ALAN MICHAEL

Alan Michael urodził się 20 lipca 1970 roku Jugosławii w miejscowości Rijeka. W 1987 roku został objawieniem największego święta muzyki rozrywkowej w Polsce, na Festiwalu Piosenki w Sopocie, zajął piąte miejsce z piosenką „Remeo i Julia”.

Kraj był wtedy coraz bliżej ustrojowego przewrotu, choć dalej tkwił w sporym mentalnym i kulturowym zacofaniu. Nic więc dziwnego, że do słodkiego, przystojnego i nieco limalo-podobnego Alana Michaela, śpiewającego radosne piosenki o miłości, wzdychały nie tylko nastolatki.

Nikt poza tym nie miał u nas takiej blond czupryny. Co ciekawe Alan Michael, rocznik 1970, to nie Polak, lecz Holender, choć mama była Polką (ojciec Jugosłowianinem). Oczy brązowe, włosy blond. Swobodnie mówi po angielsku, niemiecku, chorwacku, holendersku i po polsku.

Warto podkreślić, że wokalista zazwyczaj sam pisał sobie teksty, komponował muzykę i ją aranżował.Swój pierwszy SP nagrał w wieku 12 lat, zaś drugi jego singiel „Is That You” nagrany został w trzy lata później, a zamieszczone na niej piosenki znalazły się na zachodnich listach przebojów.

W roku 1987 otrzymał nagrodę holenderskiej fundacji kulturalnej za popularyzację tego kraju na forum międzynarodowym. Wystąpił na Festiwalu w Sopocie (1987), gdzie dostał nagrodę FIDOFU (Międzynarodowej Federacji Organizatorów Festiwali) oraz … najwięcej kwiatów od najmłodszej części publiczności.
11, 12 i 13 grudnia 1987 roku artysta wystąpił z koncertami w Poznańskiej Arenie, a bilety na trzy koncerty sprzedały się na pniu.

Po wydaniu kilku singli z wytwórniami płytowymi WEA, Arston i CBS, wydał swój debiutancki album „Alan Michael” w 1988 roku z polską marką Pronit. Sam Michael grał na wszystkich instrumentach i nagrał album w Krakowie. Album zawierający 11 utworów, w tym jeden polski „Kocham Cię we śnie” autorstwa Jacka Cygana, a rok wcześniej SP „Now is the time” / ”Romeo and Juliet”. Ulubionym kolorem artysty jest niebieski, ulubiona potrawa to lody, czekolada, sernik, kuchnia polsko-jugosławiańska. Hobby, tenis, jazda na nartach, pływanie, komputer.

W 1992 roku przeniósł się do Red Bullet i wydał swój trzeci album „One For A While”. Album został wyprodukowany przez Attie Bauw. Tło wokali zapewniła Holenderska piosenkarka Jody Pijper.

Po wielu latach pracy jako artysta postanowił zacząć pisać piosenki dla innych artystów, a następnie wycofać się z branży muzycznej. Ma syna i mieszka w Zandvoort. Przez długi czas prowadził AM Studios, które sam założył.