Płyty dnia w Radio Divertimento w 17 tygodniu 2024 roku.
Zapraszamy od poniedziałku 22 kwietnia, do piątku 26 kwietnia.
Audycję prezentuje Żaneta, o godzinie 10:00 oraz po 17:00.
PINK FLOYD ”A Foot In The Door
(The Best Of Pink Floyd)” (2011)
Pink Floyd to angielski zespół rockowy, który powstał w Londynie w 1965 roku. Grupa zdobyła uznanie jako jeden z pierwszych brytyjskich zespołów psychodelicznych, wyróżniając się długimi kompozycjami, eksperymentami dźwiękowymi, filozoficznymi tekstami i rozbudowanymi występami na żywo.
Głównymi członkami byli: gitarzysta prowadzący Syd Barrett, basista Roger Waters, perkusista Nick Mason, klawiszowiec Rick Wright i gitarzysta David Gilmour. Na początku byli znani jako grupa pięciu studentów, którzy założyli zespół na Uniwersytecie Cambridge.
W swojej karierze scenicznej przeszli kilka zmian składu. Obecnie, żyjącymi członkami Pink Floyd są: David Gilmour, Nick Mason i Roger Waters.
Syd Barrett zmarł w 2006 roku, a Richard Wright w 2008 roku.
Mimo że zespół generalnie przestał występować jako pełna grupa w 1994 roku, Gilmour i Mason spotkali się ponownie i w 2013 roku powstał album “The Endless River”, który zawierał wcześniej nagrany materiał połączony z nowymi nagraniami.
“A Foot In The Door (The Best Of Pink Floyd)” to kompilacja największych hitów angielskiego zespołu rockowego Pink Floyd. Album został wydany 7 listopada 2011 roku jako część kampanii remasteringu „Why Pink Floyd…?”. Później, 26 września 2018 roku, płyta została wydana na winylu.
Krążek zawiera utwory z różnych okresów działalności zespołu z naciskiem na lata 70-te XX wieku. Album został wyprodukowany przez Jamesa Guthrie, a skompilowany przez Davida Gilmoura, Nicka Masona i Rogera Watersa. Utwory na to wydawnictwo zostały zremasterowane w 2011 roku. Płyta osiągnęła wysokie pozycje na listach przebojów w wielu krajach, co potwierdza jego popularność i wpływ Pink Floyd na muzykę rockową.
- Hey You
- See Emily Play
- The Happiest Days Of Our Lives
- Another Brick In The Wall Part 2
- Have A Cigar
- Wish You Were Here
- Time
- The Great Gig In The Sky
- Money
- Comfortably Numb
- High Hopes
- Learning To Fly
- The Fletcher Memorial Home
- Shine On You Crazy Diamond Parts 1-5
- Brain Damage
- Eclipse
MYSLOVITZ
”Miłość w czasach popkultury” (1999)
Myslovitz to polski zespół rockowy, który został założony w 1992 roku w Mysłowicach. Grupę tworzą: Mateusz Parzymięso (śpiew, gitara), Wojciech Powaga (gitara), Przemysław Myszor (gitara, klawisze), Jacek Kuderski (bas) oraz Wojciech Kuderski (perkusja).
Ich muzyka łączy elementy rocka alternatywnego, brit popu i indie rocka. Często byli porównywani do formacji Radiohead. Znani są z melancholijnego brzmienia i lirycznych tekstów. Zespół ma w swoim dorobku 10 płyt. Są jednym z najważniejszych zespołów ostatnich 30 lat na polskiej scenie muzycznej.
W 1998 roku napisali utwór “To nie był film”, który został wykorzystany do filmu „Młode wilki ½”.
Zespół nadal aktywnie koncertuje, zarówno w Polsce, jak i za granicą.
“Miłość w czasach popkultury” to album zespołu Myslovitz, który został wydany w 1999 roku. Jest to jedna z najbardziej kultowych polskich płyt. Wywindowała ona zespół na szczyty polskich list przebojów oraz otworzyła przed nimi bramy najlepszych scen i festiwali w Europie.
Krążek w 2000 roku otrzymał “złotą” i “platynową płytę”, był trzecim najlepiej sprzedającym się w Polsce. W 2019 roku, z okazji 20-lecia wydania albumu, zespół zorganizował specjalne koncerty rocznicowe.
- Chłopcy
- Nienawiść
- Długość Dźwięku Samotności
- Dla Ciebie
- Peggy Sue Nie Wyszła Za Mąż
- Gdzieś
- Kraków
- Miłość W Czasach Popkultury
- Noc
- Alexander
- My
- Zamiana
THE ALAN PARSONS PROJECT
”Ammonia Avenue” (1984)
The Alan Parsons Project to brytyjski zespół rockowy. Największa aktywność grupy przypada w latach 1975-1990. Głównymi członkami zespołu byli producent, inżynier dźwięku, muzyk i kompozytor Alan Parsons oraz piosenkarz, autor tekstów i pianista Eric Woolfson.
Zespół ten był znany ze swojego unikalnego podejścia do tworzenia muzyki. Parsons był producentem i inżynierem dźwięku, a Woolfson komponował 95% muzyki i był autorem wszystkich tekstów utworów. Współpracowali z różnymi muzykami sesyjnymi, takimi jak: gitarzysta Ian Bairnson, aranżer Andrew Powell, basista i wokalista David Paton, perkusista Stuart Elliott oraz wokaliści Lenny Zakatek i Chris Rainbow.
The Alan Parsons Project wydał jedenaście albumów studyjnych w ciągu swojej 15-letniej kariery. Wiele z nich ma charakter koncepcyjny i skupia się na tematach związanych z nauką, fantastyką, literaturą i socjologią.
“Ammonia Avenue” to siódma studyjna płyta brytyjskiego zespołu wydana w lutym 1984 roku przez Arista Records. Album okazał się największym sukcesem komercyjnym zespołu, zdobył certyfikat złotej płyty i znalazł się w pierwszej dziesiątce list przebojów w wielu krajach.
Tytuł albumu został zainspirowany wizytą Erica Woolfsona w Imperial Chemical Industries (ICI) w Billingham (Anglia), gdzie pierwszym miejscem, które zobaczył, była ulica z dużą ilością rur, bez ludzi, bez drzew i ze znakiem ”Ammonia Avenue”, którego wizerunek został użyty na okładce płyty. Pierwszym singlem z albumu był utwór “Don’t Answer Me”.
Album “Ammonia Avenue” został odnowiony i ponownie wydany w 2008 roku z dodatkowymi utworami, a także w 2020 w formacie Blu-Ray audio, w tym z wysokiej jakości remasterem w stereo i dźwięku wielokanałowym oraz z dwoma promocyjnymi filmami z albumu jako bonusem.
- Prime Time
- Let Me Go Home
- One Good Reason
- Since The Last Goodbye
- Don’t Answer Me
- Dancing On A Highwire
- You Don’t Believe
- Pipeline (Instrumental)
- Ammonia Avenue
LADY PANK
”Ohyda” (1984)
Lady Pank to popularny polski zespół rockowy, który został założony w 1981 roku we Wrocławiu przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Szybko zdobył popularność i stał się jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej sceny rockowej. Pierwszy oficjalny koncert pod szyldem Lady Pank odbył się 14 sierpnia 1982 roku w Warszawie z okazji otwarcia studenckiego klubu Park. W składzie wystąpili: Jan Borysewicz – wokal i gitara; Edmund Stasiak – gitara; Paweł Mielczarek – gitara basowa; Andrzej Polak – perkusja. W swojej karierze zespół wydał kilka albumów i zdobył wiele nagród, w tym pięć Fryderyków.
“Ohyda” to drugi krążek studyjny zespołu Lady Pank, który został wydany w 1984 roku. Muzykę do wszystkich utworów skomponował Jan Borysewicz, a teksty napisał Andrzej Mogielnicki. Jest to drugi i ostatni album studyjny nagrany w „złotym składzie”.
Do niego powstał program telewizyjny „BLady Pank to ohyda” w reżyserii Jerzego Fedaka, w którym zaprezentowano pięć teledysków stanowiących całość.
- Zabij To
- Tango Stulecia
- Czas Na Mały Blues
- Rolling Son
- Zabij To Cz. II
- To Jest Tylko Rock And Roll
- Hotelowy Kram
- A To Ohyda
- Swojski Brodłej
- Szakal Na Brodłeju
TSA
”TSA” (1982)
TSA (skrót od Tajne Stowarzyszenie Abstynentów) to polski zespół rockowy, który jest zaliczany do prekursorów heavy metalu w Polsce. Powstał w 1979 roku w Opolu z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka i basisty Tomasza „Whatfora” Zatwarnickiego.
Początkowo TSA był zespołem instrumentalnym. W skład oryginalnego składu wchodzili również Stefan Machel (gitara), Janusz Niekrasz (bas) i Marek Kapłon (perkusja). Zespół zadebiutował w 1981 roku singlem „Mass Media/Wpadka”, jednakże pierwszy album studyjny pod tytułem „TSA” ukazał się dopiero w 1982 roku.
Nagrania grupy w latach 80-tych XX wieku cieszyły się znaczną popularnością w Polsce. Sprzedawały się w kilkusettysięcznych nakładach. Zespół pozostawał aktywny do 1989 roku w składzie uznawanym za klasyczny. Na początku lat 90-tych XX wieku doszło pomiędzy muzykami do konfliktu o prawa do nazwy zespołu.
W 1998 roku formacja w odnowionym składzie została reaktywowana, jednak ponowne konflikty doprowadziły do jej rozpadu we wrześniu 1999 roku. Na początku XXI wieku Nowak, Piekarczyk, Machel, Niekrasz i Kapłon podjęli rozmowy, które przyniosły ugodę między muzykami, co przyczyniło się do wznowienia działalności TSA. W 2004 roku ukazał się pierwszy po reaktywacji album zatytułowany „Proceder”, który uzyskał nominację do Fryderyka – nagrody polskiego przemysłu fonograficznego.
Album “TSA”, którego posłuchamy w naszym cyklu, to pierwszy studyjny krążek zespołu, wydany w 1982 roku przez wydawnictwo Polton. Płyta została nagrana w Warszawie w dniach 15-27 listopada 1982 roku.
Płyta cieszyła się dużą popularnością i osiągnęła ósme miejsce na Oficjalnej Liście Sprzedaży Detalicznej Albumów i Singli.
- Wysokie Sfery
- Ludzie Jak Dynie
- Nocny Sabat
- Trzy Zapałki
- Na Co Cię Stać?
- Jeden Kroczek
- Twoje Sumienie
- Bez Podtekstów
Płyty przygotowuje Arkady, audycje realizuje Krzysiek Michnick, prezentuje Żaneta.
Opracowanie opisów: InfoMusic 80902k.pl (KMM)