PŁYTA DNIA 14/2024

Płyty dnia w Radio Divertimento w 14 tygodniu 2024 roku.
Zapraszamy od poniedziałku 1 kwietnia, do piątku 5 kwietnia.
Audycję prezentuje Żaneta, o godzinie 10:00 oraz po 17:00.

Poniedziałek, 1 kwietnia

ELTON JOHN ”Empty Sky” (1969)

Elton John to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych muzyków w historii muzyki popularnej. Jego kariera trwa już ponad pół wieku. Twórczość obejmuje szeroki zakres stylów muzycznych, od rocka i popu po R&B i country. Jest znany z niezliczonych hitów, takich jak “Your Song”, “Rocket Man”, “Candle in the Wind” i wiele innych.

Elton John jest również ceniony za swoje umiejętności pianistyczne, charakterystyczny głos, ekstrawaganckie stroje i występy na żywo. Poza muzyką angażuje się w działalność charytatywną, szczególnie w walce z AIDS. Wizytówką jest fundacja Elton John AIDS Foundation.

Jego wkład w muzykę został wielokrotnie doceniony przez liczne nagrody, w tym Grammy, Brit Awards, a także Oscara za najlepszą piosenkę oryginalną. W 1998 roku został uhonorowany przez królową Elżbietę II, otrzymując tytuł szlachecki za swoje zasługi dla muzyki i działalność charytatywną.

Płyta “Empty Sky” to debiutancki album studyjny brytyjskiego piosenkarza. Ukazał się 6 czerwca 1969 roku. Nie był wydany w Stanach Zjednoczonych aż do stycznia 1975 roku. Stało się to już po tym, jak sława Eltona Johna została ugruntowana na arenie międzynarodowej.

Materiał na płytę został nagrany zimą 1968 roku oraz wiosną 1969 w studiu Dick James Music Studios, “Empty Sky”. Jest jedynym albumem z wczesnej kariery Eltona Johna, który nie został wyprodukowany przez Gusa Dudgeona, lecz przez przyjaciela i pracownika DJM, Steve’a Browna. Występują tu tacy muzycy jak gitarzysta Caleb Quaye i perkusista Roger Pope obaj wówczas członkowie zespołu Hookfoot, oraz basista Tony Murray z The Troggs.

Chociaż Elton John określił płytę jako naiwną, ma dobre wspomnienia związane z jej tworzeniem, takie jak powrót do domu o 4 rano po sesji nagraniowej i zakwaterowanie w siedzibie Armii Zbawienia na Oxford Street prowadzonej przez ojca Steve’a Browna.

 1. Empty Sky
 2. Val-Hala
 3. Western Ford Gateway
 4. Hymn 2000
 5. Lady What’s Tomorrow
 6. Sails
 7. The Scaffold
 8. Skyline Pigeon
 9. Gulliver-Hay Chewed-Reprise
Wtorek, 2 kwietnia

MR. DANCE ”Mr Dance” (1992)

Zespół MR. DANCE to pseudonim solowego projektu Pawła Stasiaka, znanego głównie jako lidera popularnego w latach 80-tych zespołu Papa Dance. Po rozwiązaniu grupy w 1990 roku Paweł Stasiak rozpoczął karierę solową jako Mr. Dance i wydał kilka albumów, w tym “Mr. Dance” w 1992 roku. Jego muzyka była charakterystyczna dla tamtego okresu, łącząc elementy popu i muzyki tanecznej.

Paweł Stasiak, poza działalnością muzyczną, ma także doświadczenie jako prezenter muzyczny i aktor. W 2001 roku powrócił do występów scenicznych z reaktywowanym zespołem Papa Dance, który zmienił nazwę na Papa D. Jest postacią znaną i cenioną na polskiej scenie muzycznej, a jego wkład w muzykę pop pamięta wielu fanów do dziś.

Album Mr Dance” z 1992 roku jest dość unikatowym wydawnictwem na polskim rynku muzycznym. Zawiera mieszankę stylów elektronicznych i popowych z elementami europopu i euro house. Na płycie znajdują się takie utwory jak “I Love You Baby” czy “Bujamy w obłokach”, które mogą przypaść do gustu miłośnikom tamtego okresu.

Warto zauważyć, że w kilku utworach w chórkach wystąpiła Kayah, co dodaje albumowi pewnego rodzaju prestiżu, biorąc pod uwagę jej późniejszą karierę. Recenzje odbiorców płyty są pozytywne. Jeśli interesujecie się muzyką z początku lat 90-tych, “Mr. Dance” może być ciekawym odkryciem.

 1. I Love You Baby
 2. Bujamy W Obłokach
 3. Och, Aniu
 4. Szkolna Miłość
 5. Słuchaj Mała
 6. Hey Man
 7. I’m In Love
 8. Come Back (To Me)
 9. Do The Right Thing
 10. Forever
 11. On Vole Dans Les Nuages
 12. Why Do You Hurt Me
Środa, 3 kwietnia

GLENN MEDEIROS ”Glen Medeiros” (1987)

Glenn Medeiros to amerykański wokalista i autor tekstów piosenek pochodzenia portugalskiego. Urodził się 24 czerwca 1970 roku na wyspie Kauaʻi na Hawajach. Zdobył międzynarodową sławę dzięki przebojowi “Nothing’s Gonna Change My Love for You” z 1987 roku, który stał się globalnym hitem. Poza karierą muzyczną, Medeiros poświęcił się edukacji, zostając nauczycielem i wiceprezesem w Maryknoll School w Honolulu, a także profesorem na Chaminade University. W 2015 roku został dyrektorem i głównym administratorem Saint Louis School w Honolulu, a w 2017 roku prezesem i dyrektorem generalnym tej szkoły.

Płyta “Glenn Medeiros” z 1987 roku to debiutancki album amerykańskiego piosenkarza, który zawiera jego wersję utworu George’a Bensona “Nothing’s Gonna Change My Love for You”. Stał się on ogromnym światowym hitem. Osiągnął 12 miejsce na liście Billboard Hot 100 i spędził w lipcu 1988 roku cztery tygodnie na pierwszym miejscu brytyjskiej listy przebojów. Krążek został wydany przez wytwórnię Amherst i wyprodukowany przez Jaya Stone’a.

 1. Nothing’s Gonna Change My Love For You
 2. You’re My Woman, You’re My Lady
 3. Lonely Won’t Leave Me Alone
 4. The Wings Of My Heart
 5. A Stranger Tonight
 6. Watching Over You
 7. What’s It Gonna Take
 8. A Fool’s Affair
 9. You Left The Loneliest Heart
 10. Knocking At Your Door
Czwartek, 4 kwietnia

TEN SHARP ”Under The Water-Line” (1991)

Zespół Ten Sharp to holenderski duet muzyczny, który zdobył międzynarodową sławę dzięki przebojowi “You” z początku lat 90-tych. Skład zespołu tworzą Marcel Kapteijn (wokal) i Niels Hermes (klawisze). Choć często określani są jako “zespół jednego przeboju”, ich muzyka charakteryzuje się romantycznym stylem popowym, który przyniósł im złote i platynowe płyty w wielu krajach.

Historia zespołu sięga początków lat 80-tych, kiedy to dwie rywalizujące ze sobą grupy Prizoner i Pin-Up połączyły siły, tworząc Streets. Po zmianie nazwy na Ten Sharp w 1984 roku, zespół wydał kilka singli, zanim odniósł sukces z „You”. Ich muzyka ewoluowała od symfonicznego rocka do bardziej syntezatorowego brzmienia, co miało wpływ na ich dalszą twórczość.

“Under The Water-Line” to ich debiutancki album wydany w marcu 1991 roku. Początkowo zawierał 7 utworów, ale po tym jak singiel “You” stał się hitem, został rozszerzony o trzy nowe piosenki, tworząc pełną listę 10 utworów. Płyta odniosła sukces na listach przebojów w wielu krajach.

Utwory takie jak “You”, “Ain’t My Beating Heart” i “Rich Man” przyniosły zespołowi międzynarodową sławę. Charakterystyczne dla tego albumu, są elementy popu i synth-popu, a także głębokie emocjonalne teksty i melodyjne linie wokalne. Materiał utrwalony na płycie jest uznawany jako jeden z ważniejszych w dorobku zespołu Ten Sharp.

 1. You
 2. When The Spirit Slips Away
 3. Rich Man
 4. Ain’t My Beating Heart
 5. Lonely Heart
 6. Who Needs Women
 7. Some Sails
 8. Ray
 9. When The Snow Falls
 10. Closing Hour
Piątek, 5 kwietnia

THE BEATLES ”With The Beatles” (1963)

The Beatles to angielski zespół rockowy, który powstał w Liverpoolu w 1960 roku. Skład zespołu tworzyli John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr.
O tej czwórce, można mówić godzinami, ale my tyle czasu nie mamy, wiec krótko powiem, że są uważani za najbardziej wpływowy zespół wszech czasów. Odegrali kluczową rolę w rozwoju kultury muzycznej lat 60-tych. Przyczynili się do uznania muzyki popularnej jako formę sztuki.

The Beatles eksplorowali różne style muzyczne, od folku i muzyki indyjskiej po psychodelię i hard rock. Jako pionierzy w dziedzinie nagrywania, pisania piosenek i prezentacji artystycznej, zrewolucjonizowali wiele aspektów przemysłu muzycznego i byli często przedstawiani jako liderzy ruchów społeczno-kulturowych młodzieży tamtej epoki.

Pod przewodnictwem głównych autorów piosenek, Lennona i McCartneya, The Beatles zbudowali swoją reputację, grając w klubach w Liverpoolu i Hamburgu przez trzy lata od 1960 roku. Po dołączeniu Ringo Starra w 1962 roku, menedżer Brian Epstein ukształtował ich w profesjonalny zespół, a producent George Martin kierował i rozwijał ich nagrania. Po podpisaniu kontraktu z EMI Records i po sukcesie pierwszego hitu, “Love Me Do”, pod koniec 1962 roku, ich popularność bardzo wzrosła i określana była mianem “Beatlemania”, a zespół zdobył przydomek “The Fab Four” (Czwórka Fantastycznych).

Lata sześćdziesiąte przyniosły im międzynarodową sławę i przyczyniły się do brytyjskiego odrodzenia kulturowego, wprowadzając brytyjską Inwazję na amerykański rynek pop. Wkrótce zadebiutowali w filmie “A Hard Day’s Night” w1964 roku. Rosnące pragnienie udoskonalenia prac studyjnych w połączeniu z trasami koncertowymi, doprowadziło w 1966 roku do rezygnacji zespołu z występów na żywo. W tym czasie nagrali płyty o większym wyrafinowaniu, w tym “Rubber Soul” (1965), “Revolver” (1966) i “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” (1967). Osiągnęli ogromną popularność komercyjną krążkami “The Beatles” (znany również jako “Biały Album”, 1968) oraz “Abbey Road” (1969). Sukces zapoczątkował erę, gdy płyty długogrające stały się dominującą formą wykorzystania nagrań nad singlami.

Album “With The Beatles” z 1963 roku jest często chwalony za swoją energię i innowacyjność. Krytycy doceniają go za mieszankę coverów i oryginalnych kompozycji, które pokazują rozwój zespołu w porównaniu do ich debiutanckiego albumu. Stephen Thomas Erlewine z AllMusic nazwał go “sequelem najwyższego rzędu”, który “poprawia oryginał poprzez rozwijanie własnego tonu i dodawanie głębi”. Czasopismo Rolling Stone podkreśliło hołd zespołu dla Motown na tym albumie, a Consequence zauważył, że album dobrze się zestarzał, ukazując talent i zaangażowanie członków zespołu.

Wśród słuchaczy, opinie są mieszane, ale wielu ceni sobie ten album za jego wpływ i miejsce w historii muzyki. Niektórzy fani uważają, że choć nie jest on tak dobry jak debiut, to nadal jest przyjemny i wart wysokiej oceny. Warto zauważyć, że zawiera on pierwszą kompozycję George’a Harrisona, “Don’t Bother Me”, co jest uznawane za znaczący krok w jego rozwoju jako autora piosenek.

Ogólnie rzecz biorąc, “With The Beatles” jest uważany za ważny krok w ewolucji zespołu i jest ceniony zarówno przez krytyków, jak i fanów.

 1. It Won’t Be Long
 2. All I’ve Got To Do
 3. All My Loving
 4. Don’t Bother Me
 5. Little Child
 6. Till There Was You
 7. Please Mister Postman
 8. Roll Over Beethoven
 9. Hold Me Tight
 10. You Really Got A Hold On Me
 11. I Wanna Be Your Man
 12. Devil In Her Heart
 13. Not A Second Time
 14. Money

Płyty przygotowuje Arkady, audycje realizuje Krzysiek Michnick, prezentuje Żaneta.
Opracowanie opisów: InfoMusic 80902k.pl (KMM)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *