)
  9. I Will Be Your Bride (Angelo)
  10. Ares qui (Paddy, Kathy, Jimmy)
  11. Please Don’t Go (Patricia, Jimmy)
  12. The Children Of Kosovo
    (Kathy, Angelo, Maite, Paddy)
  13. Every Baby (Maite)
  14. Santa Maria (John, Angelo)
  15. The Wolf (Live) (Joey, Paddy)
  16. Baby Smile”(Barby)
  17. Who’ll Come With Me (David’s Song) (Paddy, Dan)
  18. Greensleeves (Dan, Kathy)

The Kelly Family to zespół muzyczny, który składa się z członków jednej rodziny pochodzącej z różnych krajów. Grają głównie muzykę pop, rock i folk. Zespół został założony przez Barbarę Ann Kelly i jej męża Daniela Jerome’a Kelly’ego oraz ich dzieci w latach 70-tych XX wieku. Zespół odniósł sukces w Europie i na świecie, sprzedając ponad 20 milionów płyt i otrzymując wiele nagród. Niektóre z ich największych hitów to „An Angel”, „I Can’t Help Myself”, „Fell in Love with an Alien”, oraz „Nanana”.

Zespół był znany ze swojego nietypowego stylu życia, podróżując po Europie w starym autobusie szkolnym i śpiewając na ulicach i w metrze. Nie chodzili do szkoły, ale uczyli się sami pod okiem swojego ojca. Byli też bardzo religijni i zaangażowani w działalność charytatywną.

W 2002 roku zmarł ojciec zespołu, Daniel Kelly. W 2008 roku zespół ogłosił przerwę w działalności, a jego członkowie zajęli się solowymi karierami lub innymi projektami.

W 2017 roku zespół powrócił na scenę z nowym albumem „We Got Love” i trasą koncertową. Jednak nie wszyscy członkowie zespołu wzięli udział w tym powrocie. Brakowało między innymi Barby Kelly, która cierpiała na problemy psychiczne i zmarła w 2021 roku. Obecnie zespół nadal występuje i nagrywa nowe piosenki.

Płyta zespołu The Kelly Family zatytułowana “Best Of” z roku 1999 to kompilacja ich największych przebojów z lat 90-tych XX wieku. Zawiera 18 utworów, w tym „An Angel”, „I Can’t Help Myself”, „Nanana” i „Santa Maria”. Płyta była wydana w większości krajów Europy i osiągnęła wysokie miejsca na listach przebojów. Na płycie CD dodano także teledysk do piosenki „An Angel”, biografię oraz 20 zdjęć zespołu. Płyta pokazuje różnorodność stylów muzycznych zespołu, od popu i rocka po folk i muzykę religijną.

Płyta jest świadectwem popularności i talentu The Kelly Family, grupy, która była jednym z najbardziej znanych zespołów rodzinnych w historii muzyki.

Środa 1 listopada
  1. Trains And Winter Rains
  2. My! My! Time Flies
  3. Stars And Midnight
  4. Amarantine
  5. Sumiregusa
  6. The River Sings
  7. If I Could Be Where You Are
  8. Wild Child
  9. Only Time
  10. Drifting
  11. Flora’s Secret
  12. Fallen Embers
  13. One By One
  14. Pax Deorum
  15. Athair Ar Neamh
  16. Anywhere Is
  17. Orinoco Flow
  18. Watermark
  19. Boadicea
  20. May It Be
  21. Caribbean Blue
  22. Aníron (I Desire) (Theme For Aragorn & Arwen)

Enya, naprawdę nazywa się Eithne Patricia Ní Bhraonáin (ang. Enya Patricia Brennan) jest irlandzką piosenkarką i kompozytorką, znaną z tworzenia nowoczesnej muzyki celtyckiej. Urodziła się w 1961 roku w Gaoth Dobhair, regionie Irlandii, gdzie mówi się po irlandzku.

Zaczęła swoją karierę muzyczną w 1980 roku, grając na klawiszach w rodzinnej grupie folkowej Clannad. W 1982 roku odeszła z zespołu, aby rozpocząć solową karierę, współpracując z producentem Nicky Ryanem i jego żoną Romą Ryan, która pisała teksty do jej piosenek.

Enya wypracowała swój własny styl muzyczny, łącząc wielowarstwowe wokale i klawisze z elementami różnych gatunków muzycznych, takich jak muzyka celtycka, klasyczna, kościelna, jazzowa, new age, world music i pop.

Jej muzyka jest często używana w filmach i serialach telewizyjnych. Jej utwór „May It Be” został nominowany do Oscara za najlepszą piosenkę oryginalną do filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia (2001). Enya jest także laureatką czterech nagród Grammy za najlepszy album new age.

Album „The Very Best Of Enya” z 2009 roku jest drugim albumem kompilacyjnym irlandzkiej piosenkarki i kompozytorki, zawierającym jej ulubione utwory z całej kariery. Album został wydany przez Warner Music na całym świecie i przez Reprise Records w Stanach Zjednoczonych. Zawiera 22 piosenki na płycie CD, w tym wcześniej niepublikowaną wersję utworu “Aníron”, który Enya napisała do ścieżki dźwiękowej filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia.

Album jest uważany za jeden z tych rzadkich “największych przebojów”, które sięgają głęboko, nie pozbawiając słuchacza podstaw. Z hitami takimi jak “Orinoco Flow”, “Caribbean Blue” i “Book of Days” w tle, łatwiej jest docenić mniej popularne, ukryte klejnoty muzyczne, takie jak “Cursum Perficio”, “Boadicea”, “Trains and Winter Rains” i “Anywhere Is”.

Czwartek 2 listopada
  1. The Power of Love (Radio Edit)
  2. If You Asked Me To
  3. Beauty and the Beast (duet z Peabo Bryson)
  4. Because You Loved Me
  5. It’s All Coming Back to Me Now (Radio Version)
  6. Love Can Move Mountains (Radio Edit)
  7. All By Myself (Edited Single Version)
  8. Immortality (feat. Bee Gees)
  9. To Love You More (Radio Edit)
  10. My Heart Will Go On
  11. Be the Man (On This Night)
  12. I’m Your Angel (duet z R. Kelly)
  13. That’s the Way It Is
  14. If Walls Could Talk
  15. The First Time Ever I Saw Your Face
  16. All the Way (duet z Frank Sinatra)
  17. Then You Look At Me
  18. I Want You to Need Me
  19. Live (for the One I Love)

Céline Marie Claudette Dion, bardziej znana jako Celine Dion, jest jedną z najbardziej znanych i cenionych piosenkarek na świecie. Urodziła się w Kanadzie 30 marca 1968 roku, ale śpiewa zarówno po angielsku, jak i po francusku.

Jej największe przeboje to między innymi „My Heart Will Go On”, “The Power of Love” i “Because You Loved Me”. Sprzedała ponad 200 milionów płyt na całym świecie i zdobyła wiele nagród, w tym pięć Grammy. Niestety, cierpi na rzadką chorobę neurologiczną, która uniemożliwia jej występy na scenie. Jej siostra twierdzi, że Celine Dion nie poddaje się i stara się wrócić do zdrowia. Jest to bardzo odważna i utalentowana artystka, która zasługuje na podziw i szacunek.

Płyta „All The Way… A Decade Of Song” z 1999 roku jest pierwszą anglojęzyczną kompilacją największych przebojów Céline Dion. Zawiera dziewięć wcześniej wydanych utworów i siedem nowych nagrań. Dion współpracowała nad nowymi piosenkami głównie z Davidem Fosterem, a także z innymi producentami, takimi jak Max Martin, Robert John “Mutt” Lange, James Horner i Matt Serletic.

Płytę promował singiel “That’s the Way It Is”, który stał się kolejnym międzynarodowym hitem Dion. Na albumie znalazł się także duet z Frankiem Sinatrą “All the Way”, który otrzymał nominację do nagrody Grammy.

Płyta otrzymała głównie pozytywne recenzje od krytyków muzycznych, którzy chwalili zarówno stare, jak i nowe nagrania Dion. Płyta jest więc doskonałym podsumowaniem dziesięcioletniej kariery Dion na rynku anglojęzycznym i świadectwem jej niezwykłego talentu i sukcesu.

Piątek 3 listopada
  1. Songs That Live Forever
  2. Cry For Help
  3. For Your Eyes Only
  4. Have I Told You Lately
  5. All Around The World
  6. Some People
  7. Tell It To My Heart
  8. Do You Really Want To Hurt Me
  9. Is This Love
  10. Sweet Dreams
  11. Arthur’s Theme
  12. You’re My Heart, You’re My Soul
  13. True
    Bonus Track:
  14. Songs That Live Forever (Special Grand Prix Version)

Thomas Anders to niemiecki piosenkarz, kompozytor i producent muzyczny, znany głównie jako członek duetu Modern Talking. Urodził się 1 marca 1963 roku w Münstermaifeld. Zainteresował się muzyką już w dzieciństwie i uczył się gry na fortepianie. W 1980 roku wygrał konkurs młodych talentów w Radiu Luxemburg i podpisał kontrakt z wytwórnią CBS. W 1984 roku założył z Dieterem Bohlenem zespół Modern Talking, który odniósł światowy sukces.

Modern Talking zakończył działalność w 2003 roku po pożegnalnym koncercie w Berlinie. Thomas Anders kontynuuje karierę solową i nagrał wiele płyt w różnych stylach muzycznych, takich jak pop, rock, dance czy jazz. Współpracował też z innymi artystami, takimi jak Sandra, Glenn Medeiros czy Uwe Fahrenkrog-Petersen.

„Songs Forever” to album Thomasa Andersa z 2006 roku, na którym zaśpiewał swoje własne wersje znanych przebojów z lat 80-tych i 90-tych. Album zawiera 13 utworów, w tym takie hity jak „Cry For Help”, „For Your Eyes Only”, „Tell It To My Heart” czy „You’re My Heart, You’re My Soul”. Album został wyprodukowany przez Achima Brochhausena i Petera Riesa, a aranżacje orkiestrowe stworzyli Achim Brochhausen i Manfred Honetschläger.

Album był promowany przez singiel „Songs That Live Forever”, który został wybrany do reprezentowania Niemiec w konkursie Grand Prix Eurowizji w 2006 roku. Na albumie znajduje się specjalna wersja tego utworu, nagrana z chórem i smyczkami. Album otrzymał mieszane recenzje od krytyków, którzy chwalili głos i interpretację Andersa, ale zarzucali mu brak oryginalności i świeżości. Niektórzy uznali album za nudny i przestarzały, a wybór piosenek za niewyważony i niepasujący do stylu Andersa.