KAPITAN NEMO



Piosenką „Twoja Lorelei” zawojował polskie listy przebojów. W latach 80-tych cała Polska nuciła hit wokalisty w czarnym berecie. Mowa o Kapitanie Nemo – projekcie muzycznym utworzonym przez Bogdana Tadeusza Gajkowskiego w 1984 roku w Warszawie.


BOGDAN
GAJKOWSKI



Bogdan Gajkowski urodził się 4 maja 1950 roku w Warszawie, studiował filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim.
Zadebiutował singlem zawierającym piosenki „Dzieci muzyki” i „Będzie niedziela”, jeszcze pod oryginalnym nazwiskiem. Po jego wydaniu zajął się prowadzeniem zespołu Magiczna Maszyna, pierwszego w Polsce wykonującego muzykę soul.



W 1981 roku skomponował utwory „Brylanty” i „Nic naprawdę” na płytę „Układy” Izabeli Trojanowskiej. Oba nagrania stały się później przebojami.


Nagrywane przez Kapitana Nemo piosenki utrzymane były w modnej wówczas na zachodnim rynku stylistyce synth-pop, a sam artysta został uznany za prekursora nurtu New Romantic w Polsce. Zadebiutował w 1983 r. nagraniem SP dla Tonpressu z piosenkami „Elektroniczna cywilizacja” i „Po co mówić o tym”. W nagraniach wzięli wówczas udział Bogdan Gajkowski i muzycy studyjni.

Na estradzie wystąpił po raz pierwszy na koncercie rockowym w Hali Gwardii w Warszawie w 1984 r. w składzie: Marek Bojanowski, Bogdan Gajkowski, Krzysztof Kasprzyk, Krzysztof Kobyliński i Adam Kolarz. Kapitan Nemo swoje nagrania promował na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1984 r. i 1989 r. oraz na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1989 r.

Od końca lat 80-tych do 1992 r. zespół tworzyli: Marek Bojanowski, Bogdan Gajkowski – lider, Marek Kalin, Krzysztof Kasprowicz i Piotr Przybył. Repertuar zespołu spopularyzowały w kraju teledyski zrealizowane m.in. do utworów „SOS dla Planety”, „Twoja Lorelai”, „Bar Paradise”, „Wideonarkomania” i „Nic się nie zmienia”. Jego piosenki znane są również za granicą, m.in. we Francji i Szwecji oraz w USA, dzięki LP „In a Little While”, który jest anglojęzyczną wersją LP „Jeszcze tylko chwila”.

Powrót Kapitana Nemo na scenę nastąpił w roku 2002, kiedy to wydał płytę Wyobraźnia, promowaną singlami „Na co czekasz” i „Zabierasz moje sny”. W przeciwieństwie do muzyki, jaką nagrywał w latach 80, materiał z tego albumu utrzymany był w stylistyce pop-rockowej. Wydawnictwo otrzymało przychylne recenzje. W roku 2005 ukazała się kolejna kompilacja przebojów, a dwa lata później, z okazji 25-lecia działalności artystycznej, Kapitan Nemo wyruszył w trasę koncertową.

W 2014 roku ukazała się płyta z serii ” Złota Kolecja” pt. ” Kapitan Nemo – Twoja Lerelei”.

https://open.spotify.com/album/64Ps3dImYKzhmRJwkLz325

Uważam Kapitana Nemo za jednego z najlepszych polskich wykonawców. Niestety ostatnio niedocenianego. A szkoda, ponieważ jego ostatnia płyta „Wyobraźnia” była bardzo dobra. W Polsce słuchacze wolą jednak „szarpidrutów” lub utwory mocno komercyjnie i niestety w 90% nieprofesjonalne, grane czasami do kotleta i nie wiem czemu promowane w stacjach radiowych FM „disco polo”… aniżeli inżynierów muzyki elektronicznej do których z pewnością należy Bogdan Gajkowski.