PŁYTA DNIA 17/2024

Płyty dnia w Radio Divertimento w 17 tygodniu 2024 roku.
Zapraszamy od poniedziałku 22 kwietnia, do piątku 26 kwietnia.
Audycję prezentuje Żaneta, o godzinie 10:00 oraz po 17:00.

Poniedziałek, 22 kwietnia

PINK FLOYD ”A Foot In The Door
(The Best Of Pink Floyd)” (2011)

Pink Floyd to angielski zespół rockowy, który powstał w Londynie w 1965 roku. Grupa zdobyła uznanie jako jeden z pierwszych brytyjskich zespołów psychodelicznych, wyróżniając się długimi kompozycjami, eksperymentami dźwiękowymi, filozoficznymi tekstami i rozbudowanymi występami na żywo.

Głównymi członkami byli: gitarzysta prowadzący Syd Barrett, basista Roger Waters, perkusista Nick Mason, klawiszowiec Rick Wright i gitarzysta David Gilmour. Na początku byli znani jako grupa pięciu studentów, którzy założyli zespół na Uniwersytecie Cambridge.

W swojej karierze scenicznej przeszli kilka zmian składu. Obecnie, żyjącymi członkami Pink Floyd są: David Gilmour, Nick Mason i Roger Waters.
Syd Barrett zmarł w 2006 roku, a Richard Wright w 2008 roku.

Mimo że zespół generalnie przestał występować jako pełna grupa w 1994 roku, Gilmour i Mason spotkali się ponownie i w 2013 roku powstał album “The Endless River”, który zawierał wcześniej nagrany materiał połączony z nowymi nagraniami.

“A Foot In The Door (The Best Of Pink Floyd)” to kompilacja największych hitów angielskiego zespołu rockowego Pink Floyd. Album został wydany 7 listopada 2011 roku jako część kampanii remasteringu „Why Pink Floyd…?”. Później, 26 września 2018 roku, płyta została wydana na winylu.

Krążek zawiera utwory z różnych okresów działalności zespołu z naciskiem na lata 70-te XX wieku. Album został wyprodukowany przez Jamesa Guthrie, a skompilowany przez Davida Gilmoura, Nicka Masona i Rogera Watersa. Utwory na to wydawnictwo zostały zremasterowane w 2011 roku. Płyta osiągnęła wysokie pozycje na listach przebojów w wielu krajach, co potwierdza jego popularność i wpływ Pink Floyd na muzykę rockową.

  1. Hey You
  2. See Emily Play
  3. The Happiest Days Of Our Lives
  4. Another Brick In The Wall Part 2
  5. Have A Cigar
  6. Wish You Were Here
  7. Time
  8. The Great Gig In The Sky
  9. Money
  10. Comfortably Numb
  11. High Hopes
  12. Learning To Fly
  13. The Fletcher Memorial Home
  14. Shine On You Crazy Diamond Parts 1-5
  15. Brain Damage
  16. Eclipse
Wtorek, 23 kwietnia

MYSLOVITZ
”Miłość w czasach popkultury” (1999)

Myslovitz to polski zespół rockowy, który został założony w 1992 roku w Mysłowicach. Grupę tworzą: Mateusz Parzymięso (śpiew, gitara), Wojciech Powaga (gitara), Przemysław Myszor (gitara, klawisze), Jacek Kuderski (bas) oraz Wojciech Kuderski (perkusja).

Ich muzyka łączy elementy rocka alternatywnego, brit popu i indie rocka. Często byli porównywani do formacji Radiohead. Znani są z melancholijnego brzmienia i lirycznych tekstów. Zespół ma w swoim dorobku 10 płyt. Są jednym z najważniejszych zespołów ostatnich 30 lat na polskiej scenie muzycznej.

W 1998 roku napisali utwór “To nie był film”, który został wykorzystany do filmu „Młode wilki ½”.

Zespół nadal aktywnie koncertuje, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

“Miłość w czasach popkultury” to album zespołu Myslovitz, który został wydany w 1999 roku. Jest to jedna z najbardziej kultowych polskich płyt. Wywindowała ona zespół na szczyty polskich list przebojów oraz otworzyła przed nimi bramy najlepszych scen i festiwali w Europie.
Krążek w 2000 roku otrzymał “złotą” i “platynową płytę”, był trzecim najlepiej sprzedającym się w Polsce. W 2019 roku, z okazji 20-lecia wydania albumu, zespół zorganizował specjalne koncerty rocznicowe.

  1. Chłopcy
  2. Nienawiść
  3. Długość Dźwięku Samotności
  4. Dla Ciebie
  5. Peggy Sue Nie Wyszła Za Mąż
  6. Gdzieś
  7. Kraków
  8. Miłość W Czasach Popkultury
  9. Noc
  10. Alexander
  11. My
  12. Zamiana
Środa, 24 kwietnia

THE ALAN PARSONS PROJECT
”Ammonia Avenue” (1984)

The Alan Parsons Project to brytyjski zespół rockowy. Największa aktywność grupy przypada w latach 1975-1990. Głównymi członkami zespołu byli producent, inżynier dźwięku, muzyk i kompozytor Alan Parsons oraz piosenkarz, autor tekstów i pianista Eric Woolfson.
Zespół ten był znany ze swojego unikalnego podejścia do tworzenia muzyki. Parsons był producentem i inżynierem dźwięku, a Woolfson komponował 95% muzyki i był autorem wszystkich tekstów utworów. Współpracowali z różnymi muzykami sesyjnymi, takimi jak: gitarzysta Ian Bairnson, aranżer Andrew Powell, basista i wokalista David Paton, perkusista Stuart Elliott oraz wokaliści Lenny Zakatek i Chris Rainbow.

The Alan Parsons Project wydał jedenaście albumów studyjnych w ciągu swojej 15-letniej kariery. Wiele z nich ma charakter koncepcyjny i skupia się na tematach związanych z nauką, fantastyką, literaturą i socjologią.

“Ammonia Avenue” to siódma studyjna płyta brytyjskiego zespołu wydana w lutym 1984 roku przez Arista Records. Album okazał się największym sukcesem komercyjnym zespołu, zdobył certyfikat złotej płyty i znalazł się w pierwszej dziesiątce list przebojów w wielu krajach.

Tytuł albumu został zainspirowany wizytą Erica Woolfsona w Imperial Chemical Industries (ICI) w Billingham (Anglia), gdzie pierwszym miejscem, które zobaczył, była ulica z dużą ilością rur, bez ludzi, bez drzew i ze znakiem ”Ammonia Avenue”, którego wizerunek został użyty na okładce płyty. Pierwszym singlem z albumu był utwór “Don’t Answer Me”.

Album “Ammonia Avenue” został odnowiony i ponownie wydany w 2008 roku z dodatkowymi utworami, a także w 2020 w formacie Blu-Ray audio, w tym z wysokiej jakości remasterem w stereo i dźwięku wielokanałowym oraz z dwoma promocyjnymi filmami z albumu jako bonusem.

  1. Prime Time
  2. Let Me Go Home
  3. One Good Reason
  4. Since The Last Goodbye
  5. Don’t Answer Me
  6. Dancing On A Highwire
  7. You Don’t Believe
  8. Pipeline (Instrumental)
  9. Ammonia Avenue
Czwartek, 25 kwietnia

LADY PANK
”Ohyda” (1984)

Lady Pank to popularny polski zespół rockowy, który został założony w 1981 roku we Wrocławiu przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Szybko zdobył popularność i stał się jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej sceny rockowej. Pierwszy oficjalny koncert pod szyldem Lady Pank odbył się 14 sierpnia 1982 roku w Warszawie z okazji otwarcia studenckiego klubu Park. W składzie wystąpili: Jan Borysewicz – wokal i gitara; Edmund Stasiak – gitara; Paweł Mielczarek – gitara basowa; Andrzej Polak – perkusja. W swojej karierze zespół wydał kilka albumów i zdobył wiele nagród, w tym pięć Fryderyków.

“Ohyda” to drugi krążek studyjny zespołu Lady Pank, który został wydany w 1984 roku. Muzykę do wszystkich utworów skomponował Jan Borysewicz, a teksty napisał Andrzej Mogielnicki. Jest to drugi i ostatni album studyjny nagrany w „złotym składzie”.

Do niego powstał program telewizyjny „BLady Pank to ohyda” w reżyserii Jerzego Fedaka, w którym zaprezentowano pięć teledysków stanowiących całość.

  1. Zabij To
  2. Tango Stulecia
  3. Czas Na Mały Blues
  4. Rolling Son
  5. Zabij To Cz. II
  6. To Jest Tylko Rock And Roll
  7. Hotelowy Kram
  8. A To Ohyda
  9. Swojski Brodłej
  10. Szakal Na Brodłeju
Piątek, 26 kwietnia

TSA
”TSA” (1982)

TSA (skrót od Tajne Stowarzyszenie Abstynentów) to polski zespół rockowy, który jest zaliczany do prekursorów heavy metalu w Polsce. Powstał w 1979 roku w Opolu z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka i basisty Tomasza „Whatfora” Zatwarnickiego.

Początkowo TSA był zespołem instrumentalnym. W skład oryginalnego składu wchodzili również Stefan Machel (gitara), Janusz Niekrasz (bas) i Marek Kapłon (perkusja). Zespół zadebiutował w 1981 roku singlem „Mass Media/Wpadka”, jednakże pierwszy album studyjny pod tytułem „TSA” ukazał się dopiero w 1982 roku.

Nagrania grupy w latach 80-tych XX wieku cieszyły się znaczną popularnością w Polsce. Sprzedawały się w kilkusettysięcznych nakładach. Zespół pozostawał aktywny do 1989 roku w składzie uznawanym za klasyczny. Na początku lat 90-tych XX wieku doszło pomiędzy muzykami do konfliktu o prawa do nazwy zespołu.

W 1998 roku formacja w odnowionym składzie została reaktywowana, jednak ponowne konflikty doprowadziły do jej rozpadu we wrześniu 1999 roku. Na początku XXI wieku Nowak, Piekarczyk, Machel, Niekrasz i Kapłon podjęli rozmowy, które przyniosły ugodę między muzykami, co przyczyniło się do wznowienia działalności TSA. W 2004 roku ukazał się pierwszy po reaktywacji album zatytułowany „Proceder”, który uzyskał nominację do Fryderyka – nagrody polskiego przemysłu fonograficznego.

Album “TSA”, którego posłuchamy w naszym cyklu, to pierwszy studyjny krążek zespołu, wydany w 1982 roku przez wydawnictwo Polton. Płyta została nagrana w Warszawie w dniach 15-27 listopada 1982 roku.
Płyta cieszyła się dużą popularnością i osiągnęła ósme miejsce na Oficjalnej Liście Sprzedaży Detalicznej Albumów i Singli.

  1. Wysokie Sfery
  2. Ludzie Jak Dynie
  3. Nocny Sabat
  4. Trzy Zapałki
  5. Na Co Cię Stać?
  6. Jeden Kroczek
  7. Twoje Sumienie
  8. Bez Podtekstów

Płyty przygotowuje Arkady, audycje realizuje Krzysiek Michnick, prezentuje Żaneta.
Opracowanie opisów: InfoMusic 80902k.pl (KMM)