GRZEGORZ CIECHOWSKI


Grzegorz Zbigniew Ciechowski (pseudonim: Obywatel G.C., Grzegorz z Ciechowa); wokalista, pianista, flecista, kompozytor, producent, felietonista i poeta. Lider zespołu Republika, prowadził również karierę solową oraz współpracował m.in. z grupą Lady Pank i Justyną Steczkowską. Urodził się 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie, zmarł 22 grudnia 2001 w Warszawie w wieku 44 lat, po zawale serca.

GRZEGORZ
CIECHOWSKI

O tym człowieku można by pisać książki, ale my postaramy się w telegraficznym skrócie przekazać to co najważniejsze.

Debiutował w roku 1976 w roli flecisty zespołu Jazz Formation, a półtora roku później trafił do Res Publiki, przekształconej w 1980 w Republikę.

Był średnim z trojga dzieci prezesa tamtejszej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, miał siostry Aleksandrę i Małgorzatę. W Tczewie skończył podstawówkę i liceum, rozwinął swe zainteresowania muzyczne i literackie. Grał na flecie i pianinie, występował w chórze i w zespołach Nocny Pociąg (jako flecista), a od 1976 r. w Jazz Formation, pisał wiersze. Zbierał płyty, ale ćwiczył też kulturystykę. Na studia wybrał się do Torunia (polonistyka). Tam się po raz pierwszy ożenił, wydał tom wierszy oraz zaczął poważną karierę muzyczną. W 1979 r. dołączył do zespołu Res Publica, prowadzonego przez Jana Castora, szybko został jego liderem, napisał sam większość najpopularniejszych utworów grupy, którą od 1980 r. znamy pod nazwą Republika.

Pierwsze sukcesy przyszły szybko. Zespół Republika zaczął grać jesienią 1981 r. w Toruniu, a na wiosnę 1982 r. pojawił się w Warszawie. Tam wzbudził wielkie zainteresowanie, bo proponował nowe, ostre brzmienie, oryginalne teksty oraz czarno-biały image. Utwory Republiki odbierano jako inteligentne spojrzenie na sytuację jednostki w odhumanizowanym społeczeństwie. Pierwsze nagrania to największe przeboje zespołu: „Kombinat”, „Gadające głowy”, „Sexy Doll”, „Układ sił”, „Telefony” i „Biała flaga”.

We wrześniu 1982 r. zespół nagrał swą pierwszą płytę „Nowe sytuacje”, która została wydana w marcu 1983 r. Wszystkie 10 utworów na niej napisał Grzegorz Ciechowski i były to praktycznie same nowe piosenki. Płyta wzbudziła wielkie zainteresowanie. Zespół nagrał też jej angielską wersję, która ukazała się rok później w Wielkiej Brytanii jako „1984”. W tym samym roku grupa Republika wystąpiła za granicą, na festiwalu w Roskilde w Danii, śpiewając po polsku i angielsku. Najbardziej podobała się jednak w kraju, gdzie miała miliony fanów, choć również niemało przeciwników i krytyków. Ciechowski jako jeden z pierwszych w polskim show-biznesie zaczął stosować kontrowersję, jako sposób na promocję zespołu i swej osoby. Zasłynął wyreżyserowanym reportażem radiowym prezentującym go jako gwiazdę rocka.

Przez rok zespół przygotowywał materiał na nową płytę, która pojawiła się w listopadzie 1984 r. pod tytułem „Nieustanne tango”. Znalazły się na niej przeboje: „Obcy astronom”, „Zróbmy to (teraz)”, „Poranna wiadomość” i piosenka tytułowa „Nieustanne Tango”.

W następnych latach grupa nagrała jeszcze kilka utworów: „Ciało”, „Klatka”, „Sam na linie” i „Moja krew”, ale w połowie 1986 roku Republika rozpadła się. Grzegorz Ciechowski związał się wtedy z późniejszą żoną Małgorzatą Potocką, aktorką i reżyserką, która pomogła mu rozpocząć karierę solową. Już pod koniec 1986 r. zaczął nagrywać jako Obywatel G.C., rok później wydał pod tą nazwą płytę z paroma popularnymi nagraniami, a w 1988 r. następną „Tak! Tak!”. Na niej znalazł się m.in. wielki przebój „Nie pytaj o Polskę” i popularny utwór „Tak… tak… to ja”. W sierpniu tego roku G. Ciechowski wystąpił z wielkim sukcesem na festiwalu w Sopocie. Jego muzyka była bardziej osobista i łagodniejsza, a brzmienie bardziej oparte na instrumentach klawiszowych i nie tak oryginalne jak wcześniej (Ciechowski nawiązywał do Yello i Tuxedomoon). Muzyk wyraźnie wzbogacił instrumentarium, grał m.in. na pianie Fendera i organach Hammonda. W 1989 r. wydał muzykę do filmu „Stan strachu”.

Po roku na koncercie w Opolu ponownie zagrała Republika. Po fali koncertów ukazała się jej nowa płyta „1991” z popularnym utworem „Lawa”. Ciechowski tworzył w tym czasie równocześnie z zespołem i solo. Zespół wydał płytę „Siódma pieczęć”, składankę starych nagrań i koncert akustyczny, a Ciechowski nagrał album „Obywatel świata” i muzykę filmową do niemieckiego serialu „Schloss Pompon Rouge”. W 1991 r. Roland Rowiński napisał scenariusz do filmu „Obywatel Świata” na podstawie noweli Ciechowskiego.
Wtedy też rozpadł się związek Ciechowskiego z Małgorzatą Potocką, z którą miał córkę Weronikę.

Od połowy lat 90 Ciechowski powoli stabilizował swoje życie osobiste i karierę muzyczną. W 1993 roku jego żoną została Anna Wędrowska. Doczekali się trojga dzieci: Heleny, Brunona i Józefiny. Ciechowski wydał składankową płytę solową „Selekcja” i tom wierszy „Wokół niej”, a z zespołem nagrał płytę „Republika marzeń”. W 1996 r. pod nazwą „Grzegorz z Ciechowa” wydał płytę „OjDADAna” z muzyką nawiązującą do polskiego folkloru. Wielkim hitem był znajdujący się na niej utwór „Piejo kury, piejo”.

Grzegorz Ciechowski udzielał się też jako producent płytowy. Pomagał Kayah, Kasi Kowalskiej, Justynie Steczkowskiej, Marcinowi Rozynkowi, Krzysztofowi Antkowiakowi i Katarzynie Groniec.

Przedostatnia płyta Republiki „Masakra”, zawierająca przeboje takie jak: „Mamona”, „Raz na milion lat” i „Odchodząc”, została wydana w 1998 roku. Później ukazały się tylko wznowienia dawnych nagrań oraz muzyka Ciechowskiego do filmu „Wiedźmin” (2001). Nagrania do nowej płyty grupy przerwała niespodziewana śmierć Grzegorza Ciechowskiego, w sobotę 22 grudnia 2001 r. w szpitalu w Warszawie, po zorganizowanej w trybie nagłym operacji tętniaka serca. Tuż przed tym zabiegiem artysta spisał testament.

4 stycznia 2002 r. urnę z prochami Ciechowskiego złożono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera C 17, rząd 5).

Kilka gotowych piosenek, m.in. „Śmierć na pięć”, wydano w następnym roku na płycie pod tytułem „Republika”. Zespół zakończył działalność na specjalnym koncercie („Kombinat”), który odbył się w ramach 23. Przeglądu Piosenki Aktorskiej 16 marca 2002, ale już bez lidera.

Archiwalne nagrania Ciechowskiego i grupy Republika ukazały się po jego śmierci w kilku obszernych wydawnictwach płytowych. Album z koncertem zespołu, zarejestrowanym w 1998 r. w studiu Programu Trzeciego, dołączono 7 listopada 2007 r. do dziennika „Rzeczpospolita”. Od kilku lat odbywają się w Tczewie festiwale jego muzyki „In memoriam”. Miasto Toruń przyznaje nagrodę artystyczną jego imienia. Pod koniec lata 2007 r. przygotowano książkę o Obywatelu G.C. pod tytułem Grzegorz Ciechowski 1957-2001. Wybitny artysta rodem z Tczewa. Tę publikację zredagował jego szkolny kolega, poseł Jan Kulas. Książka ukazała się w 50 urodziny muzyka.