PŁYTA DNIA 13/2024

Płyty dnia w Radio Divertimento w 13 tygodniu 2024 roku.
Zapraszamy od poniedziałku 25 marca, do piątku 29 marca.
Audycję prezentuje Żaneta, o godzinie 10:00 oraz po 17:00.

Poniedziałek, 25 marca

DŻEM ”Złoty Paw” (Złota kolekcja) (2005)

Dżem to legendarny polski zespół muzyczny, który zyskał sławę dzięki swojej unikalnej mieszance rocka i bluesa. Został założony w 1973 roku w Tychach przez braci Adama i Beno Otrębów oraz Pawła Bergera. W grudniu tego samego roku dołączył do nich charakterystyczny wokalista Ryszard Riedel, który stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy zespołu.

Dżem jest znany z emocjonalnych tekstów, improwizowanych solówek i głębokiego, bluesowego brzmienia. Ich debiutancki album “Cegła” z 1985 roku jest uważany za jeden z najważniejszych w historii polskiego rocka. Niestety, Ryszard Riedel zmarł w 1994 roku, ale jego dziedzictwo i wpływ na muzykę Dżemu pozostają niezapomniane.

Album “Złoty Paw” (Złota kolekcja) zespołu Dżem to specjalna kompilacja, która została wydana w marcu 2004 roku, a następnie ponownie wydana w październiku 2005 roku. Reedycja z 2005 roku zawiera dodatkowe utwory.

To wydawnictwo jest hołdem dla bogatej historii zespołu i jego wpływu na polską scenę muzyczną, prezentując zarówno klasyczne hity, jak i mniej znane perełki z repertuaru Dżemu.

  1. Złoty Paw
  2. Harley Mój
  3. Naiwne Pytania
  4. Sen O Victorii
  5. Jak Malowany Ptak
  6. Autsajder
  7. Mała Aleja Róż
  8. Modlitwa III – Pozwól Mi
  9. Czerwony Jak Cegła
  10. Whisky
  11. Wehikuł Czasu – To Byłby Cud
  12. List Do M.
  13. Zapal Świeczkę
  14. Skazany Na Bluesa
Wtorek, 26 marca

BONEY M. ”Love For Sale” (1977)

Boney M. to zespół disco założony w Niemczech Zachodnich w 1976 roku przez producenta muzycznego Franka Fariana. Oryginalny skład grupy to Liz Mitchell i Marcia Barrett z Jamajki, Maizie Williams z Montserratu i Bobby Farrell z Aruby. Zespół zdobył międzynarodową sławę w latach 70, nagrywając, między innymi takie hity jak: “Daddy Cool”, “Ma Baker”, “Belfast”, “Sunny”, “Rasputin”, czy “Rivers of Babylon”.

Boney M. był znany z łączenia różnych gatunków muzycznych, w tym R&B, reggae i funk, z charakterystycznym brzmieniem disco. Ich muzyka i występy były pełne energii i kolorów, co przyczyniło się do ich ogromnej popularności na scenie muzycznej tamtych czasów. Grupa sprzedała miliony płyt na całym świecie i do dziś jest uważana za ikonę ery disco.

Album “Love For Sale” zespołu Boney M. to ich druga studyjna płyta, wydana 2 maja 1977 roku.

Ciekawostką jest, że oryginalna okładka krążka przedstawiająca członka zespołu Bobby’ego Farrella w futurystycznym złotym stringu splatającego łańcuchami pozostałe członkinie zespołu, przypominające niewolnice seksualne, została uznana przez wytwórnię Atlantic Records za zbyt śmiałą. W związku z tym, w amerykańskiej i kanadyjskiej edycji płyty użyto innej okładki.

  1. Ma Baker
  2. Love For Sale
  3. Belfast
  4. Have You Ever Seen The Rain
  5. Gloria, Can You Waddle
  6. Plantation Boy
  7. Motherless Child
  8. Silent Lover
  9. A Woman Can Change A Man
  10. Still I’m Sad
Środa, 27 marca

LOMBARD ”Śmierć Dyskotece” (1999)

Grupa Lombard to bardzo znany polski zespół pop-rockowy, który powstał w 1981 roku w Poznaniu. Przez lata swojej działalności Lombard nagrał kilkanaście albumów i wylansował wiele przebojów, które stały się ważną częścią polskiej sceny muzycznej. Do najbardziej rozpoznawalnych utworów należą “Przeżyj to sam” i “Szklana pogoda”. Zespół zagrał tysiące koncertów zarówno w Polsce, jak i za granicą, a jego liderem jest Grzegorz Stróżniak, który jest kompozytorem, aranżerem i wokalistą grającym na instrumentach klawiszowych.

Z zespołem Lombard przez lata współpracowały różne wokalistki. W pierwszej dekadzie działalności grupy śpiewała Wanda Kwietniewska, która później została liderką i wokalistką grupy Wanda i Banda, oraz Małgorzata Ostrowska, która od 1991 roku rozpoczęła karierę solową. Od 1999 roku głosem Lombardu jest Marta Cugier, która dołączyła do zespołu i zagrała z nim tysiące koncertów oraz wydała kilka albumów.

Na płycie “Śmierć Dyskotece!” z 1983 roku główną wokalistką była Małgorzata Ostrowska. Wanda Kwietniewska zaśpiewała w utworze “Bez zysków, bez strat”, który został wyemitowany w radiu w lipcu 1981 roku, ale nie znalazł się na oryginalnym wydaniu Longplaya.

Reedycja albumu z 1999 roku, której posłuchamy w Radio Divertimento, wydana przez Koch International, zawierała dodatkowe utwory, które nie znalazły się na oryginalnym wydaniu LP. Na płycie można znaleźć takie przeboje jak tytułowa “Śmierć dyskotece!”, “Droga Pani z TV”, czy “Taniec pingwina na szkle”, oraz wspomniany wcześniej utwór “Bez zysków, bez strat”.

Płyta “Śmierć dyskotece!” doczekała się także reedycji na winylu w 2014 roku, wydanej przez Polskie Nagrania, podobnie jak oryginalna wersja z 1983 roku.

  1. Śmierć Dyskotece!
  2. Na Skróty Do Piekła
  3. Droga Pani Z TV
  4. Rdza
  5. Ekspres Stąd Do Nieba
  6. Taniec Pingwina Na Szkle
  7. Diamentowa Kula
  8. Stary Ból
  9. O Jeden Dreszcz
  10. Mniej Niż Nic
  11. Koszmarna Kołysanka
  12. Gwiazdy Rock And Rolla
  13. Bez Zysków, Bez Strat
  14. Błądząc, Wędrując
  15. Dworzec Pełen Snów
  16. Wielki Grzech
  17. Przeżyj To Sam
Czwartek, 28 marca

CULTURE BEAT ”Serenity” (1993)

Culture Beat to niemiecki projekt Eurodance, który został założony w 1989 roku przez Torstena Fenslaua. Grupa przeszła przez wiele zmian składu, ale największy sukces odniosła, gdy frontmanami byli wokalistka Tania Evans i raper Jay Supreme. Ich singiel z 1993 roku, “Mr. Vain”, był hitem numer jeden w jedenastu krajach europejskich.

Początki grupy sięgają czasów, gdy Torsten Fenslau, który początkowo chciał zostać architektem, pracował jako DJ w klubie nocnym Dorian Gray we Frankfurcie. W 1989 roku postanowił założyć zespół Culture Beat wraz ze swoimi przyjaciółmi, Jensem Zimmermannem i Peterem Zweierem. Ich pierwszy singiel “Der Erdbeermund” osiągnął 11 miejsce na niemieckiej liście przebojów.

W 1993 roku, po śmierci Torstena Fenslaua w wypadku samochodowym, jego brat Frank przejął rolę producenta. W tym samym roku do grupy dołączyła Tania Evans, zastępując Lanę Earl. Wtedy też Culture Beat przyjął bardziej zdecydowany kierunek Eurodance.
Ich muzyka jest nadal popularna wśród fanów Eurodance na całym świecie.

Płyta “Serenity”, wydana w 1993 roku, jest uważana za jedną z ważniejszych albumów w gatunku Eurodance. Zawiera utwór “Mr. Vain”, który osiągnął szczyty list przebojów w całej Europie i Australii. Krążek zdobył również nagrodę Echo w 1993 roku za Najbardziej Udaną Niemiecką Płytę za Granicą Kraju, co jest najwyższym wyróżnieniem w niemieckim przemyśle muzycznym. Sprzedał się w prawie dwóch milionach egzemplarzy na całym świecie.

Płyta “Serenity” formacji Culture Beat to album, który powinien przypaść do gustu wszystkim fanom muzyki tanecznej.

  1. Serenity (Prolog)
  2. Mr. Vain
  3. Got To Get It
  4. World In Your Hands
  5. Adelante!
  6. Rocket To The Moon
  7. Anything
  8. Key To Your Heart
  9. The Other Side Of Me
  10. The Hurt
  11. Mother Earth
  12. Serenity (Epilog)
Piątek, 29 marca

PAPA DANCE ”Poniżej Krytyki” (1987)

O samym zespole Papa Dance i ich zawirowaniach składu i zmianach nazw, tym razem nie będziemy pisać. W tym temacie odsyłamy Was do naszej strony internetowej www.80902k.pl i innych artykułów w Internecie z dokładnym opisem, natomiast my powiemy nieco o samej płycie.

Album “Poniżej Krytyki” to druga studyjna płyta zespołu Papa Dance, która została nagrana i wydana jesienią 1987 roku. Zawiera dziesięć utworów, w tym takie hity jak “Naj story”, “Ocean wspomnień” czy “Historyjka z talii kart”.

Na płycie “Poniżej Krytyki” z 1987 roku, zaśpiewał również Sławomir Wesołowski, który był także jednym z producentów płyty. Jest to album nagrany w duecie, który nosił nazwę Papa Dance New Sound, w skład którego wchodzili Paweł Stasiak i Kostek Joriadis. Niedługo po nagraniu płyty z duetu odszedł Kostek Joriadis, a do Pawła dołączyli muzycy dotychczas towarzyszący duetowi podczas koncertów.

Ciekawostką jest, że krążek winylowy zawierał program (quiz o zespole) przeznaczony dla komputerów ZX Spectrum, co było nowością w Polsce.

W kwietniu 2008 roku album został wydany na CD, a w 2009 roku ukazało się jego nowe, odświeżone wydanie. “Poniżej Krytyki” jest uważana za jedną z ważniejszych płyt w dorobku zespołu Papa Dance i polskiej sceny muzycznej lat 80-tych w XX wieku.

  1. In Flagranti
  2. Frankie Czy Ci Nie Żal?
  3. Naj Story
  4. Bez Dopingu
  5. O-La-La
    • Program Komputerowy A
  6. Wit Boy
  7. Historyjka Z Talii Kart
  8. Kryształek Nocnej Opowieści
  9. Maxi Singiel
  10. Ocean Wspomnień
    • Program Komputerowy B

Płyty przygotowuje Arkady, audycje realizuje Krzysiek Michnick, prezentuje Żaneta.
Opracowanie opisów: InfoMusic 80902k.pl (KMM)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *