MIKO MISSION


MIKO MISSION, DON MIKO, MIKO
Naprawdę nazywa się Pier Michele Bozzetti, urodzony 22 czerwca 1945 roku w Alessandri-Piemont we Włoszech.Swoje pierwsze wokalne kroki stawiał jako 7 latek w komedii teatralnej Gelindo, w rodzinnej Aleksandrii. W wieku 14 lat stworzył swój pierwszy zespół „Walk for Music”, który później zmienił nazwę na „Oscars”. Grupa wzięła udział w kilku konkursach, między innymi Ribalta Sanremo, który odbył się w Wenecji gdzie grupa odnosi pierwszy sukces zwyciężając.

Dzięki temu Miko podpisuje kontrakt z Ariston Records i przyjmuje pseudonim sceniczny Don Miko. W roku 1965 prezentuje się na festiwalu Sanremo wraz z Timi Yuro, a w 1966 roku śpiewa „Michelle” – włoską wersję piosnki Beatlesów, koncertuje i śpiewa przeróżne rzeczy; od piosenek dla dzieci po interpretacje innych znanych piosenkarzy. W końcu zmienia wytwórnie i podpisuje kontrakt z Vedette i nagrywa kilka piosenek, które przechodzą bez większego echa. W 1976 roku bierze udział w kolejnym festiwalu Sanremo z piosenką napisaną przez znanego włoskiego twórcę Graziano Pegoraro. Zajmuje 16 miejsce, ale piosenka „Signora tu” zajmuje pierwsze miejsce w radiowej liście Hit Parade.

Na początku lat lat 80-tych Don Miko koncertuje i śpiewa utwory nigdzie nie publikowane. W roku 1984 jako Miko Mission nagrywa dla wytwórni Blow Up Disco „How Old Are You”. Utwór napisany przez Graziano Pegoraro i Tony’ego Carrasco momentalnie zdobywa wielką popularność i staje się przebojem w dyskotekach całej Europy. Tego samego roku ukazuje się też kolejny hit „The World Is You”, którego Miko Mission jest współautorem.

W epoce italo disco Miko nagrywa jeszcze w roku 1983 bardzo udany singiel „Two For Love”, rok później dla fanów gatunku nagrał „Toc, Toc, Toc”. W kolejnych latach ukazuje się jeszcze kilka singli, które jednak nie odniosły większych sukcesów.

Utwór „Thinking Of You” z roku 2008 Miko nagrywa po ponad 10 letniej przerwie, natomiast 2 lata później nagrywa jeden z najpiękniejszych swoich utworów w stylu italodisco – „Let It Be Love”. Numer zdobył uznanie wśród fanów i idąc za ciosem, aczkolwiek dopiero 4 lata później, w roku 2014 nagrywa kolejny przebój „Universal Feeling”. Niestety jest to ostatnia produkcja, którą dla Miko Mission współtworzył Graziano Pegoraro, zmarł 7 stycznie 2013 roku i nie doczekał się wydania singla na vinylu.

Śmierć przyjaciela na pewno jest ważnym momentem w karierze Miko, gdyż kompozycje Graziano były niejako wizytówką samego Miko. Do dziś jest uważany za jednego z głównych przedstawicieli italodisko za sprawą klasyku „How Old Are You”.

W roku 2020 ukazał się kolejny singiel, wydany na winylu przez wytwórnię I Venti d’Azzurro Records, skomponowany jeszcze przez Graziano, zatytułowany „Do You Wanna Dance”. Niestety przeszedł wśród fanów italo disco bez większego echa, choć kilka stacji radiowych (internetowych) czasami odtwarza i ten utwór z repertuaru Miko Mission.

Ważniejsze single: How Old Are You (1984) The World is You (1984), Two For Love (1985), Strip Tease (1986), Toc Toc Toc (1987), I Believe (1988), One Step To Heaven (1989),  Rock Me Round The World (1989), I Can Fly (1993), Mr. Blue (1996), Thinking Of You (2008), Let It Be Love (2010), Uniwersal Feeling (2014), Do You Wanna Dance (2020)…