FARBA

Zespół powstał w październiku 1999 roku w Gdyni, choć za oficjalną datę uważa się rok 2000 gdy została nadana nazwa zespołu. Grupę założyli wokalistka Joanna Kozak, perkusista Jacek Woźniak oraz gitarzysta Artur Przygoda.
Nazwa grupy powstała na jednym z pierwszych koncertów, gdzie przed ich występem sponsor imprezy rozrzucił, do publiczności saszetki z farbą do włosów. Większość z nich jednak popękała, farba rozpryskała się na scenie i pod nią. Grupa wchodząc na koncert bez nazwy, zeszła ze sceny już jako Farba.

FARBA


Wielką uwagę przykuwa żywiołowa i pełna energii wokalistka zespołu, Joanna Kozak, która w 2000 r. została laureatką jednej z edycji „Szansy na Sukces” w TVP2 – wygrała piosenką Izabeli Trojanowskiej „Tyle samo prawd, ile kłamstw”. Joanna wystąpiła również w programie „Zostań Gwiazdą” prowadzonym przez Krzysztofa Ibisza w TVN.

W 2001 roku, po zaledwie roku działalności, FARBA przeszła pomyślnie eliminacje do 38 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w kategorii Debiuty. Zagrali w gronie 9 finalistów jeden z pierwszych stworzonych przez siebie utworów, pod tytułem „Czy nigdy więcej” (Nigdy więcej). Występ ten zaowocował wydaniem debiutanckiego albumu Farby pod tytułem Muszę krzyczeć!, który ukazał się nakładem firmy Sony Music Polska w 2003 roku.

Wielkim sukcesem okazał się być singiel promujący płytę, utwór „Chcę tu zostać” , który stał się przebojem w większości rozgłośniach radiowych i gościł na 1 miejscu wielu list przebojów. Ta właśnie piosenka promowała również film Jerzego Gruzy pt. „Yyrek, kosmiczna nominacja” i do dziś jest wizytówką zespołu Farba, obok również innych znanych numerów z tej płyty jak „Zagubiony książę” czy utwór „Nie warte nic”. Drugi singiel debiutanckiej płyty „A jeśli to nieprawda?” znalazł się na składance TVP1 Polskie Przeboje Jedynki vol.5. Trzecim singlem z debiutanckiej płyty Farby został numer „Daleko”, do którego teledysk został nakręcony w USA (Chicago), gdzie grupa zagrała na festiwalu „Destination Chicago” swój pierwszy zagraniczny koncert.

Grupa Farba była gościem wielu programów telewizyjnych, między innymi „Rower Błażeja”, „Kawa czy Herbata”, „Teleexspres”, „Ferie z jedynką (TVP1), „Pytanie na Śniadanie” (TVP2), „Strefa P” (TV4), „Muzyczne Listy” (TV4), „Hit Mania” (Polsat), „Muzyczna Winda” (Polsat), „Kuba Wojewódzki” (Polsat) oraz koncertowała w tak prestiżowych miejscach jak Sala Kongresowa w Warszawie czy Opera Leśna w Sopocie.

Główna działalność grupy to przede wszystkim koncerty. Każdego roku Farba gra kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce. Na scenie tworzą wspaniałe show dla publiczności, potrafią wciągnąć widzów do zabawy. Podczas występu Farby prócz charyzmatycznego głosu wokalistki można więc usłyszeć rozśpiewaną i rozbawioną publiczność.

W 2006 roku nakładem firmy MJM/EMI ukazała się druga płyta zespołu pt. Ślady. Patronat medialny nad płytą objęło aż 18 regionalnych rozgłośni radiowych, ogólnopolskie radio WAWA, gazeta muzyczna TOPGUITAR oraz portal Interia.pl. W radiach można było usłyszeć singiel „Piosenkę bez słów”, oraz utwór „Nie mów mi że”, który ukazał się również na składankach „Przebojowy Avans” oraz „Po Polsku o miłości 2”.

W 2010 roku zespół obchodził 10-cio lecie i z tej okazji wydał jubileuszową płytę zatytułowaną 10. Krążek promował zupełnie nowy singiel „Ostatnia noc”, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Roberta Glińskiego „Świnki”.

W 2012 roku z zespołu odszedł gitarzysta Artur Przygoda, a grupa w czteroosobowym składzie zaczęła dodawać do swojego stylu elementy electro popu. W roku 2015 skład Farby opuścił Piotr Łopacki, a doszedł gitarzysta sesyjny Artur Chyb, który związał się z zespołem.