GAYGA

Gayga, Krystyna Stolarska, urodziła się 30 października 1954 roku w Będzinie, zmarła 30 lipca 2010 w Siemianowicach Śląskich. Polska piosenkarka, kompozytorka, aranżer, autorka tekstów i skrzypaczka.
W swojej twórczości łączyła elementy bluesa, rocka i pop-u.

Krystyna Stolarska


Wokalistka była jedną z najciekawszych postaci krajowej sceny rockowej. Od setek śpiewających dziewczyn odróżniały ją ostry makijaż i burza włosów we wszystkich kolorach tęczy, obcisłe koszulki w panterkę i lśniące legginsy…

„Pisano, że byłam uosobieniem drapieżności i ekstrawagancji, bo występowałam bez biustonosza i z odkrytym brzuchem…” – Wspominała w swym ostatnim wywiadzie, gdy wiedziała już, że jest bardzo chora.

Ukończyła Państwową Średnią Szkołę Muzyczną w klasie skrzypiec oraz studia na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 1973-80 występowała w żeńskim zespole muzycznym Amazonki i Pro Contra. Współpracowała jako wokalistka z grupą Krzysztofa Sadowskiego i zespołem Blues and Rock Wojciecha Skowrońskiego.

Debiut wokalny Krystyny Stolarskiej miał miejsce w zespole Pro Contra na KFPP w Opolu z piosenką „Miłosennie” i w koncercie „Gala Polska” z piosenką „Mam to co chcę” na MFP w Sopocie 1976.

W 1982 rozpoczęła solową karierę pod pseudonimem GAYGA, współpracując kolejno z towarzyszącymi zespołami Pro-Rock, Din, Sei Channel, Jork, MC Diva. Na listy przebojów trafiła z utworami „Ostatni singel„, „Jeszcze godzin tyle„, „Ja ruchomy cel„, później „Graj, nie żałuj strun„.

W swym repertuarze posiadała utwory z pogranicza bluesa, rocka i popu. Gayga wielokrotnie zdobywała tytuły Talent Roku i Wokalistka Roku oraz nagrody za Piosenkę Roku i Teledysk Roku. Tournée koncertowe w 28 krajach na pięciu kontynentach. „Guest Star” – na europejskich rockowiskach i międzynarodowych festiwalach piosenki. Udział w międzynarodowych trasach koncertowych. Nagrała 30 recitali telewizyjnych w Polsce i za granicą. Nagrywała z orkiestrami radiowymi: Warszawa, Łódź, Katowice, Kolonia, Baden-Baden, Berlin, Rostok, Drezno, Praga, Ostrawa, Hawana.

Zdobyła wiele nagród i wygrała wiele plebiscytów prasowych, radiowych i telewizyjnych, m.in. wielki sukces w telewizyjnym plebiscycie „Muzyczna Jedynka” w latach 90 – wielokrotna wygrana z zespołem Jork i MC Diva (założycielem obu grup był znany muzyk i kompozytor Bernard Sołtysik, który od samego początku zajmował się muzyczną stroną działalności Gaygi). Wielokrotnie uczestniczyła w festiwalach w Opolu i Sopocie. Od organizatorów festiwalu w Opolu otrzymała dyplom „…. jako osoba wielce zasłużona dla Polskiej Piosenki i jej Festiwali…”. Jest laureatką nagrody fotoreporterów MISS Obiektywu na XX KFPP-Opole 83.

Muzykę komponowała samodzielnie lub korzystała z utworów, które skomponowali: Bernard Sołtysik, Tadeusz Nalepa, Katarzyna Gärtner, Bogdan Kisiel. Autorami tekstów są: Andrzej Kuryło, Janusz Kondratowicz, Andrzej Sikorowski, Janusz Wegiera, Marek Gaszyński, Julian Matej, Magda Wojtaszewska, Marcin Lenda, Irena Buczek, Jarosław Nowosad, Ziemowit Kosmowski, Marek Nawrat, Robert Noszczyk.

W latach 90 pod pseudonimem MC Diva (także nazwa zespołu) wydała kilka albumów w stylu dance, z których pochodzą takie przeboje jak „Panie, coś Pan„, „Anything you want„, „To Ja, Mały Książę„, „Muzyka naszych serc„, „Dziewczyna z St. Pauli„. Koncertowała z wielkimi gwiazdami muzyki dance: DJ Bobo, Fun Factory, Captain Jack, Erotika, Hit Hunter, MC Erik & Barbara.W 2006 roku powróciła jako Gayga z nowym albumem „Dziennik z podróży” nawiązując do dorobku artystycznego i swoich tras koncertowych.

„Nie byłam w stanie promować tego albumu. Musiałam się wyciszyć i poddać wyczerpującemu leczeniu…” – opowiadała w wywiadzie, nie przypuszczając, że krążek „Dziennik Podróży” będzie ostatnim w jej karierze.

Choroba sprawiła, że Gayga musiała zrezygnować z wielu planów i marzeń. Wierzyła jednak, że pokona raka i wtedy, jak żartowała, nadrobi wszystkie zaległości. Ostatnie dwa lata życia spędziła w swym domu na Śląsku. Znikła z życia publicznego, a ze swymi fanami kontaktowała się jedynie za pośrednictwem Internetu.

Gayga walczyła z rakiem przez ponad cztery lata. Zmarła 30 lipca 2010 roku. Uroczystości pogrzebowe artystki odbyły się 4 sierpnia. Urnę z jej prochami złożono w rodzinnym grobowcu na cmentarzu przy kościele św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej. W ostatniej drodze towarzyszyli piosenkarce jedynie najbliżsi i grupka najwierniejszych fanów.

Grób Gaygi

Dziś Krystyna Stolarska jest już niemal kompletnie zapomniana. Na stronie internetowej poświęconej jej pamięci od kilku lat nie pojawił się żaden nowy wpis…

Darmowy licznik odwiedzin