CLASSIX NOUVEAUX

Zespół Classix Nouveaux powstał w Londynie w 1979 roku. Był jednym z przedstawicieli nurtu New Romantic. Grupę założył Mike Sweetney (bas), grający wcześniej w zespole X-Ray Spex, oraz Sal Solo śpiewający wcześniej w grupie The New.Sal odpowiedział na anons prasowy Mike’a, w tygodniku Melody Maker, po tym jak rozstał się jego pierwsza grupą X-Ray Spex .
W tym samym roku dołączył do nich Gary Steadman (gitara). W 1982 roku Steadmana zastąpił Juko Tutani Sumen, dołączył do nich także Stephen Paul Wilson (klawisze).

W 1983 roku grupa zawiesiła działalność, by potem wielokrotnie ją wznawiać w zmienionym składzie (jedyny stały członek zespołu – Sal Solo). Zespół wystąpił w polskim filmie muzycznym „To tylko Rock w reżyserii Pawła Karpińskiego.

Fragment filmu „To tylko Rock” z udziałem Classix Nouveaux

Sal Solo, a właściwie Christopher Scott Stevens, urodzony 5 września 1961 roku w Hatfield, to brytyjski wokalista, gitarzysta, klawiszowiec i producent muzyczny. W latach 80 założyciel i lider grup The News i Classix Nouveaux oraz wokalista włoskiego zespołu Rockets. W Polsce, zespół Classix Nouveaux i jego wokalista Sal Solo, odnosił liczne sukcesy (i stworzył utwór na cześć Polski „Poland”). Po wizycie w San Damiano we Włoszech nawrócił się na katolicyzm. Jego utwór z motywami religijnymi San Damiano (Heart And Soul) był numerem jeden na Liście Przebojów Trójki w Polsce.


Pierwsza płyta Classix Nouveaux „Night People” ukazała się w 1981 roku. Wtedy również zespół nagrał swój największy hit, piosenkę „Guilty”. Rok później ukazał się kolejny album „La Verite”, a w 1983 zespół nagrał ostatnią płytę pod tytułem „Secret”.

Classix Nouveaux rozpadło się w 1985 roku, kiedy to Sal Solo rozpoczął już karierę solową. Nagrał hit, który w Wielkiej Brytanii trafił na Top 20, piosenkę „San Damiano”, która osiągnąła 15 miejsce na początku 1985 roku. Wydał album „Heart and Soul” w tym samym roku i kolejne single „Music and You” i „Forever Be”, ale żaden z nich nie odniósł szczególnego sukcesu. Następnie nagrywał i występował z francuskim space-rockowym i elektronicznym zespołem Rockets, zanim mocno zaangażował się w katolicyzm i wydał kilka albumów o tematyce chrześcijańskiej.

Mik Sweeney przeniósł się do Los Angeles, gdzie budował bezprogowe gitary basowe i wykonywał sesje studyjne; obecnie mieszka w Irlandii. Gary Steadman dołączył do A Flock of Seagulls na ich trasie Dream Come True w 1986 roku. Jimi Sumen został producentem płytowym w Finlandii i wydał tam wiele solowych utworów.

Pierwszy album kompilacyjny Classix Nouveaux został wydany w 1997 roku przez EMI Records i został wznowiony z nieco inną listą utworów w 2003 roku. Począwszy od tego samego roku, oryginalne albumy zespołu doczekały się reedycji na CD przez Cherry Red Records. W 2005 roku River Records wydało „The River Sessions” , koncertowy album nagrany na Uniwersytecie Strathclyde w 1982 roku, a w lutym 2021 wszystkie single zespołu i powiązane strony B zostały wydane jako „The Liberty Singles Collection”, ponownie za pośrednictwem Cherry Red Records.

W maju 2021 roku zespół zaskoczył fanów nowym singlem, który był remake’iem „Inside Outside” z ich pierwszego albumu. W tym samym czasie ogłosili nowy album, który ma zostać wydany w 2022 roku, ale nie planują występów na żywo. W dniu 29 maja 2022 roku ich singiel „Fix Your Eyes Up” znalazł się na 10 miejscu na liście The Heritage Chart.

Warto wspomnieć, że Classix Nouveaux trzykrotnie koncertowali w Polsce. Zespół często porównywano do Duran Duran jednak nigdy nie zdobył takiej popularności jak tamten. Najbardziej znanymi utworami stały się „Is It A Dream?”, „Never, never comes” i „Heart from the start”. Grupa trzykrotnie koncertowała w Polsce, natomiast Sal Solo stał się częstym gościem polskich Festiwali Muzyki Chrześcijańskiej.