DOLLAR

Dollar to popowy duet wokalny z Wielkiej Brytanii, składający się z Davida Van Daya i urodzonej w Kanadzie Therezy Bazar. Duet odniósł sukces pod koniec lat 70-tych i w latach 80-tych XX wieku, osiągając dziesięć singli w Top 40 w Wielkiej Brytanii, w tym 10 najlepszych hitów „Love’s Gotta Hold on Me” (1979), „I Wanna Hold Your Hand” (1979), „Mirror Mirror” (1981), „Give Me Back My Heart” (1982) i „O L’amour” (1987).

Thereza Baza & David Van Day


Thereza Bazar i David Van Day poznali się w wieku 17 lat, kiedy z powodzeniem wzięli udział w przesłuchaniu do kabaretu Guys 'n’ Dolls. Grupa cieszyła się wieloma hitami w połowie 1970 roku i w tym czasie Van Day i Bazar zaangażowali się uczuciowo. W 1977 roku grupa podupadła, a para narzekała na wybór materiału i kierunku muzycznego. Van Day i Bazar zostali poproszeni o opuszczenie grupy w lipcu tego samego roku, a oni publicznie oświadczyli, że zdecydowali się odejść, aby skoncentrować się na pisaniu piosenek. Van Day początkowo planował grać solo, ale ostatecznie zgodzili się stworzyć duet. Zostali przyjęci przez francuską wytwórnię Carrere Records, pod nazwą Dollar.

Pierwszy singiel Dollara, „Shooting Star”, został wydany pod koniec 1978 roku i po powolnej wspinaczce osiągnął 14 miejsce na UK Singles Chart. Następny singiel „Who Were You With in the Moonlight?”, został wydany na początku 1979 roku i również osiągnął 14 miejsce.

Po dwóch hitowych singlach z Van Dayem na wokalu, ich trzeci, ballada „Love’s Gotta Hold on Me” została zaśpiewana przez Bazar. Stał się pierwszym hitem Dollara, który wszedł do Top 10 i był jednym z ich największych, wspinając się na 4 miejsce na brytyjskiej liście przebojów.

Zachęceni tym ciągłym sukcesem, grupa wydała swój debiutancki album, „Shooting Stars”, który znalazł się w pierwszej 40 listy przebojów. Zmieniając tempo, zespół wydał nieco zmieniony tytuł coveru piosenki The Beatles „I Want to Hold Your Hand”, który osiągnął 9 miejsce. W tym samym czasie Dollar miał swój pierwszy (i jedyny) amerykański hit z „Shooting Star”, który zajął 74 miejsce. Do lutego 1980 roku grupa zdobyła cztery hity w UK Top 20, ale nie miało to trwać długo.

https://open.spotify.com/album/2g5Tf538NLHnAKLQhHyVZL?si=siuWJXMTQyemJkYceDnUvQ

W 1980 roku Dollar przeniósł się do WEA Records. Podbudowani sukcesem „Love’s Gotta Hold on Me”, para postanowiła napisać i wyprodukować wszystkie utwory na swój drugi album. Próbując przejść do bardziej rockowego brzmienia, album, wraz z jego singlami, nie sprzedał się dobrze. W celu wygenerowania sprzedaży Van Day i Bazar ogłosili swoje zaręczyny, ale później okazało się, że był to chwyt reklamowy.

W 1981 roku Bazar podeszła do producenta muzycznego Trevora Horna, którego poznała podczas swoich dni w Guys n’ Dolls, i zapytała, czy mógłby z nimi pracować. Zgodził się i wyprodukował ich materiał z 1981 i 1982 roku. Praca produkcyjna Horna dała Dollarowi bardziej charakterystyczne brzmienie, a ich cztery single wyprodukowane przez Horn stanowiły punkt kulminacyjny w karierze zespołu. Dało im to kolejne dwa single z Top 10 („Mirror Mirror” i „Give Me Back My Heart”) oraz dwa kolejne hity z Top 20 („Videotheque” i „Hand Held in Black and White”).

Wszystkie cztery single pojawiły się na trzecim albumie duetu „The Dollar Album”, wydanym w październiku 1982 roku. Produkcja tych czterech przebojowych singli zwróciła uwagę innych zespołów, zwłaszcza ABC, i nie trwało długo, zanim był zbyt zajęty, aby kontynuować współpracę z duetem. „Give Me Some Kinda Magic”, hit Top 40, który Dollar napisał i wyprodukował, był piątym singlem z ich trzeciego albumu, wydanego miesiąc przed albumem we wrześniu 1982 roku. Album „The Dollar Album” był mieszanką wysiłków Horna i duetu. Stał się największym z ich trzech albumów, osiągając 18 miejsce w Wielkiej Brytanii i otrzymał srebrny certyfikat BPI.

https://open.spotify.com/album/30NYmMqxB5bP0u6Q6jLxX6?si=IZxsoanlRYiE0sd31easBw

Na początku 1982 roku pierwsza wytwórnia carrere records ponownie wydała pierwszy album Dollara „Shooting Stars” pod tytułem „The Very Best of Dollar”. Zawierał dodatkowy utwór „I Wanna Hold Your Hand”, który był ostatnim hitem grupy w Top 20 z wytwórnią w 1979 roku. Aby zbiec się z wydaniem „The Very Best Of”, utwór „Ring Ring” został wydany jako singiel w marcu 1982 roku, zaledwie tydzień przed wydaniem „Give Me Back My Heart”. „Ring Ring” osiągnął 61 miejsce w Wielkiej Brytanii.

Podczas promocyjnej podróży do Japonii w lutym 1983 roku relacje między duetem stawały się coraz bardziej burzliwe, a Van Day opuścił zespół. Ich najnowszy singiel („Two Hearts”) nie został wydany w Wielkiej Brytanii i ukazała się informacja o rozpadzie Dollar.

Van Day miał ambicje zostać artystą solowym po tym, jak on i Bazar rozstali się. Wydał singiel „Young Americans Talking”, który został napisany i wyprodukowany przez ludzi stojących za Bucks Fizz. W międzyczasie Bazar nagrała album „The Big Kiss” z producentem Arifem Mardinem oraz piosenkę przewodnią do amerykańskiego filmu Gotcha! z kompozytorem Billem Conti. Został wydany jako singel.

Żaden z członków duetu nie odniósł takiego samego sukcesu jako artyści solowi, co w duecie jako Dollar, aż do 1986 roku, kiedy się zreformowali się i wydali single „We Walked in Love” i „Haven’t We Said Goodbye Before”. Żadne z nich nie odniosło większego sukcesu i wkrótce grupa szukała kolejnego kontraktu płytowego. Pod koniec 1987 roku grupa nagrała cover piosenki zespołu Erasure w stylu Hi-NRG „O L’amour”. Na początku 1988 roku piosenka stała się jednym z ich największych hitów i osiągnęła 7 miejsce na liście przebojów.

https://youtu.be/L7LO-Xy-FDA

Grupa następnie napotkała przeszkodę w podjęciu decyzji o kontynuacji, a przeszłe złe emocje między parą ponownie wzrosły. Sześć miesięcy później w końcu wydali kolejny singiel, „It’s Nature’s Way”, wyprodukowany przez Phila Hardinga i Iana Curnowa dla PWL. Harding opisał sesje nagraniowe jako napięte, a zespół odczuwał intensywną presję, aby zrobić hit. „To były dość delikatne sesje”, wspominał Harding. „Myślę, że byli dość zdesperowani na uderzenie, zwłaszcza Thereza.”

Singiel miał być ich ostatnim wydawnictwem, a prace nad ewentualnym albumem były długo opóźniane. Pod koniec 1988 roku Dollar ponownie się rozpadł.

Na początku 2000 roku Van Day przekonał Bazar, aby ponownie dołączyła do niego w Dollar, na trasę koncertową. W 2002 roku wzięli udział w trasie „Here And Now”, serii koncertów wielkości areny z udziałem innych wokalistów i zespołów z 1980 roku. Następnie pojawili się w reality show Reborn w USA w 2003 roku. Ten koncert obejmował wiele wcześniej udanych zespołów koncertowych w Ameryce, a publiczność głosowała za innym utworem/wykonawcą każdego tygodnia. Szybko stali się w centrum uwagi, gdy zaangażowali się w kłótnię z gwiazdą pop Sonią, która była transmitowana w telewizji i relacjonowana w gazetach. Dolar był pierwszym zespołem, który został odrzucony i wrócili do Wielkiej Brytanii. Dollar ponownie pojawił się na żywo w 2004 roku, w programie celebrującym karierę Trevora Horna. Odbył się w Wembley Arena, a Dollar pojawił się obok ABC i Pet Shop Boys, między innymi artystami, którzy pracowali z Hornem przez lata.

15 lutego 2010 roku Cherry Red Records po raz pierwszy ponownie wydało zremasterowane i rozszerzone edycje „The Dollar Album” i „The Paris Collection” na CD.

W 2019 roku Cherry Pop ponownie wydał swój katalog w zestawie pudełkowym 6 CD / 1 DVD. Pudełko zawiera rozszerzone wersje wszystkich trzech oryginalnych albumów studyjnych z rzadkimi i nowymi na CD utworami bonusowymi, w tym demami, pojedynczymi stronami A i B, podkładami, nagraniami i 12-calowymi miksami. DVD zawiera osiemnaście filmów promocyjnych i występów telewizyjnych.

https://open.spotify.com/album/5Bd2yXckc7fkOY3YxkWTNp?si=ZC2pkmqmSj-CZGbtWYt3PA