ANEKA

Mary Sandeman, szkocka wokalistka, urodziła się 20 listopada 1947 roku w Edynburgu w Wielkiej Brytanii.
Popularność zdobyła jako wykonawczyni hitu zatytułowanego „Japanese Boy” pod pseudonimem artystycznym ANEKA.

MARY SANDEMAN


Jak już wiemy, Aneka, to pseudonim artystyczny szkockiej piosenki Mary Sandeman. Aneka najbardziej kojarzona jest jako artystka Pop-Disco w związku z wielkim sukcesem jaki odniosła właśnie przedstawiona piosenka „Japanese Boy„.


„Japanese Boy”, to singiel z numerem 1 w Wielkiej Brytanii, wydany w 1981 roku. Piosenka stała się jej największym przebojem i dostarczyła wokalistce niezapomniany japoński wizerunek, który trudno było zapomnieć w późniejszej karierze solistki.
Utwór napisany przez Boba Heatliego i wyprodukowany przez Neila Rossa, został nagrany przez szkocką piosenkarkę folkową Mary Sandeman. Producenci, zdając sobie sprawę z tego, że nazwisko wokalistki nie pasuje do piosenki, postanowili wymyślić inną nazwę, która zostanie dodana do singla. Przeglądając książkę telefoniczną, natknęli się na imię Aneka.

Singiel został wydany pod pseudonimem Aneka, a Sandeman wymyśliła japoński image do niej. Ku zdziwieniu autorów, piosenka stała się wielkim hitem, gdy w końcu dotarła do pierwszego miejsca Brytyjskiej Listy Przebojów, w sierpniu 1981 roku.
Piosenka stała się hitem w całej Europie i poza nią, chociaż według Sandeman nie udało jej się w Japonii ponieważ Japończycy uważali, że brzmi zbyt chińsko.

Piosenka została wydana na singlu 7-mio calowoym i jako wersja extended na 12-sto calowym krążku, znalazła się też na debiutanckim i jedynym albumie Aneki, wydanym w 1981 roku przez wytwórnię HANSA International. Album „Japanese Boy” sprzedał się w pół milionowym nakładzie kopii w Wielkiej Brytanii, co czyni go jednym z najlepiej sprzedających się singli z 1981 r.

Mimo, że Mary znamy głównie jako Anekę, to zanim przybrała ten artystyczny przydomek, pod koniec lat 70-tych nagrała album sygnowany swoim imieniem i nazwiskiem. Mowa o płycie „Introducing Mary Sandeman” wydanej w Holandii w 1979 roku, utrzymanej w folkowym klimacie i korzeniami sięgającej do muzyki szkockiej. Kiedy minęła już era Aneki, Mary wróciła do korzeni i dziś pod swoim nazwiskiem jest piosenkarką w Szkockiej Orkiestrze Symfonicznej.

Wielki sukces singla „Japanese Boy” okazał się paradoksalnie bardzo kłopotliwy dla Sendeman, gdyż nie wiedziała co robić dalej, utrzymać image Aneki i nagrywać dyskotekowe przeboje, czy nagrywać pod własnym nazwiskiem kolejne utwory w szkockim stylu Soul. Pod pseudonimem Aneka nagrała jeszcze kilka piosenek wydanych na singlach, między innymi „Little Lady” i „Oh Shooby Doo Doo Long” (1982) piosenka, w której Mary opowiedziała beztroską opowieść o piosenkarce opłakującej fakt, że została zdegradowana do podkładania wokali; tekst piosenki wspomina Paula McCartneya i Stevie Wondera oraz piosenki „Japanese Boy” i „Little Lady”. Jednak te single już nie osiągnęły takiego sukcesu jak pierwszy „Japanese Boy” i Sendman wróciła do swojego starego gatunku Soul.

Z ciekawostek odnotować można, ze utwór „Japanese Boy” został użyczony jako ścieżka dźwiękowa w znanej grze komputerowej GTA: Vice City.

Darmowy licznik odwiedzin