Gayga, Krystyna Stolarska, urodziła się 30 października 1954 roku w Będzinie, zmarła 30 lipca 2010 w Siemianowicach Śląskich. Polska piosenkarka, kompozytorka, aranżer, autorka tekstów i skrzypaczka.
W swojej twórczości łączyła elementy bluesa, rocka i pop-u.
Krystyna Stolarska
Wokalistka była jedną z najciekawszych postaci krajowej sceny rockowej. Od setek śpiewających dziewczyn odróżniały ją ostry makijaż i burza włosów we wszystkich kolorach tęczy, obcisłe koszulki w panterkę i lśniące legginsy…
„Pisano, że byłam uosobieniem drapieżności i ekstrawagancji, bo występowałam bez biustonosza i z odkrytym brzuchem…” – Wspominała w swym ostatnim wywiadzie, gdy wiedziała już, że jest bardzo chora.
Ukończyła Państwową Średnią Szkołę Muzyczną w klasie skrzypiec oraz studia na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 1973-80 występowała w żeńskim zespole muzycznym Amazonki i Pro Contra. Współpracowała jako wokalistka z grupą Krzysztofa Sadowskiego i zespołem Blues and Rock Wojciecha Skowrońskiego.
Debiut wokalny Krystyny Stolarskiej miał miejsce w zespole Pro Contra na KFPP w Opolu z piosenką „Miłosennie” i w koncercie „Gala Polska” z piosenką „Mam to co chcę” na MFP w Sopocie 1976.
W 1982 rozpoczęła solową karierę pod pseudonimem GAYGA, współpracując kolejno z towarzyszącymi zespołami Pro-Rock, Din, Sei Channel, Jork, MC Diva. Na listy przebojów trafiła z utworami „Ostatni singel„, „Jeszcze godzin tyle„, „Ja ruchomy cel„, później „Graj, nie żałuj strun„.
W swym repertuarze posiadała utwory z pogranicza bluesa, rocka i popu. Gayga wielokrotnie zdobywała tytuły Talent Roku i Wokalistka Roku oraz nagrody za Piosenkę Roku i Teledysk Roku. Tournée koncertowe w 28 krajach na pięciu kontynentach. „Guest Star” – na europejskich rockowiskach i międzynarodowych festiwalach piosenki. Udział w międzynarodowych trasach koncertowych. Nagrała 30 recitali telewizyjnych w Polsce i za granicą. Nagrywała z orkiestrami radiowymi: Warszawa, Łódź, Katowice, Kolonia, Baden-Baden, Berlin, Rostok, Drezno, Praga, Ostrawa, Hawana.
Zdobyła wiele nagród i wygrała wiele plebiscytów prasowych, radiowych i telewizyjnych, m.in. wielki sukces w telewizyjnym plebiscycie „Muzyczna Jedynka” w latach 90 – wielokrotna wygrana z zespołem Jork i MC Diva (założycielem obu grup był znany muzyk i kompozytor Bernard Sołtysik, który od samego początku zajmował się muzyczną stroną działalności Gaygi). Wielokrotnie uczestniczyła w festiwalach w Opolu i Sopocie. Od organizatorów festiwalu w Opolu otrzymała dyplom „…. jako osoba wielce zasłużona dla Polskiej Piosenki i jej Festiwali…”. Jest laureatką nagrody fotoreporterów MISS Obiektywu na XX KFPP-Opole 83.
Muzykę komponowała samodzielnie lub korzystała z utworów, które skomponowali: Bernard Sołtysik, Tadeusz Nalepa, Katarzyna Gärtner, Bogdan Kisiel. Autorami tekstów są: Andrzej Kuryło, Janusz Kondratowicz, Andrzej Sikorowski, Janusz Wegiera, Marek Gaszyński, Julian Matej, Magda Wojtaszewska, Marcin Lenda, Irena Buczek, Jarosław Nowosad, Ziemowit Kosmowski, Marek Nawrat, Robert Noszczyk.
W latach 90 pod pseudonimem MC Diva (także nazwa zespołu) wydała kilka albumów w stylu dance, z których pochodzą takie przeboje jak „Panie, coś Pan„, „Anything you want„, „To Ja, Mały Książę„, „Muzyka naszych serc„, „Dziewczyna z St. Pauli„. Koncertowała z wielkimi gwiazdami muzyki dance: DJ Bobo, Fun Factory, Captain Jack, Erotika, Hit Hunter, MC Erik & Barbara.
W 2006 roku powróciła jako Gayga z nowym albumem „Dziennik z podróży” nawiązując do dorobku artystycznego i swoich tras koncertowych.
„Nie byłam w stanie promować tego albumu. Musiałam się wyciszyć i poddać wyczerpującemu leczeniu…” – opowiadała w wywiadzie, nie przypuszczając, że krążek „Dziennik Podróży” będzie ostatnim w jej karierze.
Choroba sprawiła, że Gayga musiała zrezygnować z wielu planów i marzeń. Wierzyła jednak, że pokona raka i wtedy, jak żartowała, nadrobi wszystkie zaległości. Ostatnie dwa lata życia spędziła w swym domu na Śląsku. Znikła z życia publicznego, a ze swymi fanami kontaktowała się jedynie za pośrednictwem Internetu.
Gayga walczyła z rakiem przez ponad cztery lata. Zmarła 30 lipca 2010 roku. Uroczystości pogrzebowe artystki odbyły się 4 sierpnia. Urnę z jej prochami złożono w rodzinnym grobowcu na cmentarzu przy kościele św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej. W ostatniej drodze towarzyszyli piosenkarce jedynie najbliżsi i grupka najwierniejszych fanów.
Dziś Krystyna Stolarska jest już niemal kompletnie zapomniana. Na stronie internetowej poświęconej jej pamięci od kilku lat nie pojawił się żaden nowy wpis…